Šperky s perlami, diamanty nebo zirkony? Podle kamene se liší cena i odolnost

Šperky s perlami, diamanty nebo zirkony? Podle kamene se liší cena i odolnost

Šperky s kameny mohou být nejen luxusními doplňky, ale také stylovými kousky, které ozvláštní každý váš outfit. Jejich odolnost, cena i péče se však s ohledem na zvolený kámen výrazně liší. Víte, v čem je výhoda zirkonů? Co nedělá dobře perlám? A na co si dát pozor u přírodních kamenů?

Perly: elegantní krásky z hlubin moří a řek

Perly jsou symbolem elegance a ženskosti, což z nich činí oblíbený prvek do náušnic. Tyto klenoty vznikají mezi schránkou a pláštěm v perlorodkách nebo mušlích, kde se tvoří ze stejného materiálu, jako lastury. Kvalitní perly se hodnotí podle lesku, tvaru, velikosti a barvy. Velmi cenné jsou například jasně růžové perly, které vznikají v křídlatci. Existují však také perly bílé, šedé až téměř černé či dokonce zelenomodré. Výhody perel spočívají v jejich přirozené kráse, která ladí téměř s každým outfitem. Nevýhodou může být jejich křehkost a nutnost pravidelné péče. Pro udržení lesku je doporučeno perly nevystavovat parfémům ani lakům na vlasy, a je vhodné je pravidelně čistit vlhkým hadříkem.

Drahokamy: klenoty s vysokou odolností i cenou

Dalším známým a oblíbeným kamenem, který se usazuje do náušnic, je drahokam. Díky své vysoké odolnosti a neopakovatelnému lesku je tento minerál velmi populární. A je jedno, jestli mluvíme o diamantech, safírech, rubínech nebo třeba smaragdech. Tyto kameny se těší z přírodních nalezišť a poté se ručně opracovávají do požadovaného tvaru. Velkou výhodou drahokamů je jejich již zmiňovaná tvrdost a odolnost, která je však bohužel vykoupena opravdu vysokou cenou. Ta se odvíjí od velikosti, barvy a čistoty kamene. Za náušnice s diamantem tak můžete klidně zaplatit několik desítek i stovek tisíc korun. Výjimkou ale nejsou ani náušnice, jejichž cena přesahuje milion korun.

Zirkony: syntetická alternativa diamantů se zářivým leskem

Kubické zirkony jsou velmi vyhledávanou ozdobou šperků. Jedná se o syntetické kameny, které se vyrábí při teplotě až 2750 stupňů Celsia, a často se používají jako dostupnější alternativa drahokamů, zejména diamantů. „Díky svému zářivému lesku a průhlednosti jsou ve šperkařství velmi oblíbené. Zirkony totiž nabízí výhodný poměr mezi cenou a vzhledem, což z nich činí ideální variantu pro ty, kteří preferují stylové, elegantní, ale zároveň cenově přijatelné šperky,“ říká Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka české šperkařské značky, která nabízí originální stříbrné náušnice bez obsahu alergenního niklu. Nevýhodou zirkonů může být nižší tvrdost, než v případě diamantu, jejich hodnota se však přesto blíží tvrdosti safíru či rubínu. Chcete-li proto zachovat zářivý lesk zirkonů, vyhýbejte se kontaktu s chemikáliemi, parfémy nebo laky na vlasy. Také je vhodné šperk čas od času vyčistit ultrazvukovou čističkou, která šperku se zirkony vrátí původní lesk.

Křišťál: minimalistická elegance

Krystaly, často označované jako křišťály, jsou další oblíbenou volbou pro náušnice. Jedná se o drahokamovou odrůdu křemene a obvykle má čirou, skelně lesklou podobu, která může přecházet až do mléčných tónů. Jeho průhlednost a čistota přidává šperkům eleganci, která se hodí ke každému stylu. Křišťál se opracovává do různých tvarů – od jednoduchých fazet po složitější designy. Nevýhodou je však menší odolnost proti mechanickému poškození, což znamená, že je třeba s nimi zacházet opatrněji. Kupříkladu v porovnání s kubickým zirkonem, který má v Mohsově stupnici tvrdosti hodnotu 8,5 z 10 možných, má krystal tvrdost 6,5-7,5.

Často používané přírodní kameny: achát, ametyst, růženín nebo tyrkys

Mezi oblíbené přírodní kameny, které se usazují do náušnic, patří třeba achát, ametyst nebo tyrkys. Achát je ceněný pro své unikátní vrstvené zbarvení, zatímco ametyst se pyšní svým hlubokým fialovým odstínem a uklidňující energií. Tyrkys je známý svými jasně modrými tóny a často se používá také v etnickém šperkařství. Něžné duše pak může oslovit šperk s růženínem, který je oblíbený pro svou jemně světlou růžovou barvu. Výhodou těchto přírodních kamenů je jejich pestrá škála barev a tvarů, která umožňuje širokou kreativitu. Nevýhodou však může být větší křehkost a nižší odolnost, stejně jako nutnost vyšší péče.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram