Jsou krásné, zdobí naše těla a ukazují víc než jen osobní styl. Kam až sahá historie šperků
Šperky jsou součástí našeho života mnohem déle, než by se mohlo zdát. Jsou krásné, zdobí naše těla, a navíc jejich pomocí můžeme ukázat náš styl, vyznání i postoj k životu. Do kdy až sahá doba prvních šperků a jak jsou na tom dnes?
zdroj: pexels.com
I když mnohé z vás historie spíše nudila, tak u šperků to rozhodně nebude. Vydejte se s námi po stopách historie.
Zábavná fakta
Jedny z nejstarších nálezů jsou asi 100 tisíc let staré. Ať už se jednalo o náhrdelníky, provrtané mušle nebo spony. Byly nalezeny v hrobech z doby bronzové, což značilo vysoké postavení tehdejšího lidu. Dříve se šperky vyráběly z čehokoliv, co příroda poskytla. Ať už ze zvířecích zubů, mušlí, kamínků, dřeva nebo květin.
zdroj: wikipedie.cz
Šperky i pro muže
Ve starověkém Egyptě, Mezopotámii a Persii si vládci zdobili těla různými šperky ze zlata, aby ukázali své bohatství. Šperky nebyly záležitostí pouze žen, ale i mužů, a dokonce i dětí. Už tehdy šperky sloužily také jako amulety, které chránily před různými pověrami.
zdroj: pixbay.com
Rodinný poklad
V době renesance se nejvíce nosily drahé prsteny a vzácné kameny. Dědily se v rodině jako značný majetek, který měl i duchovní hodnotu. V předminulém století dosáhla šperkařská výroba značných technických pokroků a už si ozdoby na těla mohl pořídit téměř každý.
zdroj: pexels.com
Jak je to nyní
Dnes je pro nás těžké pochopit, co pro chudé lidi mohly šperky znamenat. Fungovaly také jako cenné platidlo. Ve 21. století si můžeme cokoliv koupit, objednat nebo nechat vyrobit na zakázku. Ceny kvalitních a značkových šperků jsou sice vysoké, ale lze je pořídit z levnějších materiálů nebo si koupit jen bižuterii. Dnešní společnost je sice také zatížená dogmatem: čím dražší šperky, tím bohatší a zajímavější člověk. Díky šperkům se můžete vyjádřit a ukázat svou osobnost, názory, přesvědčení i víru. Kdo si z vás nedokáže představit život bez šperků?
zdroj: pexels.com