Jednoduché tipy na lepší a kvalitnější spánek
Kvalitní spánek je jednou z největších investic do produktivity a duševního zdraví zítřka. Jen v dnešní, tolik uspěchané době, spánek odsouváme a věnujeme mu stále menší pozornost, a proto máme pro vás několik jednoduchých tipů, díky kterým se opravdu lépe vyspíte.
zdroj: pinterest.com
Není překvapením, že vědci v posledních letech poukazují především na používání telefonů před spaním a půlnočním scrollování na sociálních sítích, které je jedním z největších viníků zhoršeného spánku. Tma vede k uvolňování melatoninu, hormonu, který nám pomáhá usnout. Ale jasné světlo, zejména pak modré světlo z našich telefonů a tabletů, potlačuje produkci tohoto hormonu. Vystavení se modrému světlu hodinu nebo dvě před spánkem tak dokáže v našem těle udělat pěkný zmatek.
Delším a kvalitním spánkem napomůžete ke zlepšení vašeho imunitního systému, zvýšíte svoji produktivitu, ale také třeba snadněji zhubnete. A jak tedy na to?
Vypněte světla
Ideálním případem by bylo tak dvě hodiny před spánkem se úplně vyhnout telefonu, tabletu a televizi, ale chápeme, že je to v současné době občas nemožné. Realističtější tak bude vyhnout se jasnému světlu a modré světlo z obrazovek minimalizovat. V ložnici použijte ztmavovač a u žárovek volte na čtení oranžové světlo. Když budete ovšem nuceni telefon či notebook používat, zvažte investici v podobě brýlí blokujících modré světlo.
zdroj: pinterest.com
Jezte brzy
Snažte se jíst poslední jídlo dvě až tři hodiny před spaním, pokud by vás přepadl hlad nebo jen chuť, sáhněte po malé svačině v podobě čistých bílkovin. Trocha řeckého jogurtu či proteinový koktejl. Pokud milujete oříšky, dejte si jich pár. Malá jídla složená pouze z jediné makroživiny můžou být ve skutečnosti prospěšná vašemu zdraví i ve večerních hodinách. Studie ukazují, že bílkoviny, snězené před spaním v den, kdy jste byli cvičit, mohou zvýšit přírůstek svalové hmoty a síly.
Sprcha
Tak jako ráno může sprcha tělo rychle nastartovat, před spaním vás naopak skvěle zrelaxuje. Naplánujte si ji tak hodinu až hodinu a půl před tím, než půjdete do postele. Teplá sprcha nebo koupel zvýší teplotu vaší pokožky a následně klesá vlivem prostředí a činností, které děláme. Právě pokles tělesné teploty a přesun do chladnější místnosti, kterou bývá právě ložnice, navodí pocit spánku.
zdroj: pinterest.com
Večerníček
Vytvořte si vlastní rituál, který vám poslouží k tomu, abyste svou mysl a tělo připravili na spánek. Pokud ho budete dělat pravidelně po nějakou dobu, tělo si zvykne a již bude vědět, co dané činnosti předchází. Vypijte si šálek čaje, dopřejte si vaši oblíbenou masku na pleť, odměňte se po celém dni relaxační koupelí, přečtěte si oblíbenou knihu a pomalu se připravte na spánek.
Plány na druhý den
Sepište si před spaní tzv. to do list. Věci, které musíte další den zvládnout. Mělo by se jednat o pár nejdůležitějších věcí, které potřebujete udělat a zařídit. Ne se zbytečně stresovat mnoha nadlidskými úkoly. Tím, že si na papír sepíšete věci, které musíte opravdu udělat, odbouráte večerní stres, protože budete vědět, co vás čeká a na papíře vždy vše vypadá jako lépe zvládnuté.
Přeskočte skleničku
Alkohol vám pomůže rychleji usnout, ale naruší spánek během druhé poloviny noci a způsobí, že se budete probouzet častěji. Druhý den tak budete mnohem více ospalejší a nastartování celého dne bude o dost pomalejší. Pokud se ovšem chystáte dát si alkohol před spaním, zkuste to minimálně tři hodiny před tím, než půjdete spát, abyste minimalizovali narušení spánku.
zdroj: pinterest.com