Hlíva ústřičná zmírňuje záněty i únavu
Prospěch našemu zdraví přinášejí látky obsažené v hlívě
Vedle žampionů je běžně k dostání v obchodech hlíva ústřičná, nebo si ji snadno vypěstujete na předpřipraveném substrátu. Hlíva ústřičná prý blahodárný vliv na zdraví. V přírodě vyrůstají její plodnice na podzim i v zimě, na pařezech či kmenech listnatých stromů (zejména topolů, ořešáků, jasanů, vrb, buků a dubů, ale i mimo les) v parcích či na zahradách.
Zaměnit ji s jedovatými houbami je prakticky nemožné. Lze ji také pěstovat na dřevitých odpadech, pilinách z listnatých stromů a slámě. Jako houba má ale i bohaté využití v kuchyni.
Hlívová „dršťková“ polévka
Potřebujeme 500 g hlívy, 15 g tuku, 50 g sádla, 30 g mouky, 2 cibule, česnek, mletý pepř, majoránku, papriku a sůl. Na sádle zpěníme cibulku, nasypeme nakrájenou hlívu a chvíli podusíme. Pak přidáme papriku, zalijeme vodou, osolíme, opepříme a okořeníme, přidáme česnek utřený se solí a zahustíme jíškou z mouky.
Hlívové řízky
Připravujeme jako běžné masové řízky. Houby osolíme, namočíme do mléka a obalíme v takzvaném trojobalu - mouce, ve vejci a ve strouhance. Po obou stranách pak osmažíme. Další variantou řízků je nastrouhat sýr a šunku, přidat vejce, promíchat a těstíčkem pak potřít klobouky, poté obalit ve strouhance a osmažit.
Hlívová smetanová omáčka
Potřebujeme 30 dkg nakrájené hlívy, kysanou smetanu, trochu cukru, hladkou mouku, olej a sůl. Podusíme nakrájené klobouky hlívy na oleji doměkka, zalijeme hovězím vývarem a přidáme kysanou smetanu, v níž jsme rozmíchali trochu hladké mouky. Když omáčka začne houstnout, odstavíme ji z plotny, dochutíme solí, cukrem a případně i citrónovou šťávou. Podáváme s vařeným hovězím masem a houskovým knedlíkem.
Karbanátky z hlívy ústřičné
Na přípravu potřebujeme 500 g hlívy ústřičné, 150 g strouhanky, 2 housky, 150 ml mléka, 1 vejce, 30 g cibule, pepř a sůl, majoránku, 1 stroužek česneku a tuk na smažení. Asi 10 menších hlív nakrájíme a podusíme asi 25 minut. Pak je scedíme a umeleme na masovém strojku, přidáme v mléku namočené a rozmačkané housky, na tuku osmaženou cibuli, vejce, utřený česnek se solí, majoránku, pepř a podle potřeby strouhanku, na zahuštění. Z hmoty vytvoříme karbanátky, obalíme je ve strouhance a na oleji osmažíme dozlatova. Karbanátky podáváme s bramborovou kaší a kyselou okurkou.
Hlíva na divoko
Potřebujeme 25 dkg hlívy, 12 dkg cibule, 10 dkg mrkve, 5 dkg petržele, 5 dkg celeru, tuk, špetku mouky, tymián, pepř, sůl, cukr, trochu octa a vody. Na tuku osmažíme cibulku a přidáme nadrobno nakrájenou hlívu, trochu vody, osolíme a podusíme. Pak přidáme nakrájenou zeleninu, opepříme a dusíme doměkka. Když se vydusí voda, zahustíme šťávu moukou, opepříme, podle chuti přidáme ocet a cukr. Podáváme s vařeným masem a houskovým knedlíkem. Tip na vylepšení: ocet nahradíme vínem.
Zdroj fotografií: Fotolia.com