Freddie Mercury: královna všech královen

Freddie Mercury: královna všech královen

Vyhýbal se všem stereotypům. Svým životem ovlivnil několik generací. Řeč je o frontmanovi kapely Queen, Freddiem Mercury. Extravagantní styl se projevoval i v jeho oblékání a na kontě má tak několik nadpozemských outfitů. Pojďte si s námi připomenout tuto osobnost světové hudby.

Zanzibarský grafický designér

Ještě než se ponoříme do hlubší analýzy toho, jak vlastně Freddie Mercury stvořil úplně nový módní směr, a než se zamyslíme nad tím, jak a zda vůbec jeho módní odkaz žije v hlavách světových módních návrhářů dodnes, pojďme si připomenout několik okamžiků ze života tohoto nejslavnějšího Queena. Narodil se jako Farrokh Bulsara v rodině úředníka v Zanzibaru. Kvůli muslimské persekuci v Zanzibaru byl poslán na studia do Bombaje v Indii, kde se naučil britské výchově. Po revoluci v Zanzibaru, při které přišlo o život mnoho Indů a Arabů, uprchl on i jeho rodina do Velké Británie. Freddiemu se tak otevřela Evropa. Od dětství byl jeho životním vzorem Jimi Hendrix, který jej inspiroval nejen v hudební kariéře, ale i v módě. Než došlo k založení skupiny Queen, zamiloval si Freddie Mercury britskou módní značku Biba, která jako jedna z mála nabízela Britům hippie styl. Zde potkal i „lásku svého života" Mary, která ve společnosti pracovala. V 70. letech nastoupil na studia na Ealing College of Art, kterou úspěšně absolvoval a získal tak titul z grafického designu.

Netopýří rukávy ze svatebních šatů

Mládí jej sice ovlivnilo v oblékání a módě, ale pouze částečně. Jeden velký boom přišel až po studiích. Koncem 70. let se Freddie poprvé setkal s návrhářkou Zandrou Rhodes. Jejich spolupráce znamenala formování Freddieho Mercury jako módní ikony, které vyvrcholilo jeho hvězdným outfitem na charitativním koncertě na Live Aid. Ale pojďme od začátku. Freddie Mercury pravidelně docházel do módního salónu Zandry Rhodes. Spolupráce s ním ale rozhodně nebyla jednoduchá. Freddie vždy věděl, co chce, jak to chce a dokud se jeho představa nezhmotnila, nebyl spokojený. Jednou například přišel do salónu neohlášen, zrovna když si zde jedna ze zákaznic zkoušela svatební šaty. Freddiemu se tak zalíbily, že si nechal ušít ty samé, a pak už jen radil Zandře, kde má střihnout. A ikonický outfit s netopýřími rukávy byl na světě. Návrhářka sama po letech přiznává, že tvořit s Freddiem Mercury byl jeden z jejích největších zážitků v životě.

„Byl to skrytý revolucionář v tom, jak se  exoticky oblékal, a také, že jako muž nosil make-up. Myslím, že právě on byl pravděpodobně jedním ze zakladatelů andragogického hnutí v módě," řekla návrhářka Zandra Rhodes pro magazín Another man.

Konec genderové diskriminace v módě

Freddie Mercury se díky návrhářce Zandře Rhodes vydefinoval v módě jako ten, který stírá rozdíly mezi pohlavími. Jeho heslem bylo, že by si každý měl nosit, co se mu líbí a jaké barvy se mu líbí. A nezáleží na tom, zda se jedná o barvu nebo střih, který je považován za dámský či naopak pánský. V dnešní době se tuto tezi snaží prorazit mnoho návrhářů, na tehdejší dobu to však byla myšlenka revoluční. Barvy však nebyly jediným atributem, kterým Freddie Mercury vyčníval z davu. Později se ikonickou součástí jeho oblečení stala ikrátká vesta, odhalená hruď a úzké kožené kalhoty.

