Nechte se s Michaelou Čapkovou inspirovat japonskými návrháři a podívejte se na její módní kolekci (un)usual
Usměvavá Michaela Čapková se módě věnuje od střední školy
Čemu se v současné době věnujete? Studujete, popřípadě jaký obor a proč jste si jej zvolila?
Michaela Čapková: V současné době pracuji na své nové bakalářské kolekci v rámci ukončení studia na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kde studuji 3. rokem obor Design oděvu, v ateliéru Márie Štranekové. Pro tento obor jsem se rozhodla už na základní škole, když jsem zvažovala, jakým směrem bych chtěla své studium dále vůbec ubírat. V té době bylo mé šití ještě na úrovni oblékání panenek (smích). Během studia na střední škole, kdy jsem studovala Návrhářství na UMPRUM v Uherském Hradišti, jsem se utvrdila v tom, že jsem zvolila správně, a proto byla volba zaměření mé vysoké školy jasná. Už si nedokážu ani představit, že se primárně věnuji něčemu jinému. Protože se chci neustále posouvat vpřed, rozhodla jsem se pro studium další vysoké školy a od příštího roku nastupuji na VŠUP, a to do ateliéru Liběny Rochové. Také se snažím ve volných chvílích rozvíjet svou značku MIM.
Jaké jsou vaše cíle a vize vaší tvorby do budoucnosti?
Michaela Čapková: Jak už jsem zmiňovala, chtěla bych se neustále posouvat vpřed, nabírat nové zkušenosti, vyjet na nějakou zahraniční stáž. Také bych si přála, aby se má značka dostala více do povědomí lidí a rádi ji nosili.
Představíte nám kolekci, kterou jste se prezentovala na Check Czech Fashion Show 2013?
Michaela Čapková: Na Check Czech Fashion Show 2013 jsem představila kolekci (un)usual. Je to v podstatě takový remake starší kolekce, která vznikla asi před rokem. A jelikož nebyla ještě nikde prezentována, teď jsem se k ní díky CCF vrátila, došila pár modelů, trochu pozměnila její charakter a celkově ji dotáhla do konce.
Jaká je je filozofie kolekce (un)usual a co bylo inspirací kjejímu vzniku?
Michaela Čapková: Kolekce (un)usualje postavena na ikonických oděvech z šatníku každodenního života ženy. Pohrávala jsem si v ní s variabilitou košile, kterou jsem transformovala i do ostatních modelů a šatů, a propojovala tak myšlenku, na základě které jsem kolekci vytvářela. Snažila jsem se vyjádřit, jak vidím já určité okamžiky v životě ženy. Také jsem se snažila kolekci řešit docela minimalisticky a postavit ji právě na (ne)obvyklých detailech již zmíněné košile. Kolekci jsem doplnila šperkem od Jane Halady, zapůjčeným z ateliéru K.O.V. na VŠUP, který dle mého názoru dal kolekci tu pomyslnou „tečku".
Podle čeho jste volila použité materiály a střihy?
Michaela Čapková: Ve své tvorbě obvykle používám přírodní materiály nebo si pohrávám s kombinací na první pohled „nekombinovatelného". Tak to bylo v podstatě i v tomto případě, kdy je kolekce postavena zejména na bavlněném popelínu a plátně, použitém zejména u košil. Ty jsem doplnila šortkami a sukní z bavlněného taftu s lycrou. V závěru jsem se vše snažila „ odlehčit"a propojit šifonem a organzou. Střihy vycházejí z typických prvků košil, které jsem se snažila ve své kolekci posunout o krok dále. Jak jsem již zmínila, má tvorba má myslím celkem minimalistický charakter, proto jsem se tak snažila pojmout i tuto kolekci a formy modelů tak stavět na výrazném detailu. Ve střihových konstrukcích mne inspirovali japonští návrháři, kteří jsou největšími mistry střihu vůbec.
Komu je kolekce (un)usual určena?
Michaela Čapková: Vzhledem k tomu, že koncept kolekce vychází právě z ikonických oděvů v každodenním životě ženy, myslím, že je kolekce určena pro jakoukoliv věkovou skupinu. V podstatě pro každou ženu, od pomyslné hranice, kdy se opravdu jako žena začne cítit. Pak už je jen na ní, v jaké věkové kategorii se v tomto oděvu bude cítit dobře.
Má tato vaše kolekce nějaká specifika?
Michaela Čapková: Myslím, že na kolekci jsou asi nejvíce specifické právě ty detaily, které ačkoliv mohou působit obyčejně, byly celkem náročné na technologické zpracování.
Kde si vaše modely mohou zákazníci zakoupit, popřípadě, mohou si je nechat u vás ušít?
Michaela Čapková: Kolekci bych chtěla po domluvě umístit do některého z pražských butiků, nebo prodejen s českým designem. Veškeré informace budu určitě průběžně aktualizovat na svém webu: www./mim-fd.wix.com/mimfd
Zdroj obrázků: Halin Selasicz, Moda.cz