Hlávkový salát je velice bohatý na vitamíny i na minerály

Hlávkový salát je velice bohatý na vitamíny i na minerály

Důležitou zeleninou je pro každou kuchyni Locika setá 

Důležitou zeleninou je pro každou kuchyni Locika setá, neboli salát hlávkový (lactusa sativa), zelenina bohatá na vitamíny a minerální látky. Z vitamínů to je B1, B2, B6, C, E, karoteny, niacin, kyselina listová, pantotenová a biotin. Z minerálních látek pak hlavně železo a vápník, stopově další látky, sodík, zinek, fosfor, hořčík, draslík, mangan, chrom, selen a nikl.

Hlávkový salát se pěstuje ve třech typech - hlávkový, římský a ledový.

CHCETE ZNÁT DALŠÍ VITAMÍNY? ČTĚTE ZDE

Římský salát má tužší listy, podobá se spíš čínskému zelí a má mandlovou chuť, ledový salát je zase křehká varianta hlávkového salátu. Červeně zbarvený salát má oproti zelenému větší množství karotenu. Salát můžeme v kuchyni nahradit dalšími podobnými druhy zeleniny, které sice nejsou salátu příbuzné, ale chuťově podobné. K těm patří různé čekanky, čekankové puky, rukola a kozlíček polní čili polníček a různé druhy zelí. Například polníček má vysokou nutriční hodnotu. Obsahovým složením je cennější než salát. Zvláště obsahem vitamínu C, dále obsahuje betakaroten, vitamíny E, B1, B2 a další a minerály, vápník, hořčík, železo a fosfor.

Pro všechny zeleninové druhy používané pro přípravu salátů je základním předpokladem kvalitního využití v kuchyni jejich čerstvost. Při přípravě by se neměly krájet kovovým nožem, neboť tím se ničí vitaminy, ale omyté a osušené ručně trhat na menší kousky až těsně před konzumací.

Hlávkový salát s koprem
otřebujeme 2 hlávkové saláty, 2 dl smetany ke šlehání, 2 lžíce oleje, po lžíci hladké mouky, octa a sekaného kopru a sůl. Omyté a okapané listy salátu natrháme na kousky, lehce osmahneme na oleji, podlijeme trochou vody, osolíme, přidáme kopr a pár minut podusíme. Pak salát zahustíme smetanou, v níž jsme rozmíchali mouku, povaříme a podle chuti okyselíme octem.

Hlávkový salát s ovocem
Na přípravu je potřeba 1 hlávkový salát, 1 dl zakysané smetany, oloupané jablko, banán, lžička citrónové šťávy, vlašské ořechy a sůl. Omyté listy salátu necháme okapat a pak je natrháme na kousky. Rozložíme na talíře, na ně dáme kolečka banánu a kousky jablek, vše poté přelijeme smetanou smíchanou s citrónovou šťávou a solí. Před podáváním ještě posypeme posekanými ořechy.

Hlávkový salát na francouzský způsob
V míse promícháme trochu soli, bílého pepře, lžičku hořčice, lžíci jablečného octu (nebo citrónové šťávy) a dvě lžíce oleje. Kromě toho je možné přidat trochu rozsekané pažitky a petržele. Přidáme rozkrájené žampiony, kyselé okurky, rozstrouhaný sýr podle chuti, rozetřený vaječný žloutek a trochu jogurtu. Nakonec přidáme připravený - omytý a nakrájený hlávkový salát a promícháme.

Římský salát se žampiony
Čtyři velké žampiony a půlku pórku pokrájíme na kousky a osmahneme na troše tuku. Menší salát rozkrojíme podélně na půlky a potom pokrájíme na nudličky. Salátovou okurku a pokrájíme na kousíčky, smícháme se žampiony a pórkem, zalijeme olivovým olejem, přisolíme a posypeme tymiánem..

Salát z polníčku
Omytý polníček (asi 300 g) roztrháme, přidáme na tenká kolečka nakrájenou cibuli, 2 lžíce oleje, lžíci octa, trochu cukru, sůl a pepř. K tomu přidáme tři nasekaná natvrdo vařená vejce a vše promícháme.

Salát z čínského zelí
Čínské zelí nadrobno nakrájíme, přidáme nastrouhanou mrkev, nakrájenou sterilovanou okurku, nasekanou cibuli, petrželku a kopr. Vše zalijeme 1 dl vody ( nebo minerálky), do které rozmícháme 3 lžíce bílého jogurtu.

MÁME PRO VÁS I DALŠÍ RADY KDE NAJDETE VITAMÍNY

 

Zdroj fotografií: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat