Maximalismus jako nový módní trend: Jak se do něj ponořit naplno i ekologicky zároveň?
V 60. letech byste museli vyjít do ulic, abyste nahmatali tep současné módy, zatímco dnes stačí otevřít TikTok, zadat hashtagy #maximalistfashion a #dopaminedressing a máte obsah, který nasbíral více než 221 milionů zhlédnutí. Lze maximalismus pojmout šetrně vůči planetě a co vlastně tento styl oblékání vyjadřuje?
Hra s barvami, vzory a doplňky, to je základ celého maximalismu, který propaguje spousta influencerů po celém světě. Mezi nimi například Sara Camposarcone narozená v Hamiltonu, kterou na sociálních sítích sleduje 1,5 milionu fanoušků právě díky jejímu živému stylu oblékání. „Miluji rebelskou stránku maximalismu a skutečnost, že neexistují absolutně žádná pravidla kromě toho, že si obléknete, co chcete,“ svěřila se na svém profilu Camposarcone, která razí heslo „čím extravagantnější, tím lepší“.
Pro ty, kteří nemají maximalistickou módu úplně načtenou, může tento typ oblékání připadat spíše jako snůška bláznivých kostýmu než dobře zvolené oblečení, ale právě propagátoři maximalistické módy nejlépe potvrdí, že svému výběru barevných vlasů, fantazijního make-upu a vrstev křiklavého oblečení a doplňků věnují dostatečný čas a přísný výběr. „Pokud na sobě mám žlutý náhrdelník, obecně se snažím vetkat stejnou barvu ještě i jinam do mého oblečení,“ říká Camposarcone o svých promyšlených rozhodnutích v rámci módy. Dříve takové oblečení ale nenosila, držela se klasického stylu a o těch odvážných si nechávala jen zdát. Až poté, co změnila zaměstnání, jí to vedlo k založení účtu na sociální síti TikTok a k inspirování dalších lidí svými módními výstřelky.
Napomohla tomu i pandemie koronaviru, která nás na čas „uzamkla doma“ a vznikl tak prostor pro již dávno zapomenuté domácí aktivity, jako například ruční práce a s nimi přišlo i spoustu šperků z perel, pletených kousků a mnoho dalšího, co šlo posléze zahrnout do současného maximalistického vzhledu. I Camposarcone souhlasí, protože vyrábí spoustu vlastních neobvyklých doplňků a zdokonaluje své šicí dovednosti upcyklováním kousků ze svého šatníku, aby udržela své nitě tak ekologické, jak je to jen možné.
Možná si myslíte, že ekologická stránka tohoto trendu je v rozporu se stylem, který je celý o excesech, ale společnost WGSN, zabývající se předvídáním trendů, to raději nazývá „vědomým hédonismem“. Mladší generace navíc maximalismus přijímá z velké části zodpovědně v rámci nadměrné spotřeby, aniž by opustila svou kreativitu. To znamená, že nakupují velmi málo nových kousků, navštěvují hlavně second handy, vintage obchody a vyměňují si oblečení s přáteli. Propagátoři maximalismu také neopomínají poukázat na fakt, že ani sklon k minimalistické estetice není vždy ekologicky zodpovědný.
Ačkoliv maximalismus není nic nového, ekologicky šetrný přístup ano. „Musíte si pamatovat, že kdykoli nastane moment maximalismu, není to kopie toho, co bylo předtím,“ říká Melissa Marra-Alvarez, kurátorka vzdělávání a výzkumu na Fashion School of Technology’s Museum ve FIT v New Yorku. Cyklická povaha módy však není exaktní věda, takže maximalistická estetika by mohla být také způsobem, jak si lidé nárokují svůj prostor ve světě.
„Pro mnohé pandemie zesílila pocity chaosu a úzkosti, takže móda byla způsobem, jak se vyjádřit, zejména prostřednictvím výstředních detailů a stylů,“ říká Jaeyeon Park, spisovatelka globálních trendů pro WGSN.
Zdá se, že dnešní maximalismus a jeho vyznavači mají zvláštní zálibu v módě zvané Harajuku. „Harajuku“, původně pojmenované po luxusní čtvrti v Tokiu, která se dostala do centra pozornosti v 70. letech 20. století, se proměnilo v zastřešující termín pro různé estetiky a subkultury zrozené z militantní svobody projevu, která se vymyká tradičním japonským normám. Živý, hravý styl Harajuku zahrnuje výstřední vrstvení a byl zvěčněn ikonickým časopisem Fruits, který založil fotograf Shoichi Aoki. V oběhu od roku 1997 do roku 2017 ikonický styl měsíčního módního magazínu nyní povstává z popela a je definován věcmi, jako jsou legíny, zářivé vzory, neonové šperky, sponky do vlasů a tendence ke svérázným, dětským kouskům, jako součást maximalistické estetiky roku 2023.
V podobném maximalistickém duchu, který je méně barevný a radostný – ale stejně výstřední – je estetika „divné dívky“. Tento styl, který se dostal na výsluní v roce 2022, hraje s jedinečnou kartou dost tvrdě, míchá textury a časová období, zejména grunge 90. let. Bella Hadid, Doja Cat, Iris Law a Ella Emhoff, nevlastní dcera americké viceprezidentky Kamaly Harris, jsou některé z jejích největších fanynek. Zatímco současná maximalistická vlna hraje na excesy, #WeirdGirlAesthetic je o něco ponurejší a úzce spjatá. „Od pandemie je svět trochu jiné místo, a i když je to podvědomé, všichni hledáme trochu více radosti,“ říká Camposarcone. „Často se oblékáme s ohledem na ostatní lidi a myslím, že právě tam se můžeme ztratit."
Maximalismus v podstatě pochází z touhy žít svobodně, otevřeně, bujně a bez obav o „pravidla“. Jde o to naučit se oblékat se pro sebe, v tom, co nás dělá šťastnými a dát velký maximalistický prostředníček tomu, co si myslí ostatní.