Saláty jsou plné vitamínu – listová zelenina nám dokáže v horkém létě příjemně odlehčit jídelníček!

Saláty jsou plné vitamínu – listová zelenina nám dokáže v horkém létě příjemně odlehčit jídelníček!

Kolik sníte listové zeleniny? 

Listová zelenina patří mezi ty druhy zeleniny, které se až na malé výjimky jedí syrové a díky tomu si zachovají cenné látky pro naše tělo, které se varem ničí. Podívejme se blíže na jednotlivé druhy této chutné a osvěžující zeleniny, bohaté na vitamíny.

Hlávkový salát může mít různý „účes“ i barvu „kadeří“ – ten červený je karoténovou bombou! Hlávkový salát má výbornou chuť, obsahuje mnoho cenných látek, překvapivě včetně vlákniny. Je lehce stravitelný a ocení ho všichni, kdo si chtějí zachovat štíhlou linii. Hlávkový salát obsahuje až 90 % vody a zanedbatelné množství kalorií. Existuje mnoho odrůd hlávkového salátu, které se liší vůní a chutí, nejznámější je zelený hlávkový salát.

Dalšími u nás známými odrůdami jsou ledový salát, charakteristický hustější a dužnatější strukturou, salát biondo, se zelenou kadeřavou hlavou, podobně vypadající salát dubový nebo červený kadeřavý salát rosso. Zelený hlávkový salát je zdrojem vitamínů C, A, E, K a vitamínů skupiny B kromě vitamínu B12. Obsahuje také hořčík, draslík, sodík, fosfor, železo, vápník, zinek, kobalt, měď a jód. V červeném listovém salátu je obsaženo velké množství karotenu a také kyseliny listové. Hlávkový salát je výborný nejen pro osvěžení, ale i pro posílení imunity. Hlávkový salát je vhodnou součástí zeleninových salátů a zeleninových obložení, lze ho použít i na ozdobu. Ale nemyslete si, že jedním zdobným lístkem dostane vaše tělo potřebnou dávku vitamínů nebo vlákniny! Hlávkový salát se nehodí pro tepelnou úpravu, i když perverzitu v podobě salátové polévky jste již možná jedli.

Mangold není zrovna běžný, ale stojí za to přidat si jej do jídelníčku! Mangold je listová zelenina podobná špenátu a trochu i pekingskému zelí. Je zdrojem vitamínů skupiny B, vitamínu A, E, vápník, draslík, fosfor, železo a šťavelany. Šťavelany omezují vstřebávání vápníku, při vyšší konzumaci mangoldu je proto vhodné zvýšit konzumaci mléčných výrobků. Mangold podporuje vylučování trávicích šťáv, má protirakovinné, detoxikační a projímavé účinky.

Polníček chutná po oříšcích a nahradíte jím salát! Polníček má aromatickou chuť připomínající chuť oříšků. Listy polníčku obsahují vitamíny A, C, E, kyselinu listovou, hořčík a železo. Posiluje imunitu, činnost srdce, aktivuje látkovou výměnu a také zvyšuje vitalitu. Polníček má vkuchyni stejné použití jako hlávkový salát. Je ale vzhledově velice sympatický a nemusí se krájet.

Rucola je salátem labužníků – pikantní chuť připomíná sušené hřiby! Rucola je listová zelenina mírně štiplavé chuti slisty tvarem podobnými listům pampelišek, které jemně voní po oříškách nebo chutí připomínají sušené hřiby. V rucole jsou obsaženy vitamíny A, C, E, vápník, hořčík, železo. Rucola má detoxikační, močopudné a mírně projímavé účinky. Rucola je též vhodná pro posílení imunitního systému. Má vkuchyni široké uplatnění, lze jí použít nejen do zeleninových nebo ovocných salátů, ale také do polévek, zeleninových i masových jídel.

Špenát není jen zeleninou pro Pepka Námořníka! V listech špenátu je obsažen vitamín A, C, vitamíny skupiny B kromě vitamínu B12, hořčík, draslík, mangan, měď a železo. Tvrzení, že špenát je „železnou bombou“ se sice ukázalo jako mylné, prostě se někdo kdysi spletl a všichni si to vzali za své, ale přesto paří mezi nejzdravější listovou zeleninu. Špenát má detoxikační účinky, posiluje imunitu, pomáhá při hubnutí a je i dobré afrodiziakum. Nevýhodu špenátu je vysoký obsah šťavelanů, látek, které omezují vstřebávání vápníku podobně, jak je tomu u mangoltu. To je jeden zdůvodů, proč je zvykem připravovat špenát s mlékem nebo smetanou. K přípravě špenátu lze kromě kravského mléka použít kozí mléko nebo rostlinná mléka, např. sójové rýžové. Špenát se hodí k masu, k těstovinám, bramborám, do palačinek. Listy špenátu se hodí i do salátů.

 

Zdroj obrázků: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat