Máte své šperky rádi? Toto s nimi raději nedělejte

Máte své šperky rádi? Toto s nimi raději nedělejte

Šperky jsou často více než jen ozdoba. Nesou sentimentální hodnotu, připomínají důležité okamžiky našeho života a dodávají našemu vzhledu punc originality. Nesprávné zacházení však může vést k jejich poškození, nebo dokonce zničení. Jaké chyby v péči o šperky nejčastěji děláme a jak se jim vyhnout, aby si klenoty zachovaly krásu po dlouhá léta?

Drhnu, drhneš, drhneme…

Jednou z největších chyb, kterou majitelé šperků dělají, je snaha o jejich „důkladné“ čištění pomocí hrubých kartáčků, abrazivních prostředků nebo silných chemikálií. Tato snaha o obnovu lesku může mít totiž opačný efekt: poškrábání povrchu, odstranění ochranné vrstvy (například vzácného rhodia) nebo trvalé poškození struktury šperku. „O šperk je rozhodně potřeba pečovat a pravidelně ho čistit. Postačí však jemné hadříky na šperky, v případě nutnosti důkladnější očisty pak i mýdlová voda. Abrazivním prostředkům nebo tvrdým kartáčkům se určitě vyhněte,“ radí Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka české šperkařské značky USHI, jež nabízí originální stříbrné náušnice bez obsahu niklu. Ještě větší opatrnost vyžadují šperky s drahými kameny. Některé drahokamy, perly nebo třeba opály jsou citlivé na vlhkost a chemikálie. Pokud si nejste jisti, jak šperk správně čistit, nebo je znečištěný výrazně, je lepší svěřit ho do péče odborníkovi.

Koupete se rádi v bazénu, moři nebo potu? Vaše šperky ne

Sportovní aktivity mohou pro šperky představovat značné riziko. Při běhu, posilování nebo kontaktních sportech hrozí mechanické poškození – šperk se může ohnout, přetrhnout, či dokonce způsobit zranění. Plavání, ať už v chlorované vodě bazénu, nebo v moři, je pro šperky ještě nebezpečnější. Chemikálie, slaná voda a vlhkost totiž zvyšují riziko koroze kovů a ztráty lesku. „Stříbrné šperky, které jsou vystavené vlhkosti a potu, mohou rychleji oxidovat. Ačkoli je oxidace přirozenou reakcí, je pak šperk potřeba častěji čistit. Zlaté šperky mohou v chlorované vodě mírně změnit odstín a ztratit lesk,“ vysvětluje Dominika Šťovíčková. Nejbezpečnější je tak šperky před sportem, koupáním či větší fyzickou aktivitou sundat a uložit do ochranného obalu.

Šperky patří do šperkovnice

Vlhké prostředí, přímé sluneční záření nebo odkládání šperků na tvrdý povrch. To vše může vést k poškození, až dokonce zničení klenotů. Vlhkost totiž urychluje oxidaci kovů, přímé sluneční světlo má za následek blednutí barev a povrchy mohou vzácné ozdoby poškrábat. Šperky raději vždy ukládejte do měkkých obalů nebo šperkovnic s oddělenými přihrádkami, které zabrání jejich vzájemnému kontaktu a poškrábání. Ideální je rovněž uložení na temném místě, kam se paprsky slunce jen tak nedostanou.

foto: Pexels 

Parfém a lak na vlasy? Klenoty vám nepoděkují

Parfém bohatě nanášený přímo na pokožku nebo fixování neposedných vlasů lakem? Pokud v tu chvíli na sobě nemáte šperky, není to problém. Jestli však takto vypadá až váš závěrečný finiš, kdy už vám krk zdobí náhrdelník a v uších se třpytí náušnice, raději se zastavte. Chemikálie obsažené v těchto produktech totiž reagují s kovy, což ve výsledku vede ke zmatnění a ztrátě lesku nebo i ke vzniku nevzhledných skvrn na povrchu šperku. Parfém, lak i kosmetiku proto vždy nanášejte dostatečně dlouho před nasazením šperku, aby se přímý kontakt kovu a chemikálií minimalizoval.

Drobná poškození řešte zavčas

Zanesená špína, uvolněné kameny nebo lehké poškrábání mohou ve výsledku vést k mnohem závažnějším problémům, pokud se neřeší včas. Pravidelná kontrola šperků a včasné opravy drobných defektů jsou proto klíčové. „Pokud si všimnete poškození, určitě opravu šperku zbytečně neodkládejte. Jemná náprava drobného defektu je totiž mnohem levnější a rychlejší než záchrana zničeného šperku,“ upozorňuje Dominika Šťovíčková. Nemluvě o tom, že drobná závada může vést k mnohem citelnějším poškozením – příkladem může být mírně uvolněný kamínek, který se při nošení jednoduše vytratí. S trochou pozornosti a včasné péče však šperky mohou zůstat krásné po mnoho let.

Mohlo by vás zajímat