#FallinNike IV. - (NE)Vyvrátíme mýty o běhání

#FallinNike IV. - (NE)Vyvrátíme mýty o běhání

S Nike trenérkou Sarah Vegnerovou jsme si popovídali na téma nejčastějších mýtů o běhání. Které jsou pravdivé a které nikoli? 

MÝTUS Č. 1 : Běhání ničí klouby.

Jeden z nejčastějších běžeckých mýtů, který může být i pravdou. Pravidelný pohyb zesiluje svaly, a stejně tak je to i s klouby a okolními vazy. Díky pohybu jsou klouby stabilnější a většina sportujících lidí má klouby v daleko lepším stavu, než lidé bez jakéhokoliv pohybu. Samozřejmě pokud běháte příliš často, dlouhé tratě, po tvrdém povrchu a vynecháváte regeneraci, můžete svým kloubům velice uškodit. Stejný problém se může vyskytnout i při špatné volbě běžeckých bot nebo při volbě nevhodného terénu. Silnější lidé by se běhu ze začátku měli také vyhýbat, protože v tomto případě se zvyšuje zátěž na klouby a běh jim může spíše uškodit. Doporučuji zvolit například chůzi, jízdu na kole nebo plavání. Také dbejte na důkladné protažení, zapojte především dynamický strečink a nevynechejte ani mobilizaci kloubů, tím připravíte tělo na zátěž a eliminujete případnou bolest kloubů nebo zranění. Hodně také záleží na vaší technice běhu. Pokud našlapujete přes patu, je pravděpodobnější, že si budete stěžovat na bolest kloubů.

MÝTUS Č. 2 : Běhat může začít každý.

Za mě rozhodně ano. Pokud jste zdravotně v pořádku, nemáte přebytečnou nadváhu, určitě se nebojte s během začít. Začněte zvolna, lehkým tempem, běhejte 2x až 3x týdně. Nepodceňte správnou obuv a vybírejte vhodný terén.

MYTUS Č. 3 : Při běhání se snadno hubne.

Pro spalování tuků je nejlepší zařadit aerobní aktivity a tou může být právě i běh. Jsou to takové aktivity, při kterých se vaše tepová frekvence pohybuje v rozmezí 50-65% tepového maxima. Pokud neběháte s hodinkami, které vám tepovou frekvenci měří a nedokážete ji odhadnout nebo vypočítat, můžete se řídit tím, že pokud si při běhu ještě zvládnete povídat, je to ideální stav pro hubnutí. V takovém případě dochází k nejlepšímu poměru spálených tuků.  Nejen, že běháním můžete zhubnout, ale především se vám zpevní celá postava. Doporučuji vyběhnout v ranních hodinách, kdy váš metabolismus pracuje rychleji. Velká většina lidí, která se rozhodne začít běhat, si myslí, že čím víc (rychleji, delší dobu, delší vzdálenost) budou běhat, tím rychleji budou hubnout. Tak tomu ale není. Rozhodně není důležité trhat rekordy a rychlé tempo vám k hubnutí tolik nepomůže, spíše začnete nabírat svalovou hmotu. Proto běhejte pomalu a alespoň 30 minut. Samozřejmě pokud začínáte, tak se vám bude zdát 30 minut příliš – proto můžete prokládat rychlou chůzí. Pokud to ale myslíte opravdu vážně a chcete shodit nějaká ta kila, nestačí jen běhat. Musíte upravit i svůj jídelníček.

MÝTUS Č. 4 : Čím dražší tenisky, tím lépe.

Určitě nepořídíte kvalitní boty za pár stovek, ale rozhodně to nemusí být nejdražší boty, které najdete. V jednotlivých cenových úrovních naleznete kvalitativně zcela rozdílné modely. Od levné boty určitě nečekejte stejné funkční vlastnosti a výdrž. Dražší boty mají delší životnost tlumicího materiálu, pohodlněji zpracovaný svršek a podrážku s vyšší odolností. Pokud si tedy vybíráte běžeckou obuv, nechte si poradit od školeného personálu v prodejně. Oni se zaměří především na velikost vaší nohy (vysoký či nízký nárt), tvar nohy, vaší váhu, povrchu na němž běháme (asfalt, terén), počtu naběhaných kilometrů za týden, techniku běhu (přes patu, kolíbkou, přes špičku...).

MÝTUS Č. 5 : Běh je pro člověka nejpřirozenější sport.

Ano. Běhání nebo chůze jsou pro člověka nejpřirozenějším pohybem vůbec. Máme-li k tomu i správné vybavení. Právě při chůzi a běhu se zapojuje až 85 % svalů na našem těle. Toho většinou nedocílíme ani při jiných moderních sportech. Kromě toho je ale běhání také perfektním ventilem stresu a napětí, mírní či dokonce odstraňuje bolesti hlavy, pohybového aparátu, může zlepšovat dokonce potíže s nespavostí. Hormony štěstí, které se při běhu uvolňují, působí pozitivně na psychiku a pomáhají mimo jiné při různých nervových onemocněních. Pravidelné běhání vede časem také k lepší otužilosti a odolnosti vůči běžným virózám a nachlazení.

VÝZVY REDAKTOREK MÓDA.CZ

 

                                  

Péťa (šéfredaktorka)

"Chtěla bych vám ukázat, jak jsem pilná - do studia chodím pravidelně od naší výzvy na jógu a zrovna zítra mě čeká HOT joga... Mám odtud dokonce i vtipnou historku: Minulý týden jsem byla na těhotenské józe, ano slyšíte správně - těhotenské! Bylo to celkem úsměvné, protože těhotná nejsem, ale mám těhotnou kamarádku, ale kdo by se neobětoval, že... V tomto pohybovém centru se znám s majitelkou a tak jí říkám: "Ahoj Evi, tak jsem tady a rovnou na těhotenské." A majitelka mi odpovídá: "Jéé Péťo, moc gratuluji!" :-) Odvětila jsem: "Nooo víš, já těhotná nejsem, ale tady kamarádka." "Aha... Ale to vlastně vůbec nevadí. Protože na tvá bolavá záda je i těhotenská jóga dobrá." Takže #cvicimsmodou čau..." 

Janča

"Já už jsem si vlastně osobní výzvu splnila. Mým hlavním cílem bylo nachodit za měsíc co nejvíce kilometrů a to se mi podařilo. Předčila jsem svá očekávání a tabulka za poslední čtyři týdny ukazuje přes 110 km. Když si to rozpočítáte na den, tak je to vlastně úplně nic, ale vzhledem k hektičtějšímu období jsem ráda, že jsem svou výzvu splnila. Dokonce jsem se pustila i do rehabilitačního cvičení, aby se moje záda umoudřila, ono přeci jen sedět každý den spoustu hodin u počítače, není značka ideál a tak se pomalu posouvám i v tomto směru k lepšímu..."

Verča

"Můj cíl naběhat 25 kilometrů se mi pořád hodně vzdaluje. S tmou, která se dělá už ve čtyři hodiny a nepřetržitou zimou, se ne a ne donutit jít běhat. I tak se mé naběhané kilometry zvýšily alespoň o něco - aktuálně jsem na 6.1 kilometru. No jo, však já vím. Je to slabé. Děsně slabé. Bojuji. Ale od toho je to výzva. S plaváním je to podstatně lepší, namísto vytrvalostního kilometru a půl jsem si uvědomila, že daleko větší přínos bude mít plavání pravidelné. Takže se snažím chodit alespoň jednou týdně a zatím se mi to daří. Pokud to zvládnu každý týden do konce této výzvy, budu ji považovat za pokořenou."

Mohlo by vás zajímat