Jak si jednoduše vytvořit japonskou zahradu
Japonská zahrada je nenáročná na údržbu, můžete si ji vytvořit na velké ploše i malém dvorku, k relaxaci si však můžete vytvořit také malé zákoutí třeba na balkoně
Japonská zahrada neplní jen estetickou funkci, slouží především k odpočinku a relaxaci. Dokáže si ji vytvořit snad každý i bez zahradnických firem. Jak ale na to?
Než se pustíte do sbírání kamenů a vybírání rostlin, nejprve rozvažte prostorové možnosti vašeho pozemku, k jakému účelu má zahrada sloužit a kolik péče ji chcete věnovat.
Dobré je zaznamenat prvotní návrh ihned na papír i to, co od zahrady očekáváte. To vám později usnadní výběr jednotlivých prvků, květin, dřevin a jejich rozmístění.
Mějte na paměti, že při tvorbě japonské zahrady by měl být zachován soulad mezi zahradou a okolním prostředím.
Naprosto nenáročná
Zcela nenáročnou japonskou zahradou je suchá zahrada, která se dá vytvořit snad všude, kde vás napadne, na klasickém travnatém pozemku, na vybetonovaném či vydlážděném prostoru jako je třeba terasa nebo dvorek, ale dokonce i v interiéru nebo na balkóně.
U suché zahrady hrají hlavní roli kameny, které najdete například volně v přírodě nebo sošky doplněné několika rostlinami.
Popusťte uzdu své fantazie a vyhrajte si s různě tvarovanými a různě velkými kameny, čímž můžete vytvořit velmi zajímavou kompozici. Pro okolní plochu se využívají nejčastěji drobné oblázky nebo písek, které symbolizují vodu.
Celý koncept oživí například kamenná nádržka s vodou, kamenné či pískovcové lucerny a sošky a nebo nejrůznější rostliny ve větších nádobách.
Písek je navíc skvělý relaxační prostředek, můžete do něj kreslit různé motivy a díky tomu se odreagujete a zároveň měníte celkový vzhled zahrady.
Záleží jen na vašem vkusu
Chcete raději, aby vaše zahrada byla plná zeleně a celoročně kvetla, zaměřte se především na výběr těch správných rostlin.
Mezi nenáročné rostliny můžeme zařadit nízké jehličnany, např. borovice, bambusy, které jsou stále zelené nebo vysoké trávy. Některé druhy trav zkrášlují vaši zahradu i v zimě a to suchými listy nebo květy. Pro jejich umístění se nejvíce hodí velké kamenné nebo keramické nádoby, které vysychají pomaleji a v zimě zase tolik nepromrzají.
K výsadbě rostlin se pro japonské zahrady hodí především bonsaje, rododendrony, skalničky, netřesky, azalky, kamélie, pivoňky a menší traviny. Můžete je vysadit přímo do hlíny nebo je opět pro větší dekorativní výsledek umístit do kamenných nádob.
Dřeviny vybírejte například podle odstínů listů a období kvetení. Typickou dřevinou, která by neměla chybět v žádné japonské zahradě je sakura, jedná se o japonskou třešeň pěstěnou pro dekorativní účel. Stejně tak jsou do japonských zahrad nejčastěji umisťovány borovice, slivoně, duby, japonské javory, vrby nebo třeba ginkgo, cypřiš a cedr.
Máte-li větší zahradu, můžete ji doplnit například bambusovým nebo ratanovým nábytkem, příjemným právě pro chvíle relaxace a hlavně nezapomeňte na sošky, kamenné nádoby s vodou nebo kamenné lampiony.
Velká zahrada s jezírkem
Velká zahrada s jezírkem či potůčkem je již náročnější záležitost. Je důležité si dobře rozvrhnout celkový prostor, naplánovat jednotlivé rozmístění, kudy povedou cesty a kde případně bude most.
U velké zahrady se vychází nejprve z modelace povrchu pozemku, vytváříme různé kopečky a nerovnosti, čímž velkou plochu výrazné oživíme a bude působit více rozmanitě a nenuceně. Do velké zahrady umísťujeme větší prvky, tedy kameny větších rozměrů, větší sošky, altánky, nádoby na vodu a podobně.
Při tvorbě velké zahrady musíte vše pečlivě naplánovat a stanovit prostor pro jezírko. Hloubení a přesuny většího množství zeminy udělejte jako první. Poté si vytvořte přibližnou cestičku a s pomocí mechanizace umístěte velké a nepřemístitelné prvky rovnou na trvalé stanoviště, abyste již s nimi nemuseli hýbat. Nakonec zahradu osaďte dřevinami a květinami a dolaďte dalšími typickými prvky.
Konečný výsledek záleží čistě na vašem vkusu a možnostech. Ať už si japonskou zahradu založíte jen jako ostrůvek nebo jako obrovskou zahradu k dlouhým procházkám, vždy bude pro vás oázou klidu a pohody, krásným místem vhodným k odpočinku a relaxaci.
Zdroj: ireceptar.cz
Zdroj obrázků: gojapango.com