Léto je v trapu, nasaďme saka

Léto je v trapu, nasaďme saka

Nevíte si rady čím nahradit klasické sako tak, aby váš neformální šatník neutrpěl zbytečné újmy na stylu? Uděláme vám v tom pořádek.

Pokud hovoříme o pánském formálním oblečení, okamžitě se nám vybaví na míru šitý stylový oblek. Na ten však ne každý dosáhne, zvláště pak jde-li o mladé lidi, kteří teprve stojí na počátku své profesní kariéry a nemají tak dostatek financí, jež by mohli do dražších obleků investovat. Pak vstupuje na scénu běžná konfekce.

Ale co obléci v případě neformální události?

Neformální, jinak také informal oblečení, jehož základ tvoří kvalitní boty, tmavé džínsy nebo chinos kalhoty, košile a polokošile. Nezbytnou součástí je ale vhodný top v podobě mnohem uvolněnější náhražky klasického saka, tedy blazer. Kromě něj by to pak zcela určitě měla být i pánská pasová kožená bunda ve stylu „bomber“, či „baseball“.

Přestože by však měl být rozdíl mezi sakem a blejzrem každému z nás zcela zřejmý, někteří muži v česku do dnešního dne ani netuší, že něco takového vůbec existuje. A jelikož jsme jednoznačně pro razantní změnu úrovně v pánském oblékání, vyzpovídali jsme jednoho z nejpovolanějších.

Oděvní výtvarník a stylista Česlav Jaroš je ikonou pánského oblékání a to jak formálního, tak i ležérního. Proto jsme mu položili několik zásadních otázek, díky kterým budete mít jasno.

Jak běžný muž rozezná blejzr od saka?

Blazer je separátní klubové sako z jednobarevného „uni“ materiálu, a to většinou v barvě tmavě modré-navy, tmavě šedé, černé, lahvově zelené a popřípadě dalších barevných variantách… Podstatným poznávacím znakem jsou vždy kovové knoflíky přišívané spodem.

Jak vnímáte odívání českých mužů a v čem podle vás nejčastěji chybují?

Odívání českých mužů stále ještě „pokulhává“ za stylem Italů, Francouzů či Španělů. Když pomineme standardní oblíbený český styl typu „chatař“, tak nejčastější chybou českých mužů je, že oděv tzv. „necítí“ a neumí ho nosit, snaží se proto opisovat dle jakýchsi trendů, a ono je to poznat.

Jak a hlavně kde by se mohl český muž inspirovat?

Každý muž by se měl především inspirovat „sám v sobě“ a najít si vlastní styl, který je výrazem jeho osobnosti, ne se pouze řídit momentálními trendy. Základem jsou vždy kvalitní boty a hodinky.

  

Kde nakoupit ležérnější pánskou konfekci?

Těch možností je více, například dle cenové dostupnosti je to KNIZE, GANT a nebo třeba Massimo Dutti…

A váš TIP pro skutečné fajnšmekry?

To je zcela určitě ručně – zakázkově šitý oblek či sako na míru, z kvalitního materiálu, z „mé dílny“…! Jinou odpověď jste ale asi ani nečekali, že? (Úsměv)

A jak je na tom váš šatník? Je tvořen výhradně vaší tvorbou, nebo se necháváte inspirovat i konkurencí?

Můj formální šatník je vždy z vlastní tvorby a dílny. Neformální je pak tvořen z kvalitní konfekce, dle vlastního výběru…Konkurencí se zásadně inspirovat nenechávám, jelikož jí v podstatě neznám.

A poslední otázka nakonec. Dokázal byste poradit s oblékáním, zvláště pak formálního oblečení či blazerů i ženám?

Ano zcela určitě a velmi rád…!

 

Zdroj: Česlav Jaroš, hodinky.cz

Mohlo by vás zajímat