České veganské kabelky s bhútánskou kirou nesou příběh se symbolikou každé z nás. Poznejte kolekci kabelek z ananasové kůže
Bhútánská kolekce kabelek Lilie Khousnoutdinové a Miroslavy Šáchové představuje jedinečnost, kouzlo a udržitelnost. Je spojením přírodní kvalitní ručně tkané bhutanské kiry s revoluční ananasovou kůží, ze které již v zahrančí šijí slavné světové módní značky. Autorek kolekce jsme se mimo jiné zeptali, co si představit pod pojmem veganská kabelka z ananasové kůže, zda je kabelka dlouhověká, či jak tento módní doplněk můžeme vnímat z pohledu ekologie.
Jak vznikla spolupráce značek By MiRaSha a Ecstatic? Kdo koho oslovil?
Lilia: Naše spolupráce vznikla velice přirozeně. Je to už několik měsíců zpátky, kdy mi přišla zpráva od designérky Mirky Šáchové, která tvoří pod značkou By MiRaSha, abych se podívala na její kolekci veganských kabelek z ananasové kůže. Práce Mirky mě moc zaujala, na schůzce mi věnovala dvě kabelky, které mě nadchly a tehdy vznikl nápad vytvořit společnou limitovanou kolekci veganských kabelek z ananasové kůže, a to takzvanou buthánskou kolekci. Obě jsme byly ze spolupráce nadšené, kabelky jsou krásným doplňkem každé ženy a tyto jsou navíc udržitelné, ekologické i veganské.
Mirka: Značka kabelek By Mirasha je tvořena s přesahem na udržitelnost, na podporu půvabu a ženství a spojení s přírodou. Kabelky jsou jedinečné, netradiční, ale zároveň elegantní... Hodnoty, které představuje značka Ecstatic, jakými jsou podpora ženství, jedinečnost a udržitelnost, se mnou zarezonovaly. Od začátku jsem věděla, že chci spolupracovat jen s těmi, kteří sdílí podobné hodnoty. Lily, jakožto kněžka, návrhářka a podporovatelka ženství ctí přírodní materiály a krásu, a tak ke mně přišla myšlenka, co kdyby se spojily dokonalé tradiční duchovní etické a ekologické látky Bhútánu s novou ananasovou ekologickou veganskou kůží…? Lilii jsem oslovila na sociálních sítích a na druhé schůzce jsme již plánovaly bhútánskou kolekci, která spatřila světlo světa před pár měsíci.
Co pro Vás znamená udržitelnost?
Lilia: Udržitelnost je pro mě velice zásadní, a to nejenom v módě. Sama mám několik kousků, které neustále obměňuji k různým outfitům. Vše jsou to přírodní materiály, které preferuji, nic umělého u mě nenajdete. Jsem milovnice second handů a charitativních bazárků, takže ráda nakupuji i značkové věci na těchto místech, protože jednak podpořím dobrou věc, a jednak si pořídím luxusní věc za zlomek ceny. Nedávno jsme mimo jiné pořádali historicky první charitativní bazárek Nadačního fondu Propolis 33, jehož jsem zakladatelkou, a ten dopadl na výbornou. Měla jsem radost, že jsem mohla provětrat svůj šatník a zároveň si nějaké věci naopak nakoupit. Zpět ale k udržitelnosti. Snažím se nehromadit věci. V kosmetice již několik neexperimentuji, co jsem začala používat mou nejoblíbenější značku Canneff, která mi nahradila všechny exkluzivní a předražené krémy. Ve chvíli, kdy se mi toho nahromadí více, ráda obdarovávám lidi kolem sebe. Snažím se využívat jen to, co je opravdu potřeba. Udržitelnost u sebe vnímám opravdu na všech možných úrovních.
Mirka: Udržitelnost pro mě znamená pravé hodnoty. Takové, které podporují naše fyzické, duševní i duchovní zdraví a růst a neničí naše okolí, ale naopak jej podporují ke stejné hojnosti, radosti a spolutvoření, jež dbá na druhé, na přírodu i na sebe. Věřím, že jen takové vize mají budoucnost a tím pádem jsou opravdu udržitelné, ať již se jedná o „pouhou” kabelku, nebo o věci běžné spotřeby, jakými jsou jídlo, obydlí, ale i postoje k životu a naše energie, kterou vynakládáme tím či oním směrem. Věřím, že pouze když se tato energie násobí, plyne a podporuje vše okolo a transformuje se v souladu a harmonii, má smysl a vede k dobrým zítřkům, které jsou udržitelné.
V čem jsou tyto kabelky jedinečné?
Lilia: Tato kolekce je význačná tím, že v designu od Mirky jsou zakomponovány kiry, což jsou ručně tkané látky barvené přírodními barvami, které jsou tkané v Bhútánu, a já je dovážím do České republiky. Utkat kiru trvá od jednoho měsíce po rok a půl. Každé kiry je jen omezená metráž, což znamená, že žen se stejnou kirou na kabelce bude na světě jen minimum. Ženy, které v Bhútánském království kiru ručně tkají, do ní vkládají jedinečný příběh, což nám dává velmi milý přesah navíc. Na těchto látkách se mi líbí i to, jak jsou udržitelné a de facto nesmrtelné. Je běžné v Bhútánu, že vnučka má kiry po své babičce…
Mirka: Tyto kabelky jsou nejen úžasně praktické, odolné, lehounké, ale nesou sebou díky bhútánské kiře příběh se symbolikou podpory jedinečnosti každé z nás. Kabelky jsou tvořené s přesahem, jsou naším doplňkem, který nám připomíná trvalé hodnoty v nás i v novém světě, který tvoříme. Ananasová kůže je odolná, ekologická, netradiční, elegantní i „jiná”. Střihy jsou taktéž elegantní, praktické a nadčasové. Zipy jsou nejvyšší kvality od firmy ctící ekologické zásady…
Gró bhútánské kolekce je již výše zmíněná kira, která nevzniká někde na strojích v tisících metrech za otrocké práce dětí či lidí v Jižní Americe nebo Asii, ale je dělaná s uměním, ručně, s láskou, s příběhem… A za mě navíc (posuďte sami!) bhútánská látka naprosto ladí s ananasovou kůží! Jejich barevné tóniny se krásně potkávají a snoubí a vytváří jedinečné kousky. A tak každý model kabelky, který je navržen pro bhútánskou kolekci, je zhotoven maximálně ve čtyřech kusech. Žena, která si pořídí takovou kabelku, má tedy naprostou jistotu, že se jedná o unikát s příběhem.
Jak se pracuje s ananasovou kůží? Jak náročný je proces její výroby?
Mirka: Ananasová kůže je ohebná, má jemné chloupky při střihu, jsou to vlákna z listu ananasu, které ukazují její naprostou přirozenost. Ananasová kůže má 1,6-1,8mm tloušťku a cca 475 gsm gramáž. Její proces výroby vychází ze sklizně ananasových listů, jež jsou odpadem z produkce ananasu na Filipínách. Následně se tyto listy nechávají uschnout na slunci, v případě, že je deštivé období, jsou sušeny ve vnitřních sušírnách, pak se z nich ručně sbírají, seskupují, vytvářejí vlákna, z nichž se bude tkát látka/kůže. Vlákna se následně posílají vodním kontejnerem z Filipín do Španělska, kde se tkají na strojích. Zde se dále barví přírodními barvivy, nechávají uschnout a stáčejí do rolí.
Když si zákaznice koupí tuto kabelku, co dostane?
Lilia: Když si žena zakoupí naši bhútánskou kabelku, věřím, že s ní bude nepřehlédnutelná, nejen díky pestré paletě barev, materiálu piñatexu, ale také díky samotné kiře, která je velice vzácná, jak už jsem před chvílí zmiňovala. Je to vlastně takové umělecké dílo. Naše zákaznice si navíc mohou vybírat ze tří prototypů kabelek, vybrat si barvu veganské kůže, jakou kiru by na ni chtěly použít, a to vše u nás v ateliéru. Kirou lze ozdobit nejenom vnějšek kabelek, ale i vnitřek. Opravdu vycházíme ženě a jejímu vkusu vstříc, aby se s kabelkou maximálně ztotožnila.
Mirka: Zákaznice, jež si koupí tuto kabelku, dostane jedinečný produkt, který je odolný, přírodní, designový, jedinečný svým příběhem, nadčasový a unikátní.
Kolik modelů kabelek v této spolupráci vzniklo?
Mirka: Bhútánská kolekce má tři modely o různých barevných kombinacích. Model Purity wisdom (neboli čistota moudrost) v červené, antické zlaté a zelené. Dále model Business friend (business kamarád), který je modrý. A třetím modelem je velká taška, takzvaná Tote bag, která je hnědá, antická zlatá a perleťová.
Tvoříte i na míru podle finančních možností zákaznic, jak přesně to funguje?
Lilia: Ano, vždy velmi záleží na tom, jaká kira je na kabelce použita. Pokud je to bavlna na bavlně, jedná se o tu levnější variantu, může být ale také bavlna na hedvábí, což je střední cenová kategorie a pak je opravdu luxusní varianta hedvábí na hedvábí, kde se to promítne i na ceně. Pokud se ženě nejvíce líbí varianta hedvábí na hedvábí a nechce se jí vzdát, je možnost použít kiru pouze na zevnějšek kabelky a dovnitř dát biobavlnu, což také ovlivní cenu. Snažíme se klientkám opravdu co nejvíce přizpůsobit. Na našich stránkách Ecstatic.cz nám zákaznice napíšou e-mail, my je propojíme s designérkou Mirkou Šáchovou a vše doladíme a naceníme. Nebo mohou oslovit Mirku přímo přes její stránky. Některé modely našich kabelek jsou k vidění i přímo v designérském obchodě Vida Store, který se nachází na ulici Elišky Krásnohorské v Praze na Starém Městě.
Čím jsou kabelky barvené?
Mirka: Ananasová kůže je barvená GOTS (Global Organic Textile Standard) certifikovanými pigmenty, tudíž přírodními, nezávadnými a organickými.
Jaká je živnost kabelek? Jsou vůči něčemu náchylné?
Lilia: Co se týče živnosti kabelek, myslím si, že nejlepším odborníkem na tuto otázku je Mirka, která kabelky již dlouhou dobu testuje. Nicméně já mám od Mirky několik kabelek, které nosím a jsem maximálně spokojená, protože se na nich doposud nestala žádná újma. Navíc jsem velká cestovatelka, kabelky beru všude s sebou a jsou stále jako nové.
Mirka: Životnost kabelek je vysoká, jako matka tří dětí své kabelky rozhodně nešetřím. Jdou do nich dudlíky, hračky, mnohdy i těžší lahvičky a podobně. Následně se kabelka přemění svým jiným obsahem na kabelku na schůzku. Například jednu kabelku jsem takto podrobila zátěžové zkoušce, tedy díky dětem, stala se jaksi plážovou taškou, mokla na tropickém dešti, následně na ni kapaly kapky z mořské vody od plavek dětí, byla pohozena v písku (omlouvám se kabelce) a kabelka stále žije. Také snesla sníh, mráz, špínu, jen jsem ji otřela, osušila a přežila. Zipy drží neskutečně vše, ucha mají vyšší nosnost, než bych tušila, že lze, a to se bavíme o metalické řadě, která je i podle výrobce ananasové kůže „nejnáchylnější” k opotřebení při nesprávném zacházení. Musím říct, že běžné kabelky z ropy, které jsou mnohdy olemovány potahem z „gumy”, popraská jim nejen „koženka”, ale právě i ta guma, a to tak do půl roku. Tuto kabelku mám již dva roky a je stále v pořádku. Kůže trochu změkne, takže je taková více „ohebnější”, ale to jsem nyní vylepšila podporou z korku, takže i toto by se nemělo ani časem měnit. Kůže není dle výrobce vyloženě nepromokavá, ale mně nikdy nepromokla, a to jsem ji podrobila opravdu vydatnému tropickému dešti a uvnitř měla tablety a ani vlhkost nezaznamenaly. Výrobce uvádí že je voděodolná, ale ne vodoodpudivá. Prostě vodu vydrží a nezničí se, ale může promoknout, prosáknout… Kabelku je vhodné otírat vlhkým hadříkem a následně i třeba trochu namazat jako běžnou kůži. Lze i impregnovat.
A když nám kabelka doslouží, jak ji lze recyklovat?
Mirka: Tohle pro mě bylo jedno z hlavních témat během vývoje kabelek. Nechtěla jsem si vybírat mezi šik a ekologií. Věřím, že můžeme mít krásné věci, a přitom neškodit přírodě. Hlavním materiálem kabelky je piňatex, který obsahuje 80 % ananasového vlákna a 20 % bioplastů původem z kukuřice, je tedy kompostovatelný nejlépe v průmyslové kompostárně. Podšívka je v hedvábné kolekci ze stoprocentního přírodního hedvábí a v kolekci Bhútán je to hedvábí s bavlnou, které se rozloží taktéž v kompostárně. Výztuž je z korku. Obecně z kabelky zbyde pouze zip a kovové komponenty. Takže jakmile kabelka doslouží, stačí ustřihnout zip a kovové komponenty, ty hodit do recyklace kovu a zbytek hodit do popelnice na bioodpad, který putuje do kompostárny. Některé modely (pánská a business friend) obsahují na dně kousek bublinové výztuže, jako ochrana pro laptop, tu tedy stačí vystřihnout a hodit do plastů k recyklaci. Kabelka tedy recyklovat průmyslově nelze. Ale lze ji nechat rozložit v kompostárně.
Jak vnímáte tuto spolupráci? Co vám přinesla?
Lilia: Já osobně mám z této spolupráce velkou radost. Moc se mi líbí, jak dopadlo focení kabelek, což ostatně můžete posoudit i vy sami z jednotlivých fotek u našeho rozhovoru. Spolupráce mi rozšířila vědomosti ohledně piñatexu, také sortiment Ecstatic, protože kabelky nám v něm chyběly. Myslím si, že naše propojení je velkým přínosem, a to z hlediska velmi precizně odvedené práce designérky Mirky Šáchové, která tvoří za férových podmínek a s láskou. Mám velkou radost, že lidé začínají více podporovat udržitelnou a lokální tvorbu, což je moc důležité pro celou naši planetu.
Mirka: Spolupráce s Lily a jejím týmem Ecstaticu je skvělá, sdílíme stejné hodnoty a je to projekt plný tvůrčích možností.