Freddie v sukních

A tak Freddie začal zářit jako zakládající členjedné z nejznámějších kapel na světě Queen. Kapela stoupala raketově vlastně od svého založení. Největší boom ale přišel se singlem Bohemian Rhapsody, kde se kromě popu a rocku objevují i operní prvky. Po vydání se singl držel celých 9 týdnů na první příčce britské hitparády. Píseň byla a stále je díky této neobvyklosti jediná svého druhu na světě. V anketách se dodnes drží na předních příčkách a výtěžek z těchto úspěchů jde od roku 1991 na výzkum léčení nemoci AIDS. Queeni mají na kontě i další úžasné hity, jejichž melodii a texty zná celý svět, mezi nimi například We Will Rock You, We Are The Champions, Radio Ga Ga, Show Must Go On nebo I Want To Break Free. Na posledním zmíněném singlu zbořil Freddie genderové hranice úplně. Ve videoklipu se totiž převlékl za ženu, která se právě „chce osvobodit", a tak protančil videoklipem v krátké kožené sukni, růžovém topu a disco náušnicích. A tak si Freddie získal srdce celého světa, včetně módní společnosti. Na koncertech nesměly chybět jeho kočičí kostýmky, kožené kalhoty, kovové náhrdelníky, peří a boa.

Live Aid a boj s nevyléčitelnou nemocí

Jak se přehoupla osmdesátá léta, změnil Freddie Mercury svůj styl znovu. Tentokrát byl na jeho oblékání vidět především vliv newyorské subkultury, která se zde tvořila v sociálně vyvolených skupinách, konkrétně se Freddie inspiroval newyorskou gay komunitou. Nechal si narůstknírek a na scénu přicházejí i jeho známé kožené vesty.A tento styl jej neopustil až do konce. Freddieho totiž čekal vrchol jeho kariéry a podle jeho slov nejemotivnější zážitek v životě - dvacetiminutové vystoupení na charitativním koncertě Live Aid, který přenášelo 12 družic pro 1,6 miliardy televizních diváků po celém světě. Od roku 1989 se začaly šířit zvěsti o zpěvákově špatném zdravotním stavu. Pravdu se veřejnost dozvěděla až v roce 1991. 23. listopadu oznámil Freddie Mercury veřejnosti, že trpí nevyléčitelnou nemocí AIDS, den na to kolem 19. hodiny umírá na komplikovaný zápal plic způsobený právě virem HIV. Jeho pohřeb v největším britském krematoriu sledovala téměř miliarda diváků. Kde byl jeho popel rozprášen nikdy jeho rodina neprozradila. Spekulace se ale shodují, že tělo Freddieho Mercury bylo rozprášeno kolem Ženevského jezera.

Evropské módní domy nesou jeho odkaz

Módní styl Freddieho Mercury ovlivnil mnoho návrhářů, především v Evropě. Ke značce Mercury se začínají návrháři hlásit především v poslední době díky vzkříšení, které Freddiemu Mercury připravil veleúspěšný biografický film o zpěvákově životě Bohemian Rhapsody. Svou podzimní kolekci 2018 věnovala Freddiemu návrhářka Casey Cadwallader, kam zahrnula černobílé extravagantní kombinace úzkých kalhot a krátkých topů. Freddie Mercury také přímo dýchá z jedné z posledních kolekcí od Saint Laurent, která je plná krátkých barevných vojenských vestiček. Styl Freddieho Mercury pronikl i do jarní dámské kolekce 2019 Balmain, kde se objevují Freddieho krátké bundy s ostře kosenými rameny v roztodivných barvách. A značka Junya Watanabe dokonce doprovodila celou svou přehlídku nové dámské kolekce nejznámějšími písněmi kapely Queen.

Freddie Mercury ovlivnil módu tak, že ji vlastně nikdy slepě nenásledoval. Sledoval všechny módní trendy, ale nakonec se vždy on sám rozhodl o tom, co zapadá do stylu Mercury, a co už ne. Věřil, že i když je něco dané, on to může udělat větší, lepší, úžasnější. A v tom nejspíš tkví jeho hodnota a odkaz, který nám zde zanechal. To, co si z něj odneseme, je už pouze na nás, každý jsme totiž originál a Freddie Mercury byl a je originál všech originálů.

Vogue; Fashion Files, Another man; Notorious Magazine

Mohlo by vás zajímat