Mentální hygiena: tipy a triky jak snížit stres a udržet duševní pohodu i v náročných dnech
Jak si udržet čistou mysl v dnešní hektické době? Jak systematicky řešit naší duševní hygienu? Existuje několik rituálů, aktivit a cvičení, které nám mohou v této oblasti v běžném životě výrazně pomoci.
„Stres je velký nepřítel našeho zdraví a štěstí, proto je potřeba se ho zbavovat. Protože duševní hygiena je podobná té tělesné, ovlivňují se navzájem. Duševní hygiena je účinný způsob, jak se vyrovnávat s chronickým stresem a snižovat jeho úroveň dlouhodobě. Stejně tak je účinným pomocníkem pro vypořádání se s dalšími negativními vlivy na naše tělo i mozek, které přináší dnešní hektická doba či náročné životní situace,“ říká psycholožka Simona Hřebíčková.
Ráno je základ dne
Jak nastartujeme svůj den, má výrazný vliv na jeho celý průběh. Ranním rituálem může být například ranní sprcha (studená či teplá, podle preferencí), krátká rozcvička či ranní běh. Vhodnou aktivitou může být také dechové cvičení či meditace. Ideálním řešením je omezit technologie, tj. nekontrolovat hned rychle, co nového je na sociálních sítích ani nepouštět televizi.
Mentální hygiena přes den
„Průběh dne je hodně hektická část, kterou vzhledem k povinnostem nemáme možnost výrazně ovlivňovat. Ovšem i přes den je klíčové se na duševní hygienu úplně nevykašlat. Už jen krátká pracovní pauza a například zahledění se z okna do dálky je velmi užitečnou mentální hygienou. A v případě, že máte možnost hledět do přírody, tím lépe. Pokud jezdíte na oběd mimo pracoviště, nechte občas auto v garáži či na parkovišti a projděte se pěšky nebo si vypůjčete kolo. A výrazně pomůže i 10 minut na dechové či meditační cvičení,“ doporučuje psycholožka Simona Hřebíčková.
Pohyb a sport
O důležitosti sportu a pohybu pro duševní pohodu se nemá cenu dlouze rozepisovat. Pokud máte nabitý den, tak svou fyzickou kondici můžete využít i cestu do práce a z práce. Můžete si ji zpestřit chůzí, běháním, jízdou na kole nebo během do schodů. Ujede vám tramvaj či autobus před nosem? Nezoufejte, ale radujte se a využijte těchto 10-15 minut svižnou chůzí na další zastávku. Nebo si vyběhněte schody poblíž.
„Přizpůsobte fitness aktivity svým každodenním povinnostem a dennímu rytmu. Uvidíte, že to půjde. Klíčové je dát této aktivitě prioritu. Nemusíte cvičit pokaždé ve stejný čas a stejně dlouho, ale je důležité držet pravidelnost,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes.
Pokud je pro vás klíčové cvičit ve fitness centru i zde se dá chytrým time managementem najít více času. Například si vybrat řetězec fitness center, který je blízko vašeho pracoviště i domova, abyste nebyli vázáni jenom na jedno místo a mohli zajít jednou dvakrát v pracovním týdnu, jednou o víkendu. Nebo ještě lépe aby poboček měla síť více.
Večerní zklidnění
Spánek patří mezi klíčové faktory pro nabrání nových sil. Pomoci opět mohou večerní rituály, sprcha, vana, sauna, oblíbená knížka, relaxační hudba či meditace. A hodinku před spaním je ideální odložit telefon, počítač, vypnout televizi a modré světlo. Pro zklidnění vaší mysli a maximální relax je ideální tlumené teplé světlo s teplotou / barvou ideálně do maximální hodnoty kolem 3000K. Vyšší hodnoty už přecházejí postupně přes denní až po studené bílé světlo namodralého odstínu, které naopak podporuje vaši schopnost se soustředit.