Jak vyzrát na sluneční paprsky, dobře se chránit a zároveň z nich získat to nejlepší?

Jak vyzrát na sluneční paprsky, dobře se chránit a zároveň z nich získat to nejlepší?

Prudké letní slunce je nevyzpytatelné a kůži může spálit i přes méně pečlivé natření opalovacím krémem, natož bez něj. A co hůř, spáleniny od slunce se mohou na naší kůži projevit fatálně i po několika měsících. Tereza Nová, zakladatelka značky Florentine, sestavila svou první nekompromisní recepturu na opalovací krém už před 8 lety a v dnešním článku nám vysvětluje problematiku opalování v hlubším slova smyslu. 

 

Od vzniku svého prvního opalovacího krému s příhodným názvem SLUNCE svůj produkt Tereza Nová zdokonalovala, studovala problematiku SPF testování, radila se s odborníky na minerální filtry a posílala své máslo s nekompromisním BIO složením i do zahraničních laboratoří. Proč ji problematika opalování tak zajímá? 

„Od mala jsem u moře trpěla. První den jsem se koupala v plavkách, druhý v tričku a třetí v tričku a delších kraťasech. Na mou bílou pokožku nic nepomáhalo. A já tak chtěla být na pláži! Nebo možná tehdy moje maminka neměla ty správné informace. Teď chci správně postupovat při slunění mých tří dětí. Nejstaršímu je 8 a prozatím se nikdy žádné z nich nespálilo. SLUNCE je totiž testováno pro děti od narození," říká zakladatelka přírodní značky Florentine, Tereza Nová. 

Na sociálních sítích se dnes dokonce objevil trend nemazat se vůbec. Opalovací krémy prý blokují produkci vitamínu D a jsou tím pádem nebezpečné. Vitamín D se podílí na mineralizaci kostí a zvýšení příjmu vápníku, podporuje imunitu, zlepšuje kvalitu spánku a je skvělý i v prevenci rakoviny a srdečních onemocnění. 

Zahraniční studie uvádějí, že lze teoreticky příjem vitamínu D blokovat použitím opalovacího krému, protože pro tvorbu vitamínu D potřebujeme právě UVB záření, před kterým krém chrání. Ale ruku na srdce, kolik z nás používá svůj opalovací krém pořád a ve správném množství? Podle Světové zdravotnické organizace byste měli aplikovat 36g na tělo průměrné dospělé osoby a to je přibližně 6 čajových lžiček. A samozřejmě nesmíme zapomenout na opakovanou aplikaci. Navíc část UVB záření vždy pronikne i přes vrstvu opalovacího krému, takže se nemusíme bát, že by se nespustila tvorba vitamínu D. Studie udávají, že stačí vystavení pokožky na dobu 5-30 minut (záleží na podmínkách) alespoň 3x týdně v létě kolem poledne. 

Prudké letní slunce je nevyzpytatelné a kůži může spálit i přes méně pečlivé natření opalovacím krémem, natož bez něj. A co hůř, spáleniny od slunce se mohou na naší kůži projevit fatálně i po několika měsících. UVB paprsky způsobují přímou destrukci povrchových kožních buněk. To znamená, že pokožku spálí, poškodí a podpoří vznik závažných onemocnění kůže od zánětu až po rakovinu kůže. 

zakladatelka značky Florentine Tereza Nová / se svolením T. Nové

Jak se orientovat v opalovacích krémech? 

Máme na výběr ze dvou základních možností - přípravky s minerálními filtry nebo syntetickými filtry. O syntetických filtrech toho bylo napsáno už mnoho a vy jistě víte, že i opalováky z lékárny většinou nebývají přírodními opalováky bez syntetických filtrů.

„Za sebe mohu říci, že když nemám možnost namazat se opalovákem s minerálními filtry a potřebuji být na přímém odpoledním slunci, sáhnu po jakémkoliv jiném opalováku. Je to pro mě bezpečnější, než nechat mou kůži nechráněnou na přímém letním slunci. Z toho nedělám dogma. Ale rozhodně nepodporuji trend nemazat se vůbec. Nicméně snažím se mít svůj opalovák SLUNCE u sebe po celé léto. Menší balení do kabelky, větší k moři či k bazénu s dětmi,” říká Tereza Nová.

Ovšem opalovací přípravky se syntetickými filtry nemusí sedět každému. Při kontaktu filtru s pokožkou a slunečními paprsky dochází k další chemické reakci, na kterou pleť může reagovat například svěděním či vyrážkou. Různé syntetické filtry mohou dále narušovat DNA, ovlivňovat hormonální systém, mohou být karcinogenní, mohou škodit životnímu prostředí, pronikat do krve i do mateřského mléka. 

Přírodní volbou je minerální filtr - nejčastěji oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý. Tyto filtry fungují jako zrcadlo, odráží sluneční paprsky. Jejich výhodou je, že fungují okamžitě po namazání a jsou jednoduše řečeno netoxické. Některé opalovací krémy s těmito filtry však tvoří bílou hustou pastu, která je uživatelsky nepříjemná. V dnešní době však existují opalováky, které využívají již pokročilejší technologie a oxid zinečnatý je v nich speciálně laboratorně a šetrně upraven tak, aby nezanechával nerozmazatelnou bílou stopu. S touto technologí má dnes zkušenosti i Tereza. Produkty se jednoduše rozmazávají a zanechávají jen jemnou viditelnou vrstvu, díky které víte, že jste krém aplikovali dostatečně. Obzvláště důležité například u dětí je, nechávat jemnou vrstvu na nejproblematičtějších místech. Není potřeba opalovák rozmazávat do ztracena na ramenou, lopatkách či bedrech. Pokud máte na těle tetování, chraňte jej také před slunečními paprsky. Čerstvé a nezhojené tetování třeba vůbec na slunce nepatří.

Proč tak lpíme na SPF číslu? 

Sun Protection Factor (neboli SPF) udává, jak dlouho jste chráněni před slunečním zářením. SPF 30 se například liší od SPF 50 pouze o necelé procento. Číslo totiž udává, kolikrát déle trvá, než se člověk spálí po aplikaci krému ve srovnání s nechráněnou pokožkou. Problém testování a určování hodnoty však bohužel tkví v tom, že není vytvořena mezinárodně uznávaná regulační metoda opalovacích krémů.

„Záleží na různých proměnných. Testy in vivo (na dobrovolnících) mohou vycházet rozdílně již za předpokladu různých fototypů pleti testovaných. Proto je dnes velmi těžké zjednodušit účinnost opalovacího krému s minerálními filtry na jedno číslo. Nechala jsem SLUNCE testovat v několika laboratořích a číslo bylo pokaždé jiné. Někdy směšně nízké, jindy těsně pod 30. A to mluvíme pořád o stejném produktu se stejným složením,” popisuje Tereza problém testování. 

foto: Ladislav Rostaš / se svolením značky Florentine

Jak se můžeme připravit na slunečné dny předem? 

Ideální je zařadit již na jaře doplňky, které vám pomohou přizpůsobit postupně kůži slunečním paprskům a vytvořit si ochranu i zevnitř. Japonská studie z roku 2018 představuje účinek jednoho z nejsilnějších antioxidantů na trhu - astaxanthinu. Jedná se o sytě oranžově zbarvený pigment, který se nachází v různých organismech. Astaxanthin se hromadí v každé vrstvě pokožky a chrání ji mimojiné i před spálením a poškozením sluncem. Pokožka díky astaxanthinu při slunění neztrácí vlhkost. V portfoliu Florentine najdete účinné jemné sérum s aktivními látkami převážně z mořských řas. Sérum s astaxantinem, výtažkem z polodrahokamu malachitu a s arktickou mořskou řasou je antistress pro každou pleť, ale zároveň i výborným pomocníkem při přípravě pleti na letní měsíce.

„I'M TIGER se skvěle hodí i pod ochranný krém s SPF. Do čisté a tonikem ošetřené pleti vklepeme sérum I'M TIGER a poté naneseme náš oblíbený SPF krém. Například u Florentine je to produkt s názvem ALONG COMES MARY, kterému v testu vyšel výsledek SPF těsně pod 30. S tímto postupem nemůžete udělat chybu,” doporučuje Tereza. 

Závěrem si připomeňme základy bezpečného pobytu na slunci a bezpečného opalování:

  1. Chraňte sebe i děti před slunečními paprsky mezi 11:30 - 15:00 (záleží na podmínkách)

  2. Přizpůsobte svou kůži slunečnímu záření již od jara a v létě hlavně dopoledne a od 17. hodiny

  3. Pijte dostatečné množství tekutin bez cukru

  4. Když vás pokožka pálí, mějte na paměti, že je potřeba se před sluncem ihned schovat

  5. Mazejte pečlivě a mazání opalovacím krémem opakujte během dne, po koupání či po setření ručníkem. Na kritických místech nechávejte klidně vrstvu - ramena, hrudník, celá záda, stehna, nárty

  6. Pleť chraňte krémem s SPF pořád - v zimě, v létě, neustále. Pokud toužíte po opálené pleti, zvolte raději přípravky, které ji jemně tónují. Opalováním vaše pleť stárne, ubývá kolagen a prohlubují se vrásky 

  7. Řiďte se svým fototypem pokožky. Pokud nejste typ na opalování, volte samoopalovací přípravky a chraňte se před sluncem po celý den 

  8. Učte děti, jak se správně mazat a neustále doplňovat tekutiny

  9. Pokud máte na kůži tetování, nikdy jej nezapomeňte namazat kvalitním opalovacím krémem. Čerstvé tetování vůbec slunci nevystavujte a chraňte jej speciální fólií. Tetování potřebuje hydratovat a chránit před prudkými slunečními paprsky. 

  10. Po slunění i při případném spálení, ošetřete kůži poopalovacím produktem, který obsahuje aloe vera, panthenol a jiné uklidňující látky

Zdroje informací: William B. Grant, PhD., Michael F. Holick, PhD.: Benefits and requirements of vitamin D for optimal health: a review // Australian Academy of Science: What does the SPF rating really mean? // Naoki Ito, Shinobu Seki a Fumitaka Ueda: The Protective Role of Astaxanthin for UV-Induced Skin Deterioration in Healthy People, 2018 // Společnost Chemservis (odborník na minerální filtry Ing. Ladislav Dubánek)

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram