Pohanka je prevencí i účinným prostředkem na křečové žíly – nenechte se frustrovat touto kosmetickou vadou!

Pohanka je prevencí i účinným prostředkem na křečové žíly – nenechte se frustrovat touto kosmetickou vadou!

Právě letní horka mohou poprvé prozradit, že naše nohy už nejsou to, co bývaly. 

Je to asi měsíc, co jsem rovněž zpanikařila! Oteplilo se a mých nohách se objevily dvě prosvítající žíly, které tam rozhodně nemají co koukat. Nastala panika a pátrání! Lékaři straší, že když máme křečové žíly v rodiny a jsou nám geneticky dané, nic s nimi neuděláme. Ale nějaká prevence existovat musí! Nevzdávám se a pátrám. Stále je čas na prevenci a i u pokročilejších stádií přece musí existovat něco, co příznaky zmírní: něco jiného, než chirurgický zákrok, u kterého vám žílu vytáhnou a něco jiného, než nevzhledné a neprodyšné stahovací punčocháče. A pak jsem ji objevila, zapomenutou potravinu, pohanku. Pohanka je potravina, která mi umožní dál nosit sukni, užívat i si šortky v kostýmku a nestydět se vysvléct do plavek!

Co vlastně jsou křečové žíly, neboli varixy

Křečové žíly jsou viditelné rozšířené žíly pod kůží na dolních končetinách, hlavně na lýtkách. Tyto žíly mají ztenčenou stěnu, její zpevnění zmírní průběh onemocnění. Právě pohanka pomůže zpevnit žilní stěnu a tím přispěje nejen ke zmírnění potíží při křečových žilách, ale je také vhodnou prevencí proti tomuto onemocnění.

Křečové žíly nejsou jen kosmetická vada
Křečové žíly nejsou jen nepěkné na pohled, ale jedná se o onemocnění, které postihuje povrchové žíly i žilní chlopně, které umožňují krvi, aby tekla směrem k srdci. Jsou-li chlopně narušené, neplní zcela svoji funkci a část krve se vrací dolů a může zvyšovat tlak na žilní stěny a přispívat k dalšímu zhoršení. Příčinou vzniku křečových žil je genetická dispozice, vyvolávacím faktorem může být nedostatek pohybu, obezita, těhotenství, nedostatek vlákniny a rutinu ve stravě.

Na křečové žíly působí negativně kouření, nedostatek pohybu, dlouhé stání nebo sezení, zácpa a vysoký krevní tlak. S věkem se onemocnění zhoršuje. Křečové žíly se zpočátku projevují tíhou dolních končetin a bolestí v lýtkách, hlavně po delším stání, sezení nebo větší námaze. Později dochází k otokům kolem kotníků, svědění a pálení dolních končetin a také k nočním křečím. Potíže ustoupí při chůzi a chladu.

Ke komplikacím křečových žil patří kožní změny, kdy se na kůži vytvářejí modročervené obrazce z drobných cév, žilní vředy, žilní trombóza, tj. ucpání žíly krevní sraženinou. Křečové žíly, i ty, které ještě na povrchu nemusíme volným okem pozorovat, zhoršují také celulitidu.

Pohanka je pomocník v prevenci a léčbě křečových žil
Při léčbě i prevenci křečových žil pomáhá správný životní styl, jehož součástí je vhodná strava. Mezi nejlepší pomocníky v prevenci a léčbě křečových žil patří právě již zmiňovaná pohanka. Pohanka je nenápadná, jednoletá rostlina vysoká 15-60 cm, pocházející ze střední Asie. Přestože se pohanka pěstuje a využívá jako obilovina, není obilovinou. Pohanka patří stejně, jako např. šťovík nebo rebarbora, do čeledi rdesnovitých. Pohanka je nenáročná na pěstování, ke svému dobrému růstu nepotřebuje nezničenou půdu.

V čem spočívá léčivá síla pohanky?
Léčivá síla pohanky spočívá hlavně ve vysokém obsahu flavonoidu rutinu. Rutin zpevňuje žilní stěny, pomáhá zamezovat tvorbě krevních sraženin, snižuje propustnost krevních kapilár, zvyšuje jejich pružnost a tím zabraňuje tvorbě křečových žil. Rutin plní svoji funkci v našem těle nejlépe v kombinaci s vitamínem C, proto je vhodné zařadit do našeho jídelníčku pohanku spolu s ovocem a zeleninou s jeho vysokým obsahem. Pohanka obsahuje kromě rutinu i další prospěšné látky pro naše tělo. Mezi ně patří vitamíny skupiny B, vitamín E, vápník, zinek hořčík, fosfor, železo a draslík. Pohanka obsahuje také vlákninu, rostlinné bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny linolovou a linolenovou, které jsou součástí tuků. Tyto mastné kyseliny pomáhají snižovat množství LDL cholesterolu a celkového cholesterolu v krvi. Pohanka podporuje správnou činnost srdce a cév a upravuje krevní tlak. Pohanka se pije jako čaj nebo se z ní připravují zajímavá jídla. Pohanka se užívá vnitřně, hlavně formou čaje. Čaj se připravuje z nati a slupek pohanky. Jedna polévková lžíce pohankové natě slupek se zalije vodou, nechá se deset minut odstát a potom se přecedí. Jelikož je pohankový čaj chuťově nevýrazný, pro zvýraznění chutě se do něho přidávají bylinky. Na našem trhu je nejen samotný pohankový čaj, ale také různé kombinace pohankového čaje, např. pohankový čaj s citronovou trávou, pohankový čaj s mátou nebo pomerančovou kůrou. Pohanka se také může stát součástí našeho jídelníčku, lze z ní připravit mnoho chutných jídel.
K tomuto tématu pro vás chystáme další článek.

 

Zdroj obrázků: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat