Móda vs. zdraví: oblečení má chránit, ne nám ubližovat
Oblečení je naprosto nezbytnou součástí života. Chrání před nepříznivými vlivy prostředí, poskytuje teplo a často vyjadřuje náš osobní styl. Ve snaze jít s dobou a vypadat trendy si však mnozí z nás nevědomky zadělávají na různé neduhy. Nošení příliš těsného oblečení totiž může mít nepříznivý dopad na zdraví. Čeho se při výběru módních kousků vyvarovat a čemu dát naopak přednost, vysvětluje fyzioterapeut Lukáš Klimpera.
Móda a osobní styl by nikdy neměly být na úkor zdraví, a proto při sestavování šatníku mysleme nejen na estetiku. Jedním ze základních doporučení je volit vzdušné a nepřiléhavé oblečení, aby pokožka mohla volně dýchat. „Obzvláště v teplejších měsících roku se vyhýbejte příliš těsným a elastickým materiálům, které omezují pohyb a způsobují nepohodlí. Je důležité, aby oblečení nikde neškrtilo, nezařezávalo se a nevyvíjelo zbytečný tlak,“ upozorňuje Lukáš Klimera.
Pružné ponožky svazují chodidlo
I když se to může zdát banální, velikost a pružnost ponožek mají zásadní vliv na naše nohy. Takové, které jsou příliš těsné, omezují pohyb prstů, způsobují otoky a brání přirozenému krevnímu oběhu. „Když něco tlačí na svalovou tkáň, dochází k omezení její funkce. Projeví se to pak například oteklými nohami nebo bolestivými chodidly. Obzvláště sportovní ponožky, které bývají velmi pevné, mohou situaci ještě zhoršovat,“ vysvětluje Lukáš Klimpera. Podobně jsou na tom punčocháče, které nohy omezují v pohybu, zařezávají se v pase a tlačí na vnitřní orgány, čímž působí na zažívání.
Čím volnější prádlo, tím zdravější
Kalhotky, trenýrky a slipy, které jsou příliš těsné, mohou vyvíjet tlak na oblast kyčlí a dolní části břicha. Příliš obepnuté prádlo může omezit cirkulaci krve a ovlivnit pohyblivost kyčelního kloubu. Podobně mohou těsné švy v prádle škrtit citlivé tkáně v intimních místech. „Upnuté spodní prádlo podle studií nepříznivě ovlivňuje plodnost a také intenzitu intimních prožitků. Dejte přednost spíše volnějším střihům, které jsou vzdušné a umožňují přirozenou cirkulaci krve,“ doporučuje Lukáš Klimpera. Takové jsou třeba trenýrky Ahinsa fashion vyrobené z přírodní nebarvené bio bavlny, která je měkoučká a něžná k pokožce.
Správná podprsenka netlačí
Nesprávně padnoucí podprsenka způsobí více škody než užitku. Kostice a velmi pevné zapínání mohou tlačit na hrudník a omezovat dýchání. Tenká ramínka mají tendenci se zařezávat, což vede k napětí v krku a hlavě. Dobrá podprsenka poskytuje podporu, ale bez nadměrného tlaku. Podobně je tomu, když nosíme upnuté blůzy nebo těsné šaty z pevné látky, kde rukáv brání v pohybu ramen, protože jsou šité na připažení.
Džíny jako novodobý korzet
Hodně upnuté kalhoty, kde není dostatek místa pro hýždě, a pevný střih způsobují, že se kyčelní kloub nemůže pohybovat v plném rozsahu. Kolena mají problém se ohnout, a dokonce sezení může způsobovat diskomfort. Většinu dne pak trávíme svázaní. „Džíny i legíny tlačí na pánev a orgány v dolní části břicha, což omezuje jejich funkčnost, ale také mění přirozené držení těla. Vhodnější jsou kalhoty ve volnějším střihu, který kyčelnímu kloubu umožňuje pohyb v co největším rozsahu. Pozor také na gumu v pase, aby objímala citlivě a zároveň nikde netlačila.“
Opatrně s čepicí
Pozornost věnujte také čepicím naraženým hluboko do čela, kloboukům či šátkům. Pokud hodně svírají, zaděláváme si na bolesti hlavy. Mimo to mohou také bránit výhledu. Tělo pak hledá vhodnou polohu a naklání se do různých pozic. Aby bylo v rovnováze, přepíná jiné svalové partie, čímž opět vzniká napětí.
Pohodlí na prvním místě
Pokud se o působení jednotlivých kousků oděvu chcete dozvědět více, podívejte se na video s uznávanou českou fyzioterapeutkou Clarou Lewitovou. Přemýšlejte o tom, co nosíte, a vybírejte si oblečení, které jde pohodlí naproti. Nezapomínejte, že to nutně neznamená ztrátu stylu, ale spíše investici do vitality. Nakonec vám tělo poděkuje a odvděčí se správným fungováním bez zbytečných zdravotních komplikací.