Chcete mít krásnější a zdravější vlasy? Víme jak na to

Chcete mít krásnější a zdravější vlasy? Víme jak na to

Přírodní věci prostě frčí. Ať už jsou to biopotraviny, biokosmetika, nebo právě přírodní barvy na vlasy. Pojďme se podívat, jak nakupovat hennu a hennové barvy a nenapálit se.  

Jak se liší henna a hennové barvy

Henna se získává z rostlinky Lawsonia inermis – ozdobného keře, který se pěstuje v oblastech se suchým a horkým klimatem, třeba v Africe a Indii. Její listy se suší a drtí na jemný prášek zelené barvy s typickou vůní. Každá rostlina se jinak pěstuje, v jiných podmínkách, jinak se sklízí – a už tady se začínají různit výsledné odstíny. Je to jedno z nejstarších 100% přírodních barviv na světě.  

Chcete vědět více: LADYBIO.CZ

Jakým způsobem barví?

Každý vlas obalí do své ochranné vrstvy a reaguje s vaší přirozenou barvou vlasů. Vytvoří tak krásný a přirozený odstín. Chytá do měděna, červena nebo hněda. Na světlých vlasech sytě září, tmavě hnědé a černé vlasy získají měděný odlesk na sluníčku. A vždy vlasy ztmavuje.

Mimo to je oblíbená díky svým dalším účinkům – umí vlasy ozdravit a posílit. Chrání je před poškození sluncem, větrem, nečistotami ovzduší i chlórem a mořskou solí. Henna vyhladí strukturu vlasů a vytvoří na nich povrch, který odráží světlo – proto jsou zářící a lesklé.

 

Ale jak to, že najdu i hennové odstíny, které nejsou dočervena?

Většina z nás má zafixováné – přírodní barva = henna. Ale tak to není, barvících rostlinek je více. Když se smíchají s hennou a mezi sebou, získáme paletu krásných barev. A těm říkáme hennové barvy. Jedno však mají společné – ani ony vlasy nezesvětlují. Existují světlejší odstíny hennových barev, ale i ty vždy reagují s původní barvou vašich vlasů. Z hnědé vám můžou udělat jemnější hnědou – stáhnout teplý tón velmi jemně do popelava, ale blonďaté nedosáhnete.

Mezi dvě nejznámější rostliny, které se s hennou míchají, patří indigo a cassie. Indigo je rostlina, která obsahuje modrou molekulu barviva. A je dobré si na ni dávat pozor při přechodu z chemického barvení na přírodní. Právě tato potvůrka může reagovat s chemií do zelena. Cassie (tzv. bezbarvá henna) se používá při regeneraci vlasů. Na rozdíl od indiga přechodu na přírodní barvení pomáhá. Je dobré použít techniku dvoufázového barvení – nejdříve nechat 3× za sebou působit Cassii a teprve pak nanést hennu nebo hennovou barvu. Ale pokud jste nováček ve světě přírodních barev, raději se vždy poraďte s odborníkem.

3 pravidla, jak koupit správnou hennu nebo hennovou barvu

Číst složení – barevná roztomilá krabička, líbivý popisek, že uděláte něco pro přírodu i sebe, a už máte barvu v košíku. Dávejte si pozor – marketingoví mágové dnes dokážou prodat i sebehorší produkt. Víme, jak nad nimi vyhrát – přečíst si složení. Pokud tam objevíte slova začínající na sodium, paraf, 2-nitro, cocamide, poly, amino, tetra – nebrat! I když se může na první pohled tvářit jako přírodní barva, opravdu jí není. Ta bude mít ve složení pouze rostlinky. Nic víc. Podívejte se, jak vypadá perfektní popis složení.

Přírodní barvy – práškové barvy. Na trhu neexistují přírodní barvy na vlasy, které by byly jakkoli tekuté nebo měly konzistenci pasty (nebo o nich nevíme). Henna a hennové barvy vždycky koupíte jako prášek, který se míchá s vodou (nebo černým čajem, kávou apod.). V balení také naleznete jen prášek – žádný katalizátor ani nic podobného. Prášek ve vlastním obalu, který zaručuje, že barvicí směs nevyschne.

A pozor na necertifikované barvy z Indie – že si kupujete barvu z malé indické vesničky a ve větším množství, díky kterému spotřebujete méně platových obalů, se může na první pohled zdát jako dobrý nápad. Ale má svoje „ale“. Takové barvy bez certifikace můžou být kontaminované pesticidy, herbicidy apod., navíc se často ani nejedná o ekologické a nechemické zemědělství, kde můžou využívat dětskou práci. Z toho důvodu vždy věřte certifikovaným barvám.

Čtěte složení, nedejte na slogany, popisky a barevnost krabičky a hlídejte si certifikaci. Používejte barvy, které jsou ověřené a spolehlivé. Právě takové jsou hennové barvy Cosmetikabio – první a jediná česká značka, která je vyráběná dle certifikací Standard Ecocert, certifikací od CEZu a s označením Vegan od Vegan Society.

 

A nakonec vyvrátíme 2 mýty

Budu mít zelené vlasy – to už jsme si částečně vysvětlili výše. Henna sama o sobě nezelená. Jediné, co může s chemií reagovat, a tím pádem zelenat, je indigo. Při přechodu z chemického barvení se proto využívá tzv. dvoufázového barvení. Nejdříve 3× nanesete Cassii a teprve pak hennu nebo hennovou barvu. A pokud chcete mít jistotu, naneste trošku hennové barvy nejdříve na 1 spodní pramen vlasů – uvidíte, jak vám barva chytne.

Nesmím přejít zpět na chemii – dříve se k barvení používala směs henny a solí těžkých kovů. Obarvené vlasy pak nesměly přijít do styku s peroxidem vodíku, protože se spálily jak vlasy, tak kůže na hlavě. Sůl kovu totiž působila jako katalyzátor a reagovala s peroxidem. Dnes už se ale takové barvy používat nesmějí. A vy nemusíte mít strach. Stejně jako nemusíte mít strach používat přírodní barvy v kombinaci s jinou chemickou kosmetikou.

Zdroj: Pinteres, ladybio.cz

Mohlo by vás zajímat