Cuketa má minimum kalorií – je to zelenina krásné postavy!

Cuketa má minimum kalorií – je to zelenina krásné postavy!

Cuketa má stejně jako ostatní tykve minimum kalorií

Cukety jsou menší tykve, podobné okurce, v několika barevných variantách. Mají jemnou poživatelnou slupku, v níž je mnoho živin, minerálů i vitamínů, hořčík, vápník, železo. Cuketa obsahuje 91 % vody, vlákninu a další složky, z minerálů hlavně draslík. Pokrmy z cukety příznivě ovlivňují činnost ledvin a trávicího ústrojí. Jejich konzumace prospívá diabetikům a obézním lidem, cuketa pomáhá také odvodňování organismu a je doporučována i žlučníkářům a při dně. U cuket je nejcennější jejich vysoký obsah karotenu a draslíku. Nejchutnější jsou mladé plody, nemají tak silnou slupku a nemusejí se loupat, jsou také bez takzvané „vaty“, přezrálé dužiny a větších semínek. Takové cukety jsou vhodné hlavně ke konzumaci tepelně neupravené, do salátů.

Cukety můžeme dusit, smažit jako řízky, přidávat do polévek, jako přílohu k masu, využít do pokrmů jako brambory, na bramboráky i knedlíky, a to buď v kombinaci s brambory, nebo jimi brambory úplně nahradit. Také jsou chutné zapečené a plněné, nebo jako přílohy, studené i teplé, například cuketové „zelí“. Využívají se také do koláčů, nebo pomazánek. Konzervované jako kyselé okurky nebo do čalamád i marmelád. Ideálním kořením pro ochucení cukety je oregano, tymián, zázvor, bazalka, kari či pepř, ale i česnek a cibule.

Cuketa s tuňákem
Potřebujeme malou cuketu, velké rajče, malou konzervu žampionů a konzervu tuňáka, jednu zelenou papriku, skleničku černých oliv, citrónovou šťávu, 4 lžíce olivového oleje, půl lžičky oregana a sůl. Pokrájenou cuketu osmahneme na oleji a přidáme nakrájenou papriku, rajče a koření. Krátce podusíme. Na talířky servírujeme tuňáka s olivami a žampiony, k nim přidáme vychladlou směs. Vše zakapeme citrónem. Podává se s pečivem jako předkrm, nebo lehká večeře.

Cuketová pomazánka
Jednu větší cuketu oloupeme a zbavíme jader, nastrouháme a přidáme k ní velký, nebo dva malé bílé jogurty, jednu najemno nakrájenou malou cibulku, 2 stroužky česneku, prolisujeme, sůl a pepř. Vše promícháme. Pomazánku necháme v ledničce vychladit, podává se pak s pečivem.

Kuřecí směs s cuketou
Potřebujeme asi 200 g cukety, 600 g kuřecích prsíček, 200 g pórku, 100 g mrkve, 200 g žampionů, zázvor, 1 vejce, 4 lžičky škrobu, 1 chilli papriku, 4 lžíce oleje, stejné množství bílého vína, sójovou omáčku a sůl. Maso pokrájíme na nudličky, posolíme, promícháme s vejcem smíchaným se škrobem a necháme odležet. Zeleninu poté nakrájíme na nudličky, žampiony na plátky. Do pánve wok dáme orestovat maso s nudličkami oloupaného zázvoru, přidáme postupně mrkev, cuketu, papričku, pórek a na závěr žampiony, promícháme a přilijeme víno. Pod pokličkou dusíme asi pět minut, občas promícháme a dochutíme sójovou omáčkou, případně přisolíme. Podává se s rýží.

Cuketový koláč s rozinkami
Smícháme tři skleničky nahrubo nastrouhaných cuket, tři skleničky polohrubé mouky, tři vejce, půl sklenky oleje, stejně tolik mléka, rozinky, prášek do pečiva, vanilkový cukr a půl sklenky třtinového cukru, část (nebo všechen cukr) můžeme nahradit medem či marmeládou. Podle chuti můžeme přidat kakao či mleté oříšky. Vše promícháme, nalijeme na vymaštěný a moukou vysypaný hlubší plech a upečeme.

Cuketový koláč s mátou
Připravíme si 800 g mladých cuket, 80 g strouhaného parmazánu a hoblinky parmazánu na posypání, malou cibuli, pět vajec, 200 g kysané nízkotučné smetany, lžíci solamylu, hrst čerstvé máty, sůl a pepř. Cukety nastrouháme, necháme odstát a vodu, kterou pustí, z nich vymačkáme. Ve smetaně rozmícháme lžíci solamylu, přidáme jemně nastrouhaný parmazán, nakrájenou cibuli, cuketu, pokrájenou mátu, osolíme a opepříme a nakonec vmícháme rozšlehaná vejce. Těsto pak vlijeme do vymazané pečící formy, nebo pekáčku, či vyloženého pečícím papírem. Ihned po vytažení z trouby posypeme parmazánovými hoblinkami, vytvoříme je škrabkou. Podává se teplý i studený.

Cuketa jako matjesy
Na přípravu této zavařeniny potřebujeme 5 kg cukety, 1 kg cibule, 1/2 balíčku mletého pepře, celý pepř, 5 polévkových lžic soli, 5 polévkových lžic cukru a několik bobkových lístků. Na nálev pak 1/2 l octa, 1/4 l oleje, 2 lžíce soli a asi 2 dcl vody. Cukety nakrájíme na tenké plátky a smícháme s cibulí nakrájenou na kolečka, přidáme cukr, sůl a mletý pepř. Vše pořádně promícháme a směs necháme několik hodin odležet. Sklenice pak naplníme směsí bez šťávy, kterou cuketa pustí. Do každé sklenice dáme 6 celých pepřů a 1 bobkový list, zalijeme nálevem a zavaříme.

 

Zdroj fotografií: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat