Pečivo patří i do redukčního jídelníčku – dieta bez pečiva není správná!

Pečivo patří i do redukčního jídelníčku – dieta bez pečiva není správná!

Pečivo patří i do redukčního jídelníčku 

Při hubnutí se pečiva nemusíte vzdávat – do diety pečivo patří! Dieta bez pečiva není správná! Jeden z mýtů o hubnutí je, že se při hubnutí musíme vzdát pečiva. Pečivo však má své místo i v redukční dietě a mělo by být pravidelnou součástí také redukčního jídelníčku.

Gabriela Knossová odbornice na výživu z Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment říká: „ Základem zdravého stravování, které vede ke štíhlé linii a vytouženému hubnutí je především pravidelnost, pestrá strava, vyvážený příjem živin a kontrolovaný příjem sacharidů.“ Pečivo je zdrojem polysacharidů, které by neměly chybět v jídelníčku toho, kdo chce zhubnout. Ale ne každé pečivo je vhodné pro redukční dietu. Pečivo by mělo dodat tělu nejen polysacharidy, ale také vlákninu, minerály, vitamíny, zdravé tuky a mělo by dokázat dobře.

Jak si pečivo správně vybrat?
Pro správný výběr pečiva není rozhodující jeho barva, ale jeho složení. („Tajná ingredience“ kakao, která léta simulovala celozrnnost pečiva, již byla zvídavějšími zákazníky odhalena!)
Kritériem pro rozlišení celozrnného pečiva od bílého pečiva je obsah vlákniny. U celozrnného pečiva má být obsah vlákniny na 100 g hmotnosti 4 g a více. Proto je nutné sledovat složení různých druhů pečiva, což ale například v supermarketech není nic jednoduché. Barva pečiva neurčuje obsah vlákniny, o obsahu vlákniny nás informuje váha pečiva. Dá se říct, že čím je pečivo těžší, tím je v něm více vlákniny.

Celozrnné pečivo je hutnější a těžší. Jestli je pečivo celozrnné, můžeme poznat pohmatem, celozrnné pečivo není lehké a nadýchané. Celozrnné pečivo by mělo kromě pšeničné mouky obsahovat i jiné mouky. Obvykle obsahuje žitnou, špaldovou nebo grahamovou mouku. Mezi další složky celozrnného pečiva patří lámanka, otruby, vločky, šrot, slunečnicová, lněná a sezamová semínka. Semínka uvnitř pečiva lze poznat pouhým okem. Existují i jedno druhová celozrnná pečiva, např. žitný chléb, který je vyroben pouze ze žitné mouky. U balených druhů pečiva je složení výrobků uvedeno na obalu, u nebalených druhů pečiva by měla být napsaná cedulka, z jaké mouky je vyrobeno. Není-li údaj uveden, je třeba se buď zeptat obsluhujícího personálu, nebo si zjistit složení pečiva doma na internetu.

Dehydrované nebo nedehydrované?
Reklama nás přesvědčuje, že dehydrované pečivo např. knäckebröd nebo rýžové chlebíčky je nepostradatelnou součástí redukční diety. Jedno ze základních pravidel redukční diety je ale jíst stravu s velkým objemem a menším množstvím kalorií, což dehydrovaným náhražkám pečiva vůbec nenahrává! Velikost objemu je dána množstvím vody. Čím je v potravině více vody, tím má větší objem. Dehydrované pečivo je zbavené vody a má proto malý objem. Jelikož má voda nulový počet kalorií, zbavením vody se nesníží obsah kalorií. Dehydrované pečivo je pro svůj malý objem a hodně kalorií, vysoký glykemický index a neschopnost zasytit, nevhodné nejen pro hubnutí, ale i pro udržení hmotnosti. Jeden kousek takového pečiva je lehký a působí dojmem, jako bychom nic nejedli, ale při tom přijmeme velké množství energie. Sníme-li 100 g dehydrovaného pečiva, přijmeme tím energii v hodnotě kolem 1500 kJ, a při tom sníme pár plátků a nejsme nasyceni. Dehydrované potraviny jsou vhodné pro ty, kteří chtějí přibrat, pro rychlé doplnění energie po namáhavém tréninku u sportovců nebo po těžké fyzické práci.

Při dietě na ně zapomeňte!
Pozor na podvody: tmavé pečivo neznamená, že je celozrnné! Mnoho lidí si myslí, že čím je pečivo tmavší, tím je zdravější. Ale to je omyl, tmavé pečivo neznamená, že je celozrnné. Výrobci na nás zkoušejí své triky s cílem nás oklamat. Jedním z jejich triků je dobarvování pečiva potravinářským barvivem nebo karamelem. Celozrnné pečivo se od bílého pečiva neliší barvou, ale složením. Zvykli jsme si sledovat složení výrobků na obalu u různých potravin, nezapomínejme je sledovat i u pečiva. Jedině tak nenaletíme trikům výrobců, kterými se nás snaží oklamat.

 

Zdroj obrázků: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat