Obnovit učňovský obor rukavičkářství je jedním z hlavních cílů majitelky české značky Bohemia Gloves

Obnovit učňovský obor rukavičkářství je jedním z hlavních cílů majitelky české značky Bohemia Gloves

Rukavičkářské řemeslo má v Česku obrovskou tradici a sahá až do středověku. V Dobříši u Prahy se začalo vyrábět v polovině devatenáctého století a tradiční produkce rukavic trvá dodnes.

foto: se svolením Bohemia Gloves

V 60. letech zde stála fabrika, která generovala dva miliony párů rukavic měsíčně.  Malou značku Bohemia Gloves převzala v roce 2017 Petra Kesnerová. “Před dvanácti lety jsem začala pracovat ve firmě mého tchána. Ten celý život obchodoval s kůží. Postupně jsem si přebírala více a více kompetencí a do dvou let jsem řídila celý jeho mezinárodní obchod.”

Původně jemu přišla nabídka koupit zkrachovalou rukavičkářskou firmu - jednoho z klientů odebírajících kůže na výrobu. Nakonec si firmu vzala pod svá křídla Petra, i když se jí do toho kvůli velké vytíženosti nechtělo, a za rok a půl firmu postavila na nohy. Bohužel pandemie situaci změnila a majitel se rozhodl, že činnost ukončí a dá všem lidem výpoveď. To Petra nemohla přijmout. “Řekla jsem si, že když jsem to dokázala jednou, tak to dokážu i podruhé. Naivně jsem si také myslela, že jarem 2020 pandemie skončila a firmu odkoupila. Rozhodování bylo opravdu těžké, protože můj syn byl v tu dobu maličký. Ale to jsem celá já, nikdy nejdu tou pohodlnou cestou.”

foto: se svolením Bohemia Gloves

Na podzim přišla druhá vlna pandemie a zakázky, které měli Bohemia Gloves připravené, už nikdo neodebral. Jediná možnost byla založit e-shop. Tím začala online cesta Bohemia Gloves a B2C (business to client), kam Petra nikdy nesměřovala. “Strašně moc jsem se na tom naučila a posunulo nás to dopředu.”

Zásadní prvek ve výrobě jsou lidi. Rukavičkářské šití je nesmírně náročné a nejdůležitější jsou zkušenosti. Další úskalí celého procesu je, že každá pracovnice se specializuje na jednu část výroby. Největší tragédie je, že už neexistuje učňovský obor, kde by se mladí lidé mohli řemeslu naučit a pokračovat v něm. “To bych ráda změnila. Je to jeden z mých hlavních cílů. Ještě jsou tu rukavičkáři, kteří jsou schopni to řemeslo a zkušenosti předat. To je takový můj horizont, kam to chci dotáhnout. Ale znamená to, že to musíte dělat zajímavě.” Petra neusíná na vavřínech. Její odhodlání i energie jsou obdivuhodné. Je jí jasné, že většina obyvatel Česka vůbec neví, jak velkou zde má rukavičkářství tradici.

foto: se svolením Bohemia Gloves

Kůže na výrobu pocházejí z italské Neapole, kde má továrnu rodinná koželužna, se kterou má Petra dloholetou skvělou zkušenost. “Jsem přesvědčená, že opravdu kupujeme to nejlepší, co se v tuto chvíli dá v Evropě sehnat. Koželužna je v centru Neapole, takže mají extrémně striktní podmínky a ekologické předpisy. Mají speciální technologie na recyklaci vody používanou při výrobě.”

Na řidičské rukavice se tradičně používá kůže z amerických jelenů, která je spojována právě s klasickými vozy. Pochází z jelenů žijících ve volné přírodě, kteří se vybíjejí kvůli regulování jejich počtu. V Česku spolupracuje Bohemia Gloves s koželužlnami, od kterých odebírají telecí kůži na outdoorové rukavice na bushcraft nebo motocykly.

foto: se svolením Bohemia Gloves

Na otázku, proč si Petra vybrala zůstat právě u tohoto podnikání odpovídá: “Nedokážu to vysvětlit, ale mám pocit, že rukavičkářství je věc která ke mně patří a přirozeně se v té branži pohybuji.”

Krokem kupředu je i kampaň fotografa Alexandra Bela a stylistky Magdy Žůrkové, která bude po celé léto Bohemia Gloves a jejich krásnou tvorbu reprezentovat. Vlasového stylingu a make-upu se ujal Phil La Noiraude a vytvořil looky inspirované koncem 80. a začátkem 90. let. 

Rukavice nejsou jen sezonní doplněk. Každý pár je umělecký, tradičně vyrobený kus, jež je možný používat každý den, jako tomu bylo za první republiky.

foto: se svolením Bohemia Gloves

Mohlo by vás zajímat