6 způsobů jak si jídlem zlepšit náladu.

6 způsobů jak si jídlem zlepšit náladu.

Jste nevrlé a unavené? Může za to vaše strava

Každý, kdo občas sáhne po sladké svačince, aby zahnal pocit hladu ví, že tento pocit blaha je pouze dočasný. Už po malé chvíli následuje nevyhnutelný útlum a podráždění, jako následek rychle klesající hladiny cukru v krvi.

Jak ukazuje nedávná studie, moderní západní stravování s vysokým obsahem jednoduchých sacharidů, cukrů a nezdravých tuků, může způsobovat deprese, pocit úzkosti a výkyvy nálad.
Existuje ovšem spousta chutných druhů potravin, které ve skutečnosti dělají pravý opak. Zlepší vaši náladu a dodají vám potřebnou energii. Základem vašeho dobrého duševního zdraví je dobrá a zdravá strava. 

Kofein uklidňuje a zlepšuje náladu
Pokud máte pocit, že vás vaše ranní káva zklidňuje, nejedná se pouze o pocit. Velká studie z roku 2011 (Harvard School of Public Health) zjistila, že ženám, které pily nejméně dva šálky kávy denně, hrozilo o 15 procent menší riziko deprese než těm, které kávu nepily. Jejich riziko se snížilo až o 20 procent, pokud pily 4 a vice šálků denně. Jeden z možných důvodů je, že kofein spouští uvolňování dopaminu v mozku, hormon důležitý pro soustředění a sebekontrolu. Káva také obsahuje živiny na rostlinné bázi, které fungují podobně jako třída léčiv používaných k léčbě deprese. Samozřejmě poukazujeme na to, že kofein nemá na všechny stejný dopad. Při konzumaci kávy je nutné zohlednit váš zdravotní stav.

I po tucích se můžete cítit skvěle
Tuk v jídle nám dává bezkonkurenční pocit spokojenosti. Ucelený přehled studií srovnávajících výskyt poruch nálady v některých zemích zjistil, že konzumace alespoň dvou chodů z mořských ryb s vysokým obsahem omega-3  mastných kyselin za týden, je spojeno s nižší mírou deprese a jiných emočních poruch. Další výzkum podporuje fakt, že lidé s nízkou úrovní konzumace omega-3 mastných kyselin mohou být vystaveni zvýšenému riziku úzkosti a deprese. Pravděpodobně proto, že tyto tuky pomáhají udržovat funkce v oblastech mozku, odpovědných za regulaci nálad a emocí. Jezte více omega-3 mastných kyselin. Jejich konzumace se bohužel spíše minimalizuje. Americká psychiatrická asociace doporučuje jíst dvě až tři porce tučných ryb jako je losos alespoň dvakrát týdně. Dalšími zdroji omega-3 mastných kyselin jsou avokádo a ořechy. Snažte se sníst alespoň 2 gramy omega-3 mastných kyselin denně. Filet z lososa nebo hrst vlašských ořechů vám zlepší náladu.

Sacharidy jsou velmi důležité
Je pozdní odpoledne a vás honí mlsná. Jediné na co myslíte, jsou všechny ty dobroty ze svačinového automatu. Pravděpodobně vám opadla nálada a to všechno kvůli poklesu hladiny serotoninu v mozku. Porazte špatnou náladu tím, že sníte 25 - 30 gramů sacharidů (odpovídá asi 3/4 šálku müsli). Je to malý kalorický náklad, který za ten dobrý pocit stojí.

Tryptofan
Aminokyselina, která je potřebná pro správné uvolňování serotoninu v mozku, avšak tělo si ji neumí samo vytvořit. Musíte ji tedy získávat z potravin jako je drůbeží a hovězí maso, vejce a ořechy. Denní dávka tryptofanu se odhaduje na asi 320 miligramů. Více než deset miligramů této aminokyseliny přijmete už v jednom plátku kuřecího masa nebo šálku sóji. Pokud stojíte o obzvlášť vysokou dávku, konzumujte tryptofan v kombinaci se sacharidy.  Výzkum ukazuje, že zvýšená hladina inzulínu zvyšuje také množství tryptofanu, který se dostane do mozku a uvolní tak větší množství serotoninu. Ideální serotoninová svačina je třeba krůta v celozrnné krustě.

Šťastné saláty obsahují špenát
Římský salát vyměňte za čerstvý špenát, který obsahuje více vitaminu B a kyseliny listové. Vzhledem k tomu, že je kyselina listová rozpustná ve vodě, není naše tělo schopné si ji ukládat. Budete tedy potřebovat nepřetržitou dávku prostřednictvím potravin, které jíte. V jedné nedávné studii v Irsku bylo zjištěno, že lidé s vyšší hladinou kyseliny listové v krvi hlásili méně špatné nálady. Zásoba 131 mikrogramů (33 procent doporučené denní dávky žen 19-50 let) kyseliny listové se nachází v jen půl šálku vařeného nebo dvou šálcích syrového špenátu. Šálek vařené cizrny má neuvěřitelných 282 mcg kyseliny listové (více než 70 procent doporučené denní dávky)

Směřujte na západ a špatnou náladu pošlete k ledu
Zkuste kořením ze západních zemí, zlepšite svou náladu. Třeba kurkumin (běžný v indickém kari) je pigment zodpovědný za jasně žlutou barvu koření. Má přírodní antidepresivní vlastnosti a byla prokázána jeho funkce při ochraně neuronů před škodlivými účinky chronického stresu. Zkuste přidávat kurkumu do vývarů, do omáček i na pečené kuře a neváhejte ho kombinovat s čerstvým mletým pepřem, jehož hlavní rekuperační složka může pomoci tělu kurkumin vstřebávat, a navíc zvyšuje a prodlužuje jeho antidepresivní účinek. Pokud se chcete dostat až do potravinového rauše, jezte Chilli. Kapsaicin, sloučenina, která dává chilli papričkám jejich sílu, podráždí receptory bolesti v ústech, což odešle do mozku zprávu uvolňovat endorfiny (hormony štěstí). Tento efekt zlepšení nálady je vlastně podobný, jako po návštěvě posilovny.

Nečekejte tedy a zkuste si hned zlepšit náladu. Jednoduše se pořádně zdravě najezte. 

Zdroj: health.com
Autor: Redakce

Mohlo by vás zajímat