Stylové vaření s Martinem Škodou
Nově přinášíme recepty od mladého a šikovného kuchaře Martina Škody, které najdete také v jeho druhé kuchařce Škoda nevařit 2.
Martin Škoda je mladý sympatický kuchař původem z Českých Budějovic. S vařením začal už jako mladý a hned v sedmnácti letech se proslavil s první kuchařkou. V roce 2017 následovala druhá. My jsme se rozhodli, zařadit ho do rubriky Móda v kuchyni. Proč? Vaření je in a jeho recepty jsou stylové. Nic víc tedy není potřeba. Abyste si vaření užili naplno a bez spěchu, budeme Martinovy recepty vydávat vždy v pátek, abyste si je mohli uvařit o víkendu.
PS: A ten čas na vaření si vážně udělejte, protože naše těla si zaslouží opravdová jídla!
POLÉVKA Z PEČENÉ ČERVENÉ ŘEPY S MÁSLOVÝMI KRUTONY
Na polévku (5 porcí)
- asi 600 g červené řepy
- 2 lžíce másla
- 2 lžíce rostlinného oleje
- 1 malá mrkev
- 1 malá kořenová petržel
- 1 cibule
- 1 větší brambora
- 1,2 l zeleninového vývaru (během krize i vody)
- 1 bobkový list
- 100 ml smetany ke šlehání
- sůl a bílý pepř
Na krutony
- asi 4 plátky toustového chleba nebo 1 bageta
- 2 až 3 lžíce másla
Na servírování
- snítka pažitky
- 3 až 4 lžíce smetany ke šlehání / zakysané smetany
Troubu rozehřejte asi na 190 stupňů. Řepu omyjte, ale neloupejte a vložte do pekáče vyloženého pečicím papírem. Pečte hodinu až hodinu a půl nebo dokud při zapíchnutí neprojde špejle bez většího odporu skrz řepu. Poté řepu zakryjte druhým pekáčem nebo fólií, počkejte, až zchladne, abyste ji mohli vzít do ruky a jednoduše ji oloupejte. V hrnci mezitím rozehřejte máslo a olej. Přihoďte oloupanou a hrubě nakrájenou mrkev a petržel. Při vyšší teplotě zeleninu restujte asi 10 minut. Přihoďte taky oloupanou cibuli nasekanou na malé kostičky. Restujte dalších 5 až 10 minut, dokud zelenina nezměkne a nezačne chytat nazlátlou barvu. Do hrnce poté šoupněte oloupanou nakrájenou bramboru, vývar a bobkový list. Polévku vařte při střední teplotě asi 20 minut, brambory musí změknout. Nakonec přihoďte nakrájenou upečenou řepu, polévku rozmixujte, mírně zahustěte smetanou a dochuťte citronovou šťávou, solí a pepřem.
Toustový chleba nebo bagetu nakrájejte na malé kostky a opečte na pánvi nebo v troubě vyhřáté na 180 stupňů do zlatavé barvy. Křupavé krutony nakonec promíchejte s rozpuštěným máslem a dejte stranou. Polévku podávejte s nasekanou pažitkou, kapkou smetany a máslovými krutony.
A co je Škoda nevědět?
Nejlepší je použít starší pečivo, které nakrájíte den či dva dopředu, necháte oschnout a teprve pak opečete. Krutony budou o dost křupavější a v polévce se hned nerozmočí.