Miniaturní krásky přírody – bonsaje
Bonsaj můžeme definovat jako strom anebo keř
Původ bonsaje se mylně udával v Japonsku, ve skutečnosti se umění pěstování miniaturních stromů v nádobách poprvé objevilo asi před 2 tisíci lety ve starověké Číně. Do Japonska se umění pěstovat bonsaje dostalo společně s buddhismem až v 6. století našeho letopočtu. Umění moderního pěstování bonsaje vzniklo na začátku 20. století.
Hlavním cílem tohoto umění je za pomoci neustálého hledání nových forem vytvořit bonsaje z obyčejných a exotických stromů vypěstovaných v přírodních podmínkách. Pro japonskou bonsaj je na rozdíl od tradiční čínské charakteristická větší elegance. Podobně jako ostatní druhy východního umění je i japonská bonsaj kompletní filozofie, která od člověka, který se o bonsaje zajímá, vyžaduje určité nároky na osobnostní vlastnosti a to především spravedlivost, moudrost, srdečnost a ohleduplnost. V moderním pojetí bonsaj znamená miniaturní stroj v květináči. Od obyčejných pokojových rostlin se bonsaje liší také velikostí.
Jaké jsou základní požadavky japonské bonsaje?
Kmen musí být silný s viditelně zvýrazněným základem kořenového systému. Linie větví musí být jasná a ostrá. Miniatura musí být shodná se stromem stejného druhu rostoucího v přírodních podmínkách. Strom i nádoba spolu musí kompozičně ladit. Podle rozměru můžeme bonsaje relativně rozdělit na: velké 60-120 cm, střední 30 - 60 cm, malé 15 - 30 cm, „baby bonsaje“ 7,5 - 15 cm. Výšku rostliny měříme od okraje nádoby anebo od základu kořene až do nejvyššího bodu rostliny. Pěstování bonsaje se prakticky neliší od pěstování stromku většího rozměru, avšak existují některé odlišnosti ve formování: první 2 - 3 roky se doporučuje bonsaje pěstovat ve velké nádobě, aby se vytvořily silné kmeny, bonsaje je nutno více zavlažovat, ale nesmíme rostlinu přelévat! každé jaro bonsaje přesadíme, při přesazování odstraňujeme „vlásečnicové“ kořeny, bonsaje hnojíme slabým koncentrátem.
Po celé vegetační období, tedy od jara do podzimu, je péče o bonsaje poměrně jednoduchá. Mají rády dostatek životodárného sluníčka, ale ne přímý úpal, pravidelnou každodenní zálivku a dostatečné hnojení, aby jejich přírůstky byly potěšitelné a stromy dobře prosperovaly. Krásným obdobím pro každého bonsajistu je podzim, kdy stromům vyzrává dřevo a jejich listí se vybarvuje do nádherných teplých tónů. V zimě můžeme nejodolnější druhy stromů nechat venku položené na policích a jen kontrolovat, aby během zimy nepřeschly, protože ne mráz, ale právě sucho jim může ublížit. Když si chceme v zimě odpočinout a bonsajím dopřát to nejlepší, tak je zakopeme i s keramickou miskou do záhonu na místo, kde na ně bude dostatečně pršet a sněžit. Dbáme na to, aby byly přikryté zeminou a listím asi do půlky kmenu. Bonsaje dokáží změnit celkový ráz vašeho okolí. Jsou velmi efektním bodem terénu a opravdovým módním doplňkem. S jedinečností sobě vlastní se dokonce mohou stát srdcem vaší zahrady či bytu.