Stella McCartney zveřejnila svou naději pro módní průmysl v roce 2023. Sama se aktivně zasazuje o výrazné změny

Stella McCartney zveřejnila svou naději pro módní průmysl v roce 2023. Sama se aktivně zasazuje o výrazné změny

Návrhářka Stella McCartney je dlouholetou aktivistkou v hnutí udržitelné módy. Navzdory všem přívalům klimatických závazků nejenom módních značek, se změny v celém odvětí dějí příliš pomalu. Designérka proto šíří svou naději pro rok 2023.

Organizace United Nations Fashion Charter pro magazín Vogue uvedla, že ve skutečnosti je to pouze 15 % signatářů, kteří se nejvíce zavázali k ekologickým akcím a jsou tak na cestě k dosažení svých stanovených cílů. „Greenwashin je fráze, která má svůj důvod,“ svěřila se Vogue návrhářka Stella McCartney.

První plně cirkulovaný oděv i odpovědnost za změny v rámci ekologie

„Módní průmysl je velmi dobrý v PR a velmi dobrý v tom, aby věci vypadaly jinak, než ve skutečnosti jsou,“ konstatuje McCartney, která je oddanou bojovnicí za práva zvířat, a proto je pro ní snaha provozovat svou stejnojmennou módní značku udržitelným způsobem vždy druhou přirozeností. „Myslím, že důvod, proč to dělám po celou svou kariéru, je opravdu ten, že mi na tom záleží,“ pokračuje. „Nechci zabíjet zvířata, nechci zabít planetu. Hluboce se snažím být dobrým občanem Matky Země a podnikatelkou a módní návrhářkou.“

Je to étos, který, jak se zdá, stále chybí velké části značek v tomto odvětví. „Myslím, že každý, kdo je velkým hráčem, musí hrát roli v této změně,“ říká návrhářka o pokroku, ve který doufá, že v nadcházejícím roce nastane. „Jsme jedním z nejškodlivějších průmyslových odvětví pro planetu. Doufám, že lidé v našem odvětví ponesou odpovědnost za změny, které jdou nad rámec finančního rozhodnutí.“

Právě teď se móda potýká s tímto napětím možná jasněji než kdy dříve. Nepřetržitá honba za růstem tržeb, v kontrastu snahy zavázat se veřejně ke snížení emisí skleníkových plynů. McCartney věří, že v tomto směru může být dosaženo rovnováhy. To je jeden z důvodů, proč se návrhářka spojila s inovátory, kteří vyvíjejí udržitelnější materiály, včetně Econylu – regenerovaného nylonu vytvořeného z vyřazených rybářských sítí a jiného plastového odpadu. Tento měsíc značka uvádí na trh svůj první komerčně dostupný, plně cirkulovaný oděv: parku vyrobenou z Econylu, která je 100% recyklovaná a recyklovatelná.

Parka z Econylu  / se svolením Stella McCartney

Alternativní materiály na cestě k budoucnosti 

McCartney již v roce 2019 ve spolupráci s Adidas uvedla na trh nekonečnou mikinu s kapucí vyrobenou s použitím NuCylu – vlákna, které je 100% spotřebitelským odpadem, ale v té době jich bylo k dispozici pouze 50. „Parka úplně uzavírá smyčku – bere 100 procent odpadu a pak, až s ní skončíte, ji můžete buď přinést zpět do obchodu Stelly McCartney, nebo můžete načíst QR kód a mikinu k nám poslat zpět. My jí pak můžeme recyklovat zpět na vlákno a udělat z ní jiný oděv,“ vysvětluje McCartney, která je z celého procesu upřímně nadšená. Vedle Econylu se McCartney také spojila s firmami, jako jsou Bolt Threads, od kterých kupuje „nekůži“, tedy alternativu kůže vyrobenou z podhoubí a se značkou Vegea, která je další koženou alternativou vyrobenou z hroznového odpadu. 

Stella McCartney ale nezahálí a založila také nový fond s názvem Collab SOS, do kterého vložila 200 milionů dolarů a který podporuje právě společnosti vyrábějící alternativy kožených látek a dalšího podobného materiálu. Mezi nimi nechybí již zmíněná značka Bolt Threads nebo také Natural Fiber Welding, kteří vytvářejí alternativu kůže s názvem Mirum či značka Protein Evolution, která je start-upem navrhujicím proces, který umožňuje nekonečnou recyklaci plastového odpadu včetně nylonu a polyesteru.

"Pro mě osobně je důležité investovat do těchto nových start-upů a do budoucnosti módy, protože já sama v módě pracuji," říká McCartney o svém zapojení do nového fondu. „Každý den pracuji s tolika neuvěřitelnými technologickými značkami. Pracujeme na společném vývoji materiálů a řešení a pak je zavádím do obchodního modelu. Díky využití peněz z fondu a spolupráci s mými partnery pak můžeme skutečně vidět smysluplnou změnu.“

Investice do vlastní ekofarmy i sankce pro módní průmysl

Návrhářka McCartney má i svou vlastní ekologickou farmu a zaměřuje se na důležitost zlepšování biodiverzity například tím, že spustila nový projekt na jaro/léto 2023, kde poprvé použije i svou vlastní regenerativní bavlnu. „Je to opravdu vzrušující, dosáhnout toho trvalo asi tři roky,“ říká o posledním milníku značky McCartney a dodává, že doufá v to, že tyto projekty budou jednoho dne dotovány vládami jednotlivých zemí. I proto se v roce 2020 zúčastnila summitu G7 v Cornwallu a patří mezi řadu návrhářů, kteří podpořili The Fashion Act v New Yorku, tedy návrh zákona, který by vyžadoval po módních značkách podnikajících v New Yorku s ročním obratem vyšším než 100 milionů dolarů, aby zveřejnily svou skleníkovou stopu, jako i spotřebuju energií, vody, materiálů, plastů a nakládání s chemikáliemi. Stella McCartney opakovaně v prohlášení pro magazín Vogue upozorňuje na to, že módní průmysl není hlídané odvětví a tuto problematiku v roce 2020 dopodrobna probírala s politiky, jako jsou Joe Biden či John Kerry. „Jsou to věci, které musíme změnit. Musíme v módním odvětví zavést sankce. Automobilový i letecký průmysl je má a módní by měl mít také,“ zakončuje návrhářka svou vidinu módní budoucnosti.

kabelka z alternativní kůže z podhoubí / se svolením Stella McCartney

 

 

 

Mohlo by vás zajímat