Anti-aging péče dnes již nabízí v rámci non toxic kosmetiky mnoho možností, říká Pavlína Pavlištová

Anti-aging péče dnes již nabízí v rámci non toxic kosmetiky mnoho možností, říká Pavlína Pavlištová

Pavlína Pavlištová je autorkou knihy Svět non toxic stejně jako jednou z hlavních tváří stejnojmenné skupiny na sociálních sítích, která za posledních téměř deset let přivedla k přírodní kosmetice a zájmu porozumět jejímu složení doslova desítky tisíc lidí. Proč bychom se měli zajímat o jednotlivé ingredience kosmetických produktů a jak na anti-aging non toxic péči, jsme si povídali v dnešním rozhovoru.  

 

Pavli, co vás přivedlo k tomu, věnovat se naplno non toxic péči u vás doma? 

Pokud bych měla vypíchnout hlavní důvody, proč jsem se vydala na tuto mnohdy trochu extrémní dráhu, pak zcela určitě za tím v prvopočátku stály mé dlouhodobé zdravotní potíže, ze kterých nebyla cesta ven pomocí klasické medicíny. Zejména endometrióza a následně i kontaktní alergie na některé chemické látky v kosmetice, které se mi začaly objevovat až v dospělosti. To byl primární důvod, proč jsem začala hledat jiné způsoby péče a začala i jinak uvažovat o tom, co používám v kosmetice, čemu se vystavuji v běžném životě, jaké látky a prostředky mi mohou vadit v domácnosti. Non toxic mi dalo mnoho odpovědí a alternativních možností, jak nadále nezatěžovat svůj organismus škodlivou chemií, která mému onemocnění „přikládala pod kotlem" a jednoznačně měla i souvislosti se vznikem a průběhem těchto zdravotních potíží.

Máte pocit, že lidé v Česku vnímají složení kosmetických výrobků rok od roku víc, nebo spíš naopak? 

Lidé v česku nevnímají složení v naprosté většině vůbec, stejně jako v jiných zemích, protože mu jednoduše nerozumí. Orientují se čistě podle podbízivé reklamy a tvrzení výrobců na obale, které používá podmanivé klišé typu „přírodní složení, hypoalergenní, hydratační, vyživující...". Ta okrajová menšina, která se začne o složení produktů zajímat opravdu více do hloubky, se etabluje z lidí, kteří začínají řešit právě alergie, ekzémy nebo defekty na kůži, případně mají nějaký odborný environmentální přesah. Eventuelně to jsou lidé, kteří se nějakým způsobem dozví o naší komunitě a filozofii non toxic. 

Velmi matoucí může být to, že i produkty, které nejsou bio touto zkratkou označované jsou… 

To je typický příklad greenwashingu, ale není zdaleka jediný. Vyznat se v tom, jaký produkt skutečně non toxic je nebo není, je nesnadná disciplína, kterou nemusíte ovládnout ani za několik let. A vlastně ani není ambicí non toxic komunity vás to naučit rozklíčovat. Většina lidí na to nemá vzdělání, čas, odborné a praktické zkušenosti, nemají to často ani mnozí výrobci. Jednodušší je začít se o problematiku zajímat, sledovat naši edukační činnost a nechávat se inspirovat těmi, kteří problematice rozumí. Nemusíte se automaticky stát odborníkem na čtení a interpretaci ingrediencí, abyste mohli následovat non toxic principy. 

Když se zaměříme na anti-aging péči, jaké možnosti v rámci non toxic máme? 

Z toho, co moderní estetická dermatologie nabízí je to například bezpečná a neinvazivní LED / foto terapie, možná i některé typy jemnějších laserů, které nespalují pokožku, ale spíše pomáhají aktivovat buňky v pokožce. Dále samozřejmě moderní a funkční non toxic kosmetika. Někteří výrobci už dnes umí i v non toxic kosmetice používat ceramidy, peptidy, různé zajímavé rostlinné extrakty a vysoce účinné látky s anti aging efektem. A pochopitelně non toxic přístup je velmi dobře kombinovatelný s mechanickými technikami obličejové gymnastiky a cvičení zaměřené na zpevnění pleti a eliminaci vrásek. To jsou z mého pohledu opravdu nápomocné postupy.

Jaké toxické látky běžné krémy proti vráskám obsahují a proč je dobré se jim vyhýbat? 

Těch je celá řada a nelze vypíchnout jen některé. Rozhodně bych se ale vyhýbala například látkám, u kterých je prokázaná hormonálně disruptivní aktivita, nebo jsou podezřelé z toho, že mohou ovlivňovat hormonální systém. Do této kategorie nespadají jen parabeny, ale celá řada konzervačních látek nebo dalších složek. Dále chemickým filtrům v opalovacích přípravcích a silným tenzidům, které narušují ochranný film pokožky a mohou alergizovat. Tím, že používáme silné tenzidy dochází k efektu, kterému říkám „mytí pokožky jarem". Pokožka ztrácí svoji přirozenou ochranu a pro ostatní, mnohdy dráždivé látky, je pak mnohem snazší pronikat hlouběji do pokožky, což u těch potenciálně alergizujících nebo škodlivých může být problém. Byla bych opatrná s konzervanty obecně, v non toxic péči se používají šetrné konzervační složky. Někteří výrobci dokáží vrstvit konzervační látky kvůli prodloužení trvanlivosti v jednom produktu tak, že tam máte třeba 4 typy různých konzervantů, přičemž u některých z nich je povolena jen určitá koncentrace, tu však velmi snadno překročíte tím, že používáte různé typy produktů během dne a vlastně dochází ke kumulativnímu a také nežádoucímu „interferenčnímu" efektu, respektive může vznikat efekt toxického koktejlu. A to nikdo a nikdy neměří, žádná laboratoř výrobce nezkoumá a není zodpovědná za to, jaký koktejl a množství produktů budete v péči a domácnosti používat.

Může se laik snadno a rychle naučit číst ve složení kosmetických produktů nebo je například nějaká aplikace, která by pomohla? 

Jsem přesvědčená, že nemůže. Může se pouze naučit hrubě orientovat. Aplikace mají svá omezení a jejich hodnocení se často významně liší. Laik se sice může pro zajímavost v prvopočátku orientovat např. dle nezávislé databáze EWG, ale brzy zjistí, že nic není tak černobílé. V non toxic rozhoduje i koncentrace v daném produktu, potenciální škodlivost, možný alergizující efekt a mnohdy je bezpečnost výrobku dána i jeho vlastní kompozicí a způsobem užití. Jinak se posuzuje určitá složka v řasence, v pleťovém krému, v šamponu nebo v prostředku na toaletu. Jen zkušený praktik s non toxic přesahem ví, jak správně složení interpretovat. Někdy je pro správné posouzení nutné vyžádat si podrobná data od výrobce, technické listy bezpečnosti, analýzy konkrétních složek, které jsou nutné například k vyhodnocení, jaká konkrétně extrakční nebo denaturační činidla byla v procesu výroby použita, a to už se na obalu nedočtete, nebo do jaké míry jsou některé složky kontaminované těžkými kovy, například jíly nebo surovinami pocházející z půdy atd. I takové informace najdou zájemci o non toxic na mém osobním webu, který již za pár dní plánuji spustit. 

Jsou non toxic krémy proti vráskám a krémy v rámci péče o zralou pleť stejně účinné jako ty běžné? 

Záleží na kompozici a kvalitě surovin, ne každý non toxic krém bude funkčně takový, aby vyhovoval každému, ale ano, na trhu jsou již krémy proti vráskám, které lze považovat za velmi účinné a současně zcela bezpečné. Navíc nezatěžují citlivou a zralou pleť, takže ve výsledku se vlastně mohou projevit i jako účinnější než běžné konvenční. 

Jaké složky v těchto produktech mají největší vliv na mírnění projevů stárnutí?

Standardně je to známá kyselina hyaluronová, tam pak záleží na typu a samozřejmě kvalitě, dále ceramidy, peptidy, kolagen a některé rostlinné extrakty, které mají antioxidační a revitalizační účinky. Kvalitní přírodní celospektrální vitamin E, nikoli jen jeho syntetický bratříček, který není kompletní, může být také velmi nápomocný. Retinoly lze do jisté míry alternovat bakuchiolem, což je přírodní alternativa syntetického retinolu, který má svá omezení a rizika, byť je v anti-aging péči nesmírně oblíbený. 

Proč je cena NT produktů výrazně vyšší?

