Kyselina listová může být škodlivá – a najdete ji všude!

Kyselina listová může být škodlivá – a najdete ji všude!

Tato chemická látka, je pro naše zdraví nezbytná 

Co je to vlastně kyselina listová a proč je pro nás důležitá? Tato látka patří mezi vitaminy skupiny B a je známá pod názvem vitamin B9. V těle se podílí především na syntéze nukleových kyselin (DNA, RNA), které jsou nositeli genetické informace. Je proto nezbytná pro správně dělení buněk. Kromě toho se podílí na metabolismu aminokyselin a tvorbě krve. 

CO BY VÁS MOHLO JEŠTĚ ZAJÍMAT

Nedostatek vitamínu B9 se projevuje specifickou formou anémie, při které jsou červené krvinky nezdravě zvětšené a mají omezenou schopnost přenášet kyslík. Může mít také za následek poruchy růstu a vývinu, arteriosklerózu nebo neplodnost. Kyselina listová je nezbytnou v těhotenství Nadbytek kyseliny listové může způsobit rakovinu. Donedávna se věřilo, že nadbytek kyseliny listové nemá žádné nežádoucí účinky. Nejnovější výzkumy však ukazují, že to nemusí být pravda! Nadbytek kyseliny listové může vést až k rakovině tlustého střeva, což se projevuje především na americkém kontinentu. V posledních desetiletích začaly totiž některé země s plošným obohacováním mouky kyselinou listovou, stejně jako se u nás přidává do kuchyňské soli jod. Od té doby se snížil počet vrozených vad nervové trubice u novorozenců, ale stoupl, navzdory preventivním prohlídkám, výskyt rakoviny tlustého střeva v populaci. Výzkumy z Norska zas poukazují na možnou souvislost kyseliny listové s rakovinou plic.

Zdá se, že tato látka může mít podpůrný efekt nejen na dělení zdravých buněk, ale i těch rakovinových! Jezte kyselinu listovou v její přirozené formě – zabráníte předávkování Jak si uhlídat, aby naše strava obsahovala správné množství kyseliny listové? Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je 150 až 200 mikrogramů. Pokud jste těhotná anebo počítáte s tím, že by k tomu v blízké budoucnosti mohlo dojít (pozor, mnoho těhotenství začíná neplánovaně), je potřeba zvýšit dávku na 400 mikrogramů denně.

Kde všude kyselinu listovou najdeme?
V přirozené formě se vyskytuje především v listové zelenině, a to hlavně v syrovém stavu, tepelnou úpravou se do velké míry ničí. Denní potřebu kyseliny listové pokryje 200 gramů syrové brokolice či špenátu anebo 400 gramů zelí. Najdeme ji také ve vajíčkách, játrech, fazolích, droždí nebo v některém ovoci. Obsahují ho i ořechy nebo ovesné vločky. Škála potravin, které obsahují tuto látku, je poměrně široká, jde však vždy o množství, kterým se jen stěží předávkujeme. Kde je potom problém? Pozor na o vitamíny obohacované potraviny! Zrada spočívá v nadužívání vitamínových přípravků a především v obohacování potravin kyselinou listovou! Z chemického hlediska má totiž uměle vyráběný vitamin B9 jiné vlastnosti než ten, který v potravinách přirozeně nacházíme! Synteticky vyráběná kyselina listová se mnohem lépe vstřebává do těla na rozdíl od té přírodní, která je využitelná jenom na přibližně padesát procent. A proto je snadnější se předávkovat. Obáváte se, jestli vám hrozí předávkování.

V Česku máme oproti Americe jednu výhodu, není u nás zavedena povinná fortifikace mouky kyselinou listovou. Měli bychom si však dávat pozor na multivitaminové přípravky a na obohacené potraviny. Které to jsou? Kyselinou listovou se obohacují cereálie na snídani, müsli tyčinky, alpská sůl i vitamínové nápoje. Pokud nejste těhotná nebo o těhotenství uvažující žena, nemá pro vás vůbec smysl po nich záměrně sahat! Právě naopak, raději se jim v zájmu svého zdraví vyhýbejte!

Proč se zajímat jen o kyselinu listovou?

 

Zdroj obrázků: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat