Konečně je v Praze gympl, který aplikuje principy skandinávského školství
Představte si školu, kam se ráno studenti těší. Kde výuka začíná v 8:55, kde místo biflování vzorečků studenti řeší, konzultují, vyhodnocují, argumentují. Matematika se učí při stavbě mostu z 3D tiskárny a biologie se potkává s ekologií třeba při pozorování rostlin ve skleníku nebo měření kyselosti deště. Zní to jako utopie? Ve Skandinávii je to realita. A nyní tento revoluční přístup ke vzdělávání přichází i do České republiky.
„Když jsem poprvé viděl skandinávskou školu v akci, litoval jsem, že nemohu být jedním ze studentů" vzpomíná Ondřej Štěpánek, majitel vzdělávací skupiny MICHAEL v ČR. „Studenti diskutovali s učiteli jako partneři, pracovali na projektech, v nichž uplatňovali své teoretické znalosti v praxi.
Skandinávský model vzdělávání bourá tradiční představy o tom, jak by měla škola vypadat. Zapomeňte na frontální výuku a memorování faktů. Tady jde o rozvoj kritického myšlení, kreativity, chápání souvislostí a schopnosti spolupracovat. Studenti se učí myslet v souvislostech, pracovat s moderními technologiemi, využívat umělou inteligenci, vytvářet podnikatelské plány a řešit globální problémy – dovednosti, které budou v budoucnu k nezaplacení. Nový přístup je vidět i v hodinách tělocviku. Nejde jen o pohyb, ale přidanou hodnotou je zábava a pohoda se spolužáky. Vyrazí si třeba zahrát beachvolejbal a o české historii mohou hovořit na paddleboardech pod Vyšehradem. Ve škole tráví studenti většinu pracovního týdne, proto je třeba dobu studia zpříjemnit. K tomu patří relaxační zóny a prostor pro aktivní odpočinek. Ke zdravému životnímu stylu, který gymnázium propaguje, patří i stravování. Ze školní jídelny je školní restaurace s celodenním provozem. Výběr ze čtyř možností včetně vegetariánské.
Být studentem na gymnáziu je zábava i zodpovědnost
Možná vám to přijde jako rozmazlování, ale výsledky mluví samy za sebe – skandinávské děti patří k nejšťastnějším a nejúspěšnějším na světě, a to i přesto, že ve škole mnohdy velmi tvrdě pracují. Zájem a ohlasy z prvního dne otevřených dveří v novém pražském gymnáziu svědčí o tom, že je to i cesta, kterou hledají moderní rodiče pro své děti. „Vzdělávání musí být hlavně smysluplné a relevantní pro 21. století. Protože právě kvalitní středoškolské vzdělání otevírá dveře k vysokoškolskému studiu,“ říká zástupkyně ředitelky pro Gymnázium Irena Šípová, která stojí za vzdělávací koncepcí této školy. Být studentem česko-anglického gymnázia je podle ní nejvyšší forma středoškolského vzdělání, kterou rodiče mohou svým dětem dopřát.
Představte si, že by vaše dítě chodilo do školy, kde angličtina patří k běžné komunikaci ve výuce, řeší jakékoli problémy pomocí nejnovějších technologií a zároveň rozvíjí svou kreativitu a emoční inteligenci. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale pro studenty Gymnázia MICHAEL to bude každodenní realita.
Skandinávský model vzdělávání není jen další vzdělávací trend. Je to odpověď na otázku, jak připravit naše děti na budoucnost. Je to revoluce ve vzdělávání, která právě přichází do České republiky. Jste připraveni se k ní připojit? Přijďte se na gympl podívat. Na www.gymplmichael.cz nebo rovnou do školy.
Další dny otevřených dveří jsou ve dnech 9. 1. a 28. 1. 2025.