Reknihy dávají vyřazeným knihám nový rozměr. Z poškozených knih vznikly stylové a ekologické květináče a podtácky

Reknihy dávají vyřazeným knihám nový rozměr. Z poškozených knih vznikly stylové a ekologické květináče a podtácky

Udržitelné knihkupectví Reknihy našlo společně s mladými designéry nové kreativní využití pro knihy vyřazené z nabídky.  Díky EKO-designérské výzvě Reborn Design, která je určena studentům designu a architektury, vznikly produkty z vyřazených knih, které již nelze prodávat kvůli velké míře poškození.

Porotu soutěže nejvíce zaujal v podkategorii “papír” Martin Zedníček se svými květináči, které vychází z japonského minimalistického designu. Společně s nimi najdou jinak nepoužitelné knihy nový život v podobě podtácků podle návrhu Ondřeje Štočka. Zatímco květináč po zalití obroste zelenými klíčky, podtácky v sobě obsahují semínka, ze kterých lze vypěstovat kytici lučního kvítí.

Recyklace a udržitelnost jsou základní pilíře společnosti Reknihy, která letos spojila síly s designérskou soutěží Reborn Design. Partnerská spolupráce jde ruku v ruce s hodnotami, které udržitelné knihkupectví i soutěž zastávají. Reknihy každý měsíc vyřadí až 900 kg knih, které již nemohou z mnoha důvodů putovat k dalším čtenářům.

„Hledali jsme cestu, jak využít vyřazené knihy, které nám pravidelně zůstávají ležet ve skladu. Jedná se o knihy, které jsou tak poničené, že již nemohou putovat dál. To znamená, že jsou roztrhané, chybí stránky, jsou popsané apod. A co víc, knihy se navíc velmi těžce recyklují, protože kromě celulózy obsahují i další materiály, jako je například plast,” říká Veronika Kučerová z Reknih. 

S Reborn Designem našli cestu, jak papíru vrátit život. A zároveň dát šanci studentům a studentkám designu a architektury vytvořit kreativní a funkční produkt, na který musí být použit minimálně z 95% recyklovaný materiál z dané soutěžní kategorie. Díky kreativním nápadům vznikly jedinečné produkty, které dávají knihám druhý život a ještě něco navíc. Nejen, že z knih vznikne zcela nový produkt, ale i z něj po jeho životnosti může vykvést kytice lučního kvítí, jako je tomu u podtácků nebo obroste novým životem v podobě zelených klíčů u květináčů.

foto: se svolením Reknihy

Ze čtrnácti návrhů v podkategorii “papír” jsou realizovány hned dva. Vítězné květináče od Martina Zedníčka jsou inspirované japonským minimalistickým designem a myšlenkou návratu zpět k přírodě. „Zadáním a cílem je najít ekologické řešení pro daný produkt. Hlouběji jsem se pak zamyslel nad tím, jak papír získáváme a chtěl jsem tento proces dokončit myšlenkou, že surovinu vrátíme zpět přírodě. Prvním nápadem byly květináče. Inspirované jsou japonskými kokedamami, což jsou závěsné mechové květináče,” popisuje autor návrhu a zpracování.

Nezůstalo ale pouze u květináčů, vznikly také podtácky z návrhu Ondřeje Štočka, který se Zedníčkem spolupracuje už od střední školy. „Mám rád jakousi rovnováhu, klid a pohodu. Proto jsem do podtácků přidal semena lučního kvítí, která nám umožní si v našich domovech či zahradách vytvořit krásnou atmosféru v podobě rozkvetlé louky,” doplňuje Štoček. 

Jak květináče, tak podtácky si již mohou zákazníci zakoupit přímo na eshopu. Zajímavostí také je, že všech dosavadních 550 kusů bylo vyrobeno vlastníma rukama designérů a každému z nich byla dána náležitá péče. Pokud bude o produkty zájem, plánují Reknihy nechat vyrobit další kusy, případně se zaměřit i na jiné výrobky. Ideou jsou takové, které budou moct využít přímo ve svém provozu. „Naším cílem je přijít na produkt, který bychom z knih mohli tvořit pravidelně, ideálně tedy nějaké spotřební zboží, které bychom následně využili v logistice, jako například obaly či výplně. V tomto případě jsme také otevření i nápadům našich zákazníků,” dodává Veronika Kučerová.

Mohlo by vás zajímat