Co by znamenal Brexit pro český módní průmysl?

Co by znamenal Brexit pro český módní průmysl?

S neustále přibližujícím se a oddalujícím se termínem Brexitu vyvstávají otázky ve smyslu, co se vlastně stane? Jaké změny by to znamenalo pro českou módu?   

Uplynuly 3 roky od osudového referenda v Anglii, kdy se o pár procent Spojené království rozhodlo opustit Evropskou unii. Od té chvíle nejsou stále jasné podmínky odchodu a co to pro EU znamená. Pro naší zemi by nastaly zajisté také změny, a to i pro módu. Co by se mohlo stát? 

Tvrdý Brexit bez dohody s EU

Radikální nebo tvrdý odchod Anglie by znamenal okamžité nedořešené a nepromyšlené změny. Ihned by se pozastavil či velmi zpomalil import a export zboží jako oblečení, doplňků, kosmetiky, látek a celní sazby by byly několikanásobně dražší. Tudíž by byly produkty velmi drahé či nedostupné. Pošta by se také prodražila do Anglie i z Anglie. 

                  

Prezentace kolekcí v Anglii od českých návrhářů by potřebovala speciální povolení a vízum. Vše by se mnohonásobně finančně prodražilo. Cestování všeobecně by bylo komplikovanější a musely by se opět vyplňovat povolovací dokumenty k pobytu. Modelky, editoři, módní novináři a další by potřebovali povolení k vykonávání zaměstnání. A byly by extra zdlouhavé kontroly na celnicích. Limitovaný a kontrolovaný pobyt by byl samozřejmostí. Placení kartou, vybírání hotovosti apod by bylo neskutečně drahé stejně jako bankovní převody. Studenti a lektoři by měli velké problémy s výměnnými pobyty. Ztráta pracovní síly v UK by vedla ke krachu mnoha firem. Tím pádem i u nás, protože mnoho z nich mají pobočky v České republice. Zdravotní pojištění by nebylo nadále hrazeno při vycestování z Anglie

                        

Měkký neboli dohodnutý odchod z EU

V ideálním případě by se Anglie s EU domluvila na podmínkách, změnách a nových pravidlech předem. Česká republika by tak měla šanci se připravit. Momentálně již platí zákon chránící 8 tisíc Angličanů pracujících a žijících v ČR před náhlým vyhoštěním, ale Anglie pro 40 tisíc Čechů zaměstnaných nebo pobývajících v UK žádný zákon nebo formu ochrany nemá. Stejně jako pro ostatní země. Říká se tomu Šedá zóna. Nikdo netuší, co bude. Nynější nejistota by byla nahrazena danými podmínkami a klidem na duši z nich vyplývajících.

                  

Import a export produktů jako kosmetika, oděvy a obuv od anglických i českých firem z a do Anglie by podražil v každém případě, ale ne tak enormně jako v případě tvrdého exitu. Návrháři by nadále spolupracovali s anglickými univerzitami, obchody či módním týdnem pod novými předem známými pravidly. Nové změny v cestování a pobytu by se s předstihem oznámily a nenastal by zmatek. Mnoho oděvních firem a manufaktur by se přestěhovalo z Anglie do zahraničí a možná i k nám kvůli levnějším daním. České firmy a obchody by měly šanci připravit se a rozmyslet si novou strategii. Studenti i lektoři by věděli, jak si stojí se svými možnostmi výměných pobytů. Vše záleží na domluvě nejprve v anglickém parlamentu a poté v Evropské unii. Pro stálý pobyt a práci v Anglii by měl každý čas vybavit si příslušné povolení. Zdravotní pojištění by platilo i při vycestování.

           

Zdroj; vlada.cz, pinterest.com, radio.cz, theguardian.com

 

Mohlo by vás zajímat