Nemyslím si, že by byla výrazně vyšší, záleží, jaké produkty a kde nakupujete. Běžný konvenční low cost produkt v marketu bude stát mnohem méně, než anti aging produkt slibující zázračné omlazení z kategorie „high-end" značek. Tam jsou ceny v řádech stovek až tisíc korun a rozhodně najdete i v rámci kvalitní přírodní a non toxic kosmetiky produkty levnější než třeba v luxusních shopech s kosmetikou. Navíc v non toxic péči nebývá obvyklé, že byste používali velké množství produktů, základní péče se může etablovat například jen ze dvou až tří produktů a ve finále za kosmetiku ještě ušetříte.

Jaké jsou vaše nejvíce oblíbené NT anti-aging produkty?

Jsem velkým fanouškem produktů non toxic značky Alchymistky, za kterou stojí právě naše odborná garantka a úžasná odbornice s obrovským přesahem do výroby a vědy Ing. Katarína Hrivňáková. Za mě je právě ona skutečně non toxic alchymistka a pokud už pustí na trh kosmetiku nebo drogerii s vlastní recepturou, mám jistotu, že je to to nejlepší na trhu. Ona opravdu ví, co dělá. Velká škoda, že zatím nemá tak široké portfolio produktů, ale to je právě úděl těch, kteří nechtějí svůj byznys tlačit dopředu kvantitou a není pro ně nejdůležitější hledisko vydělávat velké objemy peněz, ale primárně si za svým produktem chtějí stát a zkomponovat něco naprosto funkčního a revolučního a současně do každého detailu bezpečného. Prostě bez kompromisů. A to je přesně filozofie této značky. Je mi jedno, kolik bude jejich krém stát, jsem vždy přesvědčená, že cena odpovídá kvalitě, ba naopak, kvalita tu cenu ještě zdaleka přesahuje, ty krémy by měly být ještě mnohem dražší, když srovnám jejich suroviny a know how Kataríny s tím ostatním, co je na trhu.

V rámci obecného anti aging působení mám ráda hyaluronová séra, ta už na trhu od několika značek jsou taky ve velmi pěkné kvalitě a zejména v létě se neobejdu bez kvalitních hydrolátů. Některé z nich mají skvělý tonizační účinek a do non toxic anti aging péče rozhodně patří. Hydroláty jsou čisté rostlinné destiláty, vyráběné zejména z květů. Pleti přínáší kromě tonizace i jemný terapeutický efekt, v létě příjemně osvěží a jsou zcela bez jakékoli zatěžující chemie. Hydrolát nesmí obsahovat žádné přidané látky. Pokud v květové vodě najdete konzervanty, alkohol, nebo jiné složky, nejde o pravý hydrolát a i když může mít delší trvanlivost, pro mě takový produkt nemá smysl. Hydrolát se sice musí uchovat v lednici, protože je citlivější na degradaci vlivem světla a tepla, ale to k non toxic kosmetice už patří. Nekupujete si produkt proto, aby jeho trvanlivost byla věčná, za to pak musíte většinou zaplatit cenu právě tím, že přistoupíte na potenciálně dráždivé a mnohdy zcela nevhodné ingredience. My v rámci non toxic volíme raději kratší dobu spotřeby, ale i to vás pak naučí zacházet s kosmetikou šetrně a s rozmyslem.

Hydroláty se vyrábí velmi tradiční a po staletí praktikovanou metodou destilace z rostlin. Sázkou na jistotu a pro mě roky ověřenou kvalitu má  např. bulharská značka Alteya, jejich hydrolát z damašské nebo bílé růže výborně snáší i velmi citlivá pleť a navíc růže je známá svými anti aging účinky. Z oblíbených značek ráda zmíním ještě českou non toxic značku Každý den je dar, kosmetika, pro kterou doslova dýchá a svoje srdce do ní vložila Pavla Černohousová. Mezi Hydroláty od Každý den je dar najdete širokou paletu zajímavých rostlin, jako je osvěžující pivoňka nebo chrpa s výtažkem z tremelly, což je spojení vhodné zejména pro hydrataci unavené nebo stárnoucí pleti a samozřejmě přinese úlevu pleti v každém věku. 

Velkou naději ale vkládám právě do peptidů a ceramidů, to je aktuálně skvělý nový směr, kterým kráčí anti aging produkty. Zdaleka se nemusíte spokojit jen s „másly a oleji", jak tomu bylo v rámci přírodní kosmetiky dříve.

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram