Historie červené rtěnky

Historie červené rtěnky

Pojďme se společně ponořit do hloubky vzniku a vývoje ikonické rudé rtěnky. Tedy produktu, který nás provází déle, než si možná myslíte.

Červená rtěnka má překvapivě bouřlivou historii. Na jednu stranu je nejsilnějším symbolem ženské krásy a sexuality v západním světě. Na druhou stranu, výrazná červená barva je odstínem moci, klamání mužů a kdysi podtrhávala „třídní rozdíly“. I když se složení červené rtěnky za stovky let měnilo, touha žen po rudých rtech zůstává stejná.

Starověká civilizace

Mnoho historiků připisuje vynález rtěnky právě starověkým Sumerům, zatímco jiní rtěnku datují do starověkého Egypta, kdy si muži i ženy zvýrazňovali rty voskem, tukem či červeným okrem. O něco později, ve starověkém Řecku byly ženy od používání rtěnek na ulici odrazovány. Rudé rty se připisovaly prostitutkám, které se nebály pro dokonalou šarlatovou míchat různá barviva i s krokodýlími exkrementy. Rtěnka tehdy sloužila jako způsob, jak odlišit společenskou třídu a hodnost.

Středověké období

V průběhu celého středověku procházela rtěnka náročným obdobím, kdy ji na střídačku náboženské skupiny odsuzovaly společně s jakýmkoliv make-upem. I zde však rtěnka pomáhala odlišit společenské postavení. Italské dámy z dvanáctého století používaly pouze růžové odstíny, zatímco ženy z nižších tříd se vyznačovaly červenými zemitými tóny.
 

Renesance

Kolem roku 1500 se angličtí pastoři pokusili rtěnku zahanbit jako „ďáblovo dílo“, které se mimo jiné vyznačovalo i na rtech královny Alžběty I. I přes to rudá rtěnka přetrvává v popularitě a žene se do své budoucnosti. Ani o sto let později však tato kosmetická maličkost nenese příliš úspěchu a pojí se dohromady se slovy, jako jsou „hřích“. Vybraní lidé ji však dále uznávají ve své přízni.

Kolem roku 1700

Zlomový rok, kdy britská vláda schválila zákon, který formálně odsoudil rtěnku na základě toho, že byly ženy shledány vinnými ze svádění mužů do manželství a dále mohly být souzeny za čarodějnictví. A podobně to fungovalo i v Americe, kde se rovněž chránili muži, jež byli do manželství nalákání ženami, které při námluvách používaly rtěnku. Takové manželství bylo označeno za neplatné. Ještě štěstí za Francii, která si v té době udržela zdravý rozum a rudou rtěnku za hlavu nehodila.

Od roku 1800 až po 1880

Vlivem královny Viktorie červené rty na chvíli upadly v zapomnění. O šedesát let později však kosmetika nabírala druhý dech po celém světě. Pařižská kosmetická značka Guerlain přišla s první komerční rtěnkou, která vylétla v roce 1880, a dostalo se jí velikého úspěchu.

O sto let později

Bylo na čase, právě přelom 20. století přináší make-up jako společensky přijatelný. A právě toto období přináší červenou barvu na rty jako skutečný symbol ženskosti.

V roce 1915 představil americký vynálezce Maurice Levy první rtěnku v posuvné kovové trubičce, která je předchůdcem rtěnky, jak ji známe dnes. V té době však rtěnky obsahovaly mnohonásobně více potencionálních toxických složek, než je tomu dnes. Zákon na ochranu bezpečnosti v rámci kosmetických produktů byl schválen až po roce 1938.

1920-1935

Předsudky vůči červené rtěnce ustupovaly s rostoucí popularitou filmů, kde se herečky vyznačovaly přehnaně tmavými rty. Fanynky se pak snažily kopírovat své oblíbené hvězdy, jako například Claru Bow či Mae Murray. V roce 1933 navíc časopis Vogue prohlásil rtěnku za nejdůležitější kosmetickou pomůcku pro ženy, a tak i přes velkou hospodářskou krizi prodej rtěnek stoupal.


 

1940

Druhá světová válka začala ženám „diktovat“ přijatelnou krásu a péči o sebe samu jako součást občanské povinnosti. Rtěnka se tak stala i politickým nástrojem a byla v mnoha sloganech odůvodňujících boj jako drahocenné právo žen být ženami a krásnými za každých okolností.

1950

Značka Reylon přišla v tomto období se svou ikonickou reklamní kampaní „Fire and Ice“, která se stala jednou z nejúčinnějších reklam v kosmetické historii. Dvoustránková reklama obsahovala malý test pro ženy a fotku Dorian Leigh. V té době se rudá vryla mimo jiné do paměti i díky Elizabeth Taylor a Marilyn Monroe.


 

1960-1970

Toto období přineslo neutralitu a více přírodní krásy, popularita stoupala mezi hippie kulturou a feministky odsoudily rtěnku za to, že je určena výhradně pro potěšení mužů. Žádná doba však netrvá věčně a příchod disko éry přinesl červenou společně s leskem na rty zpět na módní vrchol. I když již egyptští muži využívali rtěnku na své rty, tisíce let po nich se tak stalo znovu a to především v rámci punk rockové scény.

1980-1990

Pamatujete na jasně červené rty zpěvačky Madony v jejích raných letech? To bylo na začátku osmdesátých let, nicméně konec desetiletí a začátek let devadesátých přivolaly zpět tlumené odstíny a nepřeberné množství hnědých rtěnek. V této době ženy více než trendy začaly rtěnky používat podle vlastní nálady.

Současnost

Rudé rty jsou dnes stejně elegantní, jako byly před stovkami let. Dnes naštěstí obsahují mnohem méně pravděpodobných toxických složek (nezanedbávejte však čtení jejich složení, existují i méně chemické varianty kosmetiky). Ve většině částí moderního světa mají ženy dnes možnost pochlubit se výraznými, červenými rty bez strachu z pronásledování. Lidé jsou svobodnější a s nimi i používání kosmetických výrobků bez ohledu na pohlaví či sociální postavení. A největší problém červené rtěnky dnes je, vybrat si ten perfektní odstín.

pinterest.com, facebook.com

 

 

 

Mohlo by vás zajímat