Svatební veletrh mnoho inovací a originality nepřinesl – je to odrazem poptávky?
V pražském hotelu Diplomat proběhl již 13. ročník Svatebního veletrhu
Při cestě na Svatební veletrh jsem myslela na to, že chci vidět něco nového. Doufala jsem, že se vyhnu houfu obřích přezdobených šatů, které se na vzdálenost pěti metrů vůbec neliší, a také hostinám z máslového dortu a svíčkové. Druhý den po návštěvě veletrhu si však vybavuji pouze pár konkrétních prodejců. A že jich tam bylo dost. Pojďme se na nabídku Svatebního veletrhu podívat detailněji.
Svatební šaty a boty
Co se týče svatebních šatů, výběr skutečně malý nebyl. Nicméně, já osobně bych ve svůj svatební den chtěla zdavu vykročit výrazněji. Z bělostných šatů vybočovalo jen pár provedení v jiných barvách. Nevyhledávala jsem zrovna extrémy, ale alespoň něco, co jedny bílé šaty oddělí od těch dalších. Některé z nich měly krásné detailní zdobení, nic však vyloženě nešokovalo ani nepřekvapilo, což zřejmě vypovídá o tuzemské poptávce. Z davu jsem zaslechla zajímavý komentář: „Když já na sobě nechci mít záclonu…“ Takže to by bylo ke svatebním šatům.
Naprostá většina svatebních lodiček byla zbytečně přezdobena a látka, jíž byly boty potaženy, často vypadala nevkusně. Vzhledem ke všem výšivkám, korálkům a krajkám zdobících většinu šatů, bych uvítala úplně jednoduché lodičky. Minimálně jedna z vystavujících značek však ukázala, že je možné vytvořit svatební střevíce, jež i srozsáhlejším zdobením vypadají luxusně a něžně.
Dorty a pokrmy
Nabídka svatebních pokrmů byla zřejmě nejpestřejší a nejzajímavější z celého Svatebního veletrhu. Trochu jsem se obávala, že na mě ze všech stran budou lítat svatební koláčky a játrové knedlíčky, ale cukrářské firmy i přes velké množství oblíbených svatebních koláčků opravdu vynikly. V některých případech byla extravagance diskutabilní, když dortíky zdobilo barvené peří a ve vzduchu visela otázka, zda by součástí dortů měly být nepoživatelné předměty. Efektivní vzhled ale zafungoval a tak jen dávejte pozor, abyste s tím nádherným dortíkem nespolkli i špendlík. Příkladnou kreativitou a pouze jedlými materiály mě zaujaly sladkosti firmy Creative Weddings, v jejichž nabídce vynikaly nádherně zdobená dortová lízátka a cupcaky. Konečně něco moderního a nového ve svatební nabídce!
Prsteny
Nastávajícím svatebčanům se zřejmě nejvíce vyplatily stánky se snubními prsteny. Většina prodejců nabízela veletržní slevovou akci až 20 %. (Pokud tedy sleva nebyla uměle vytvořená!) Výběr stylů byl opravdu rozsáhlý, takže se každý dočkal svého. Součástí nabídky byla i vlastní volba vzoru, materiálu či drahých kamenů, takže vystavené kousky sloužily často spíše pro představu. Přístup k potenciálním klientům byl v takové konkurenci klíčový a zlatníci změnám vycházeli vstříc. Mně se zalíbilo u prstenů značky Hejral, kde sympatická zlatnice Markéta Havrdová dokonce rozdávala užitečné rady, jak nosit snubní a zásnubní prsten: „Určitě je nenoste na jednom prstu, budou se o sebe vzájemně ničit, kov i kámen. Po zásnubách noste zásnubní prsten na levé ruce a v den svatby ho přendejte na pravou.“
Fotografie a pozvánky
Pozvánkám nemohu nic vytknout, na veletrhu jsem viděla rozmanitý výběr barev, vzorů a stylů a dokonce by nebylo lehké vybrat jen jednu. U svatebních fotografií už to bylo obtížnější. Chtěla jsem se vyvarovat klišé svatební fotce v rámečku na nočním stolku, která bude přáteli okomentována: „To je hezký.“ Jeden z prezentujících fotografů, se však stal opakem nechtěného příkladu. Petr Pelucha přinesl nádherné fotografie, z nichž na mě dýchla svatební romantika a originalita zároveň.
Svatební dekorace a kytice
Svatební dekorace stolů už nezřídka vypadaly, že vznikaly pod designérskou rukou. Barvy, navzájem ladící vzory i designy nádobí reprezentovaly moderní i klasický a hlavně rozmanitý výběr dekorací pro svatby vroce 2014. Co mě občas zarazilo, byly zvadlé kytky uprostřed perfektně prostřených stolů. To ve mně vzbuzovalo jednu otázku, jak by pak květinová dekorace vypadala na mé svatbě?
Svatební make-up
Pomálu byly k vidění i stánky s make-upem nebo vlasovými příčesky. Podle mého názoru však náročnější ženy zvolí jiné vizážisty. Veletrhu by určitě neškodilo více vizážistek s odlišnými náhledy na svatební make-up.
Co tedy říct na závěr? Co se týče trendů, šaty se výrazněji nelišily a nejviditelnější moderní prezentace byly jednoznačně předvedeny u svatebních dekorací a dortíků. Když jsem se zeptala na šperkařské trendy zlatnice Markéty Havrdové, bylo mi řečeno, že zákazníci spíše chtějí za své peníze co nejvíce. Spíše než trend tak rozhoduje cena - prstýnky lehčí, jednodušší a tedy levnější. Na Svatebním veletrhu nabízely cukrářské firmy ochutnávky a prodej svatebních zákusků. To si mnozí (včetně mě) pořádně užili. Když však přišla očekávaná žízeň, překvapením bylo, že voda stála stejně jako vstupné na veletrh, 50 korun. