Nejdůležitější otázky, směřující na správné opalování, zodpovězeny!
Ohledně opalování existuje spoustu otázek, které ne vždy má každý z nás objasněné. Přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější z nich přímo od lékařky Márii Vitale.
1. Co je fototyp I? Fototyp II? Fototyp III? Jak vypadá?
Fototypy dělíme podle numerické klasifikace, tzv. Fitzpatrickovy škály fototypů. Jedná se o způsob klasifikace odezvy různých typů kůže na ultrafialové (UV) záření. Používáme k němu skóre 0-35+. Fototyp I (skóre 0-6) je bledá pleť, pihy, blond nebo zrzavé vlasy a světlé, zpravidla modré oči. Jejich pleť je velmi citlivá na slunce. Nikdy se neopálí, vždy se spálí. Fototyp II (skóre 7-13). Jedná se o světlou pleť, blond nebo zrzavé vlasy, modré, zelené nebo hnědé oči. Obvykle se spálí, opálí se minimálně. Typ III (skóre 14-20) je nejčastější typ pleti v oblasti střední Evropy. Je to krémově světlá pleť, jakákoliv barva vlasů a očí. Pleť je citlivá na slunce, opaluje se stejnoměrně, ale někdy se i mírně spálí.
2. Co všechno si doopravdy můžeme způsobit, pokud se budeme dlouhodobě na slunci pohybovat bez komplexní ochrany?
Pleť může začít předčasně stárnout. Začnou se objevovat známky tzv. photoagingu, tedy stárnutí pleti v důsledku slunečního záření: pleť bude povislá a nepružná, suchá, hrubá a rozšíří se póry. Objeví se nejprve jemné mimické vrásky, ale pak i hlubší vrásky kolem očí, nosu a úst. Velice často se setkáváme i s projevy hyperpigmentace, tedy nevzhledné („stařecké“) skvrny. Při dlouhodobém vystavení bez ochrany pak můžeme zaznamenat chronické spáleniny. V nejhorších případech se pak dostavuje rakovina kůže.
3. Stačí, když budu užívat betakaroten a moje pokožka bude chráněná před sluncem?
Nikoliv. Betakaroten je silným antioxidantem. Ovšem, nebyly prokázány tzv. imunoprotektivní funkce a ani ochrana buněčné DNA či jeho efekt na zpomalené projevy photoagingu. Navíc, přirozeně nezvyšuje ochranu pleti a nemá SPF funkce.
4. Jak a kdy se nejlépe chránit před sluncem? Stačí jen na dovolené u moře? Nebo celý rok?
Že je třeba se chránit po celý rok, expozicí slunečního záření v období dovolené u moře pak péči ještě zintenzivnit. Doporučuji v průběhu roku používat ochranný krém min. SPF 30. Poté v jarním a letním období zvýšit na SPF 50-90 a také doplnit o perorální fotoprotekci s obsahem silné aktivní látky.
5. Jaké vitamíny jsou nejvhodnější pro naši pokožku, aby byla schopna se bránit proti UV záření?
Pleť si přirozeně tvoří vitamín D3 jako obranu proti UV záření. Avšak, podle výzkumů trpí až 90 % evropské populace tzv. hypovitaminózou, tedy nedostatkem vitamínu D3. Proto je třeba ho dodávat v min. objemu 5 µg denně, což je 100 % doporučené denní dávky.
Heliocare , mrwallpaper.com; features.shopomo.com