Hubněte s květákem a splňte si novoroční předsevzetí jíst zdravě a zhubnout!

Hubněte s květákem a splňte si novoroční předsevzetí jíst zdravě a zhubnout!

Po vánočních svátcích je většina z vás plná předsevzetí, jak zhubnout 

Květák je zelenina příbuzná kapustě a zelí. Mark Twain, který měl květák v oblibě, o něm dokonce napsal: „Květák není nic jiného než zelí s vysokoškolským vzděláním“.

Květák patří mezi nejdůležitější zeleninu s protirakovinnými účinky a jeho pravidelná konzumace značně snižuje riziko rakoviny tlustého střeva i dalších orgánů. Je skvělou součástí zdravé výživy a perfektní součástí jídelníčku, pokud jste se dali a redukční dietu nebo si třeba jen chcete udržet dobrou postavu. S květákem budete mít hezčí nehty. Květák obsahuje řadu vitamínů, zejména řady B, B1, B2, B6, niacin, kyselinu listovou a pantotenovou, vitamín A, C, E, K a biotin. Z minerálů pak vápník, draslík, sodík, hořčík, mangan, železo, zinek, fosfor, síru a molybden. Dále má organické kyseliny, vlákninu, bílkoviny, enzymy, silice a řadu dalších důležitých látek. Květák přispívá ke zlepšení obranyschopnosti organismu, brání vzniku osteoporózy, lámavosti nehtů a má i příznivý vliv na tvorbu kolagenu. Květák není ale vhodný pro nemocné se dnou a chronickým zánětem jater a žlučníku, protože neobsahuje puriny. Bílé růžice květáku, které konzumujeme, nejsou květy, ale zdužnatělé stonky a větévky. Některé důležité látky v květáku se dlouhým vařením ničí, proto je nejlepší ho jíst syrový, lehce vařený nebo ohřátý v mikrovlnné troubě.

Před kuchyňskou úpravou ponoříme květák do osolené vody, aby odplaval hmyz. Vaříme ho tak, že jej dáme do vařící vody a povaříme odkrytý, aby unikaly pachy. Trocha mléka přidaná do vody pomůže tomu, aby květák zůstal bílý. Vaříme-li jej na salát, můžeme do vody přidat trochu octa nebo citrónové šťávy.

Tip redakce – jak si pochutnat na syrovém květáku
Syrový květák není asi běžnou součástí vašeho jídelníčku, ale věřte, že je chuťově výtečný a zdravější než jeho vařené varianty. Syrový a umytý květák rozdělený na menší růžičky nahradí nezdravé čipsy u televize. Pokud se vám zdá být přece jen chuťově nevýrazný, dejte růžičky na talíř, nahoru poukládejte plátky sýru ementálského typu a dejte na pár vteřin do mikrovlnky, aby se sýr rozpustil. Teď už chuti květáku neodoláte ani vy. Malé růžičky syrového květáku přidávejte taky do salátů. Není to tradiční, ale hubnout a žít zdravě je především o tom, abyste se oprostili od zažitých nezdravých stereotypů. Takže se nebojte nových věcí. Perfektní zdravé recepty s květákem mohou být velice jednoduché. Nejméně práce dá vařený květák politý máslem a posypaný strouhankou nebo strouhaným sýrem. Specialitou je posypaný strouhanými vlašskými ořechy. Květákový „mozeček“ lze zase zpestřit přídavkem podušených hub, podušené papriky nebo posypaný pažitkou či petrželkou.

Květák se smetanovou omáčkou - potřebujeme 600 g květáku, 50 g másla (můžete nahradit zdravějším olivovým olejem), čtvrt litru smetany (můžete nahradit nízkotučnou rostlinnou variantou), 2 žloutky, šťávu z půlky citrónu, dvě lžíce hladké mouky a sůl. Očištěný květák svaříme v osolené vodě, ne zcela doměkka. Smícháme žloutky se smetanou a moukou v malém hrnku, který umístíme do vodní lázně s vroucí vodou a směs kvedláme do zhoustnutí. Přidáme máslo, citrónovou šťávu a sůl a ještě promícháme a odstavíme. Rozebraný květák pak polijeme na talíři touto omáčkou, k níž podáváme vařené brambory posypané petrželkou, nebo pažitkou.

Květák s houbami a sýrem - připravíme si 150 g květáku, 100 g hub, 10 g másla, 20 g cibule, sůl, kmín, sekanou petrželku a 20 g sýru (pokud držíte dietu, tak použijte nízkotučný). Na cibulce podusíme houby se solí a kmínem. Přidáme uvařený, na růžičky rozebraný květák, podle chuti dosolíme a posypeme petrželkou a strouhaným sýrem.

Květákové smaženky - potřebujeme 600 g květáku, 3 vejce, 3 lžíce polohrubé mouky, sůl a olej na smažení (doporučujeme olivový, nemusí být a studena lisovaný ale jeho varianta pro vaření). Očištěný květák krátce povaříme v osolené vodě, ocedíme a nadrobno posekáme. Z bílků ušleháváme sníh, zašleháme do něj žloutky, sůl a mouku. Přidáme květák a promícháme. Lžící odkrajujeme pak kousky hmoty a opečeme je po obou stranách v oleji. Jako příloha se hodí bramborová kaše nebo hlávkový salát, pokud držíte dietu.

Květákový předkrm - přichystáme si 2 středně velké květáky, půl citrónu, sůl, půl lžičky cukru. Na marinádu asi půl litru vodou zředěného octu, 2 lžíce oleje, sůl a pepř, na omáčku jednu majolku (nebo lépe nízkotučný jogurt), půl pomeranče, 50 g šunky (nakrájené na kostičky), sůl, cukr a 2 lžíce smetany. Na ozdobení talíře salát a rajčata. Očištěný květák pokapaný citrónem povaříme v osolené vodě, ne zcela doměkka. Vychladlý květák rozebereme na růžičky a necháme marinovat. Na talíři pak květák společně se salátem a plátky rajčat přelijeme studenou omáčkou, smíchanou z uvedených ingrediencí.

 

Zdroj fotografií: Fototlia.com

Mohlo by vás zajímat