Oblečení do horkých dnů: Jaké materiály volit v létě?

Oblečení do horkých dnů: Jaké materiály volit v létě?

Léto je v plném proudu a s ním i tropické teploty,  které nás často nutí přemýšlet nad tím, jak se oblékat, abychom se cítili co nejpohodlněji i v těch největších vedrech. Vysoké teploty mohou být velmi vyčerpávající, ale s výběrem správných materiálů můžeme zvládnout horké dny s lehkostí a stylem. Máme pro vás malého průvodce materiály, díky kterému budete vědět, po jakém kousku sáhnout, abyste se během celého léta cítili pohodlně a zároveň vypadali skvěle.

 

Klíč k úspěchu je jednoduchý. Do vysokých teplot byste měli volit přírodní prodyšné materiály, ve kterých se nebudete nadměrně potit. Základní pravidlo je, že by měly díky svým vlastnostem spíše chladit než hřát. A které materiály to jsou? To nám prozradila stylistka nákupního centra Metropole Zličín Barbora Havlíková. 

Lněná elegance

První tip není žádným velkým překvapením, len je jednoznačná letní klasika. Má vynikající prodyšnost, antibakteriální vlastnosti a rychle schne, což z něj činí perfektní volbu pro horké dny. Možná namítnete, že je len sice hezký a funkční, jenže velmi rád se mačká a těžko se udržuje. Jak si s tím poradit? 

foto: se svolením Marks & Spencer

„Postupným nošením lněný materiál měkne a získává osobitou patinu. Moc dobře mu dělá větrání, díky kterému se nemusí tak často prát. Jakožto přírodní materiál má tendenci se mačkat, čemuž se dá do určité míry zabránit jemným vytvarováním ještě mokrého prádla a vyvěšením na ramínko, případně napařením,“ radí jak na len stylistka nákupního centra Metropole Zličín Barbora Havlíková. Není ale žádné společenské faux pas mít pro len typicky pomačkané oblečení, je to jeho charakteristická vlastnost, se kterou se počítá.

foto: se svolením Tatuum

Jemné hedvábí

Hedvábí je luxusní materiál, který je v létě neocenitelný. Je velmi lehké, měkké a příjemné na pokožce. Pořizovací cena je sice o něco vyšší, ale modely z něj můžeme s obměnami nosit celý rok. Má totiž skvělé termoregulační vlastnosti – v létě vás ochladí, v zimě hřeje. 

foto: se svolením Marks & Spencer

„Přírodní hedvábí je velmi citlivé, proto je třeba ho prát převážně ručně, ve studené vodě a velmi, velmi jemně. Nikdy ho neždímáme, vodu z něj jen opatrně vymačkáváme, abychom nenarušili jemná vlákna. Oproti jeho syntetickým náhražkám (viskóza, polyester) ho nemusíme tak často prát. Důležité je ale nikdy nepoužívat aviváž ani sypký prášek. Aviváž vlákno obalí, což zničí jeho termoregulační vlastnosti, sypký prášek by mohl jemné vlákno poničit mechanicky,“ radí stylistka Barbora Havlíková.

foto: se svolením Marks & Spencer

Lehká viskóza

Viskóza, známá také jako umělé hedvábí, je lehká a měkká látka, která skvěle odvádí vlhkost. Sice není zcela přírodní kvůli chemikáliím použitým při výrobním procesu k tomu, aby bylo vlákno jemnější, ale na rozdíl od plně syntetických materiálů je velmi prodyšná. Tento materiál také krásně splývá a dodává oblečení sofistikovaný vzhled. Její malou nevýhodou je, že se mačká o něco více než len. Proto se velmi často přidává do směsi s bavlnou, která mačkavost částečně eliminuje. Pozor také na praní, při vysokých teplotách má viskóza tendence se srážet.

foto: se svolením H&M

Šetrný lyocell

Lyocell se řadí do stejné kategorie jako viskóza, ať už vlastnostmi, tak i oblibou. Jedná se o šetrný materiál vyrobený z celulózy. Vyniká hlavně svou prodyšností, lehkostí a je chladivý. Velmi často ho najdete pod jeho registrovanou značkou Tencell. Oproti klasické viskóze má vylepšené vlastnosti a vyšší trvanlivost. Stále je ale třeba dbát na správnou péči, perte ho šetrně. Dejte si také pozor na přeplňování bubnu pračky a ždímání, které by mohlo polámat vlákna. 

foto: se svolením Tatuum
Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram