Není jogurt jako jogurt – naučte se poznat ty skutečně kvalitní. Poradí vám Kateřina Cajthamlová!
Jahodový, borůvkový nebo třeba bílý s cereáliemi.
Sledujte množství složek jogurtu. Poznat pravý jogurt není nic těžkého, nestrávíte kvůli tomu půlhodinu u chladícího regálu v obchodě. „Kvalitnímu jogurtu stačí velmi málo složek. Měl by být z plnotučného mléka, které má tři a půl procenta tuku, musí obsahovat jogurtové kultury a v menší míře zahušťovadlo. Čím je tedy složek méně, tím máme větší jistotu, že je jogurt kvalitní,“ říká odbornice na zdravou výživu, lékařka Kateřina Cajthamlová.
Kvalitní jogurt má zhruba 3,5 % tuku Kvalitní jogurt by tedy měl mít stejně jako plnotučné mléko tři a půl procenta tuku. „ Pokud je tučnost nižší, tak si můžeme být téměř jistí, že jogurt nevznikl přirozenou cestou, ale že byl nějak průmyslově smíchán. Tučné, smetanové jogurty, které mají deset procent tuku a více, jsou zase nevhodné pro ty, kteří nechtějí tloustnout nebo se chtějí zbavit rizika kardiovaskulárních chorob,“ vysvětluje Cajthamlová. Bez želatiny, barviv a aroma. Pomyslný vykřičník se objevuje také v případě, kdy ve složení jogurtu objevíme želatinu. „ Želatina je velmi drahá složka jogurtů. Pokud jogurt vzniká přirozenou cestou, želíruje sám o sobě. Bylo by tedy naprosto zbytečné do něj přidávat drahou želatinu,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.
Kvalitní jogurt by také neměl obsahovat barviva a aromata. Dejte si pozor na klamání spotřebitele V reklamách i na obalech se dennodenně setkáváme s obrovskými kusy ovoce v jogurtu. Po otevření výrobku bychom však obří jahody hledali je stěží. Na obalu si navíc miniaturním písmem často můžeme přečíst, že je jogurt barvený například extraktem z červené řepy. Takový jogurt je samozřejmě zdravotně nezávadný, jedná se však o klamání spotřebitele. Vždyť kdo z nás by jogurtu plným jahod odolal. Jogurt jako zdravá svačina? Ani ne Jogurt většinou vnímáme jako zdravou stravu. Nic se ale nemá přehánět, natož konzumace jogurtů. Ty totiž pro naše tělo ideální rozhodně nejsou. „Poslední dobou přibývá lidí, kteří jsou alergičtí na některou ze složek mléka. S konzumací mléčných výrobků bychom tedy měli být opatrní. Jogurty nemusí být jen živočišného původu, mohou být i sójové. Jogurt je potravina, ve které je poměr bílkovina, tuk prakticky vyrovnaný, což z jogurtu činí potravinu, která není úplně vhodná, abychom jí hradili náš energetický příjem. Všechny ty saláty s oleji a jogurty jsou velmi nevyrovnanou stravou,“ upozorňuje na závěr Kateřina Cajthamlová.
Zdroj obrázků: fotolia.com