Sójové mléko nahradí klasické a dokáže vám zajímavě zpestřit jídelníček, i když nejste alergik na laktózu

Sójové mléko nahradí klasické a dokáže vám zajímavě zpestřit jídelníček, i když nejste alergik na laktózu

Sójové mléko je zdravým a chutným nápojem

Sójové mléko je vhodným zpestřením jídelníčku lidí všech věkových kategorií, zejména žen středního a vyššího věku jako prevence a podpora léčby potíží souvisejících s klimakteriem. Ocení ho i lidé s laktózovou intolerancí, lidé s alergií na kravské mléko a vyznavači některých alternativních směrů výživy, např. vegani, kterým slouží spolu s dalšími rostlinnými mléky, např. rýžovým či ovesným mlékem jako náhrada mléka.

Sójové mléko obsahuje látky podporující činnost mozku. Sojová náhražka mléka je prevencí proti osteoporóze, nemocem srdce a cév, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a triacylglycerolů v krvi (krevní tuky). Je pomocníkem při léčbě alergií, posiluje imunitu podporováním osídlení tlustého střeva prospěšnými bakteriemi a je vhodným prostředkem proti zácpě. Jeho konzumace je doporučována všem, kteří chtějí mít hebkou a pružnou pleť.
Sójové mléko podporuje výživu a pružnost pokožky.
Sójové mléko obsahuje mnoho pro tělo užitečných látek.
Sójové mléko je významným zdrojem bílkovin, svým složením aminokyselin se hodně přibližuje složením aminokyselin bílkovin živočišného původu. Bílkoviny sójového mléka obsahují osm esenciálních aminokyselin, tj. aminokyselin, které naše tělo potřebuje, ale neumí si je vyrobit a musí je přijímat potravou. Tuky obsažené v sójovém mléce jsou tvořeny zejména nenasycenými mastnými kyselinami, díky nim je sójové mléko vhodnou prevencí srdečních a cévních onemocnění.

Sójové mléko obsahuje také vápník, železo, vitamín B1 (thiamin), vitamín B3 (niacin), vitamín E, vlákninu, fytoestrogeny a lecitin. Fytoestrogeny jsou přírodní látky podobné hormonu estrogenu, které v těle působí podobně jako tento hormon. Díky obsahu fytoestrogenů je sójové mléko významnou a bezpečnou prevencí a podporou léčby problémů žen spojených s menopauzou. Lecitin, který sójové mléko rovněž obsahuje, je nezbytný pro činnost mozkových buněk, a tím i pro paměť, myšlení a duševní svěžest. Na správné činnosti mozku se též podílejí vitamíny B1 a B3. Vitamín E obsažen v sójovém mléce je pak silný antioxidant, který ničí volné radikály, tím pomáhá imunitnímu systému. Vláknina v sójovém mléku podporuje činnost střev a je prevencí proti zácpě.

Kalorické hodnoty sójového mléka
Sójové mléko obsahuje 3 % bílkovin, 2,5 % sacharidů a 1,8 % tuků.
Sklenice (200 ml) sójového mléka dodá tělu energii v hodnotě 320 kJ, 6 g bílkovin, 5 g sacharidů a 3,6 g tuků.

NEJENOM SOJOVÉ MLÉKO JE ZDRAVÉ -KLIKNI-

Z čeho se vlastně sójové mléko vyrábí?
Sójové mléko se vyrábí ze sójových bobů jejich namáčením, drcením, vařením a následným přecezením. Výroba sójového mléka není složitá, sójové mléko si lze vyrobit i doma. Potřebujeme k tomu 200 g sušených sójových bobů, nejlépe v bio kvalitě, trochu soli a 2 l vody. Sójové boby dáme změknout na deset hodin do studené vody, ne déle, jinak by začaly kvasit. Propláchneme je pod tekoucí vodou a dáme je do hrnce s 2 l studené vody a necháme je projít varem. Potom hrnec se sójovými boby odstavíme, přidáme trochu soli a necháme vychladnout. Vychladlé boby rozmixujeme najemno a přecedíme přes plátno. Přecezením získáme sójové mléko, které můžeme ochutit např. medem, strouhaným kokosem nebo vanilkou.

Ochucujeme-li ho kokosem nebo vanilkou, je dobré do sójového mléka přidat strouhaný kokos nebo vanilku nebo obojí a povařit 15 minut. Med se přidává do sójového mléka krátce před podáváním. Hotové sójové mléko lze též ochutit šťávou z ovoce nebo ho lze rozmixovat s ovocem, např. s banány. Sójové mléko je třeba uložit do ledničky a neskladovat dlouho. Domácí sójové mléko se brzy kazí na rozdíl od průmyslově vyrobeného sójového mléka, které prošlo procesem pasterizace.

Kromě sójového mléka získáme přecezením i sójovou drť, která nám zůstane v plátně. Sójová drť je vhodná do pomazánek a jako náhrada mletého masa, např. k přípravě sójové sekané, sójových karbanátků, k plnění zeleniny, k přípravě kapustových závitků, apod. Když se nám sójové mléko nechce vyrábět, koupíme jej hotové v obchodě.

Pokud hledáte alternativu více simulující klasické mléko v jeho tekuté podobě, můžete sáhnout po výrobku Alpro. Alpro soya je produkt, který docela snadno pořídíte v supermarketu a možná vás překvapí, že vám jej na vyžádaní dají do kávy třeba i ve Starbucks. Nově firma nabízí nejen klasické sójové mléko Alpro Original, ale také light verzi Alpro Light. Oba druhy mléka máme odzkoušení do kávy, jako kakao a i do vaření a lze nimi zcela 100% nahradit klasické mléko. Pokud nejste alergik na klasické mléko, nemusíte se mléka vzdávat, ale občas jej nahradit sójovým může být zajímavým zpestřením jídelníčku, který navíc vyhovuje zdravému stravování.

Chuť sójového mléka není s chutí klasického mléka totožná, ale je chutná a příjemná. Možná to bude chtít trochu zvyk, než si jej oblíbíte, ale oblíbit si jej skutečně lze a to bez toho, aby bylo pro vás sójové mléko pouze vynucenou alternativou ke klasickému.

URČITĚ SE PODÍVEJTE CO JE TAKÉ ZDRAVÉ

 

Zdroj obrázků: Fotolia.com, Alpro.com, Mogador.cz

Mohlo by vás zajímat