Genetici mají klíč proti obezitě – z genetické výbavy lze vyčíst, po čem neztloustneme i po čem nám narostou svaly!
Genetická vybavenost je každému z nás daná do vínku
Genetika je pojmem, a především vědou, moderní doby. Jak již název napovídá, zabývá se geny, a tedy dědičností. Z jejích poznatků vzešla řada zaměření, kterými se vědci zabývají. A právě jedním znich je také nutrigenetika, tedy věda, která se na genetické úrovni zabývá individuálními rozdíly v odpovědi organismu na přijímanou potravu a výživu vůbec.
Zjednodušeně řečeno: zkoumá interakce, které probíhají mezi geny a potravinami (tzv. foof-gene-interactions). Právě ty totiž mohou výrazně ovlivnit naše zdraví. Známe-li genetické předpoklady vlastního těla, je možné, aby nám lékař nebo zkušený nutriční terapeut sestavil optimální stravovací režim, díky kterému se nejen budeme cítit lépe, ale především bude našemu tělu prospěšný. Konečně dokážeme začít bojovat se svojí nadváhou a proti obezitě (nebo někteří například s nedostatkem svalové hmoty).
Genetika nám pomůže začít konečně správně bojovat proti obezitě!
S nutriční genetikou samozřejmě pevně souvisí také boj s nadváhou nebo proti obezitě. Odborníci často varují, že nejčastější volba, zcela ze své potravy odebrat tuk, není správná. Však to, zvláště my ženy, dobře známe. Když chceme zhubnout, prostě přestaneme jíst tučné a případně sladké. Ale neuvědomujeme si, že naše tělo lipidy (tuky) potřebuje například krekonstrukci buněčných membrán a normálnímu fungování kůže i nervového systému. Pokud chceme být zdravé, nenasycené tuky, které jsou v rybím mase, oleji, suchém ovoci a v dalších potravinách, by v našem jídelníčku neměly v žádném případě chybět. Významné tedy je, aby při aplikování změny stravovacího režimu byly zohledněny genetické předpoklady jedince.
Vraťme se ale ještě na chvilku k tukům, jsou totiž skvělým příkladem, který může ukázat význam spojení genetiky a výživy. Někteří lidé mají totiž geneticky zakódovanou primární základní hypercholesterolémii, která je tichým, ale velmi nebezpečným strašákem. Tu je třeba nejen odhalit, ale také usměrnit. Pokud je v naší genetice zapsána a my o ní nevíme, můžeme ji nevhodnou stravou podpořit a následky jsou pak velice vážné, nejčastěji ateroskleróza a infarkt. Tím, že si sami „nastolíme“ určitý typ diety, aniž bychom se poradili s lékařem či nutričním terapeutem, můžeme si velice uškodit. Sami své genetické propozice nemůžeme určit, a to ani v případě, že víme, jakými nemocemi trpěli naši rodiče a prarodiče. Ano, je možné tušit, že ke stejným nemocem budeme mít předpoklady, ale bez příslušných znalostí své genetické výbavy svou stravu vhodně neupravíme.
Genetika ovlivňuje naše vlohy pro sport, ale znalostí genetiky dokážeme také mnohé přelstít
Ač se to mnohdy může zdát jako výmluva, i sportovní vlohy našeho těla jsou zvelké části dané geneticky. S tím se setkávají například začínající kulturisté, kdy svalová hmota neroste dle jejich představ. I to je totiž dáno genetickou vybaveností jedince. Některé geneticky dané věci příliš neovlivníme, třeba to, jestli budeme mít nadání spíše na vytrvalostní sporty nebo pro sprint, ale zrovna tvorbu svalové hmoty dokážeme ovlivnit vhodnou nutriční výživou, pokud ale víme, co bude právě u nás na růst svalové hmoty fungovat. O tom, zda nám půjdou spíše vytrvalostní sporty nebo naopak ty rychlostní, rozhoduje konkrétně gen snázvem ACTN3. Je zodpovědný za tvorbu svalové bílkoviny snázvem alfa-actinin-3, která je významná pro silné a opakované svalové kontrakce. V případě, že je geneticky dán deficit této bílkoviny, kontrakce svalových vláken jsou pomalejší a vytrvalejší, a jedinec se pak hodí spíše pro vytrvalostní sporty. Samozřejmě velmi významnou je pak také tělesná konstrukce (opět ovlivněná genetikou), výchova ke sportu, píle, vůle a další faktory, ale v případě, že poznáme své genetické dispozice, budeme vědět, který typ sportu je pro nás vhodný, a tím pádem se nám sním bude začínat snáze.
Pak je tady ale věc, kterou v souvislosti se sportem ovlivnit umíme. A tou je růst svalové hmoty. Pokud víme, jaká je naše genetická výbava, dokážeme naši stravu upravit tak, abychom jedli právě ty potraviny, které nám nárůst svalové hmoty zajistí. A právě tady dokážeme vlastně pomocí genetiky samotné, genetiku přelstít a nejen přimět tělo k výkonosti při sportu, ale také si pomoci k lepší postavě. I v České republice již existuje metoda, pomocí které lze stanovit vás správný nutriční typ. Stojí za ní společnost Advanced Genetics, s.r.o. se svým projektem Eurogeen . Díky znalosti svého nutričního typu pak dokážete správně nastavit své stravovaní, vhodné zrovna pro vás, či už z důvodu, že chcete zhubnout, přibrat, nebo toužíte své tělo zkrášlit svaly.
Vmagazínu MODA.cz jsme proto pro vás ve spolupráci s Advanced Genetics připravili sérii článků, které vás budou stouto metodou seznamovat. A věříme, že i pomocí našich stránek dokážeme přispět boji proti obezitě.
Zdroj obrázků: Fotolia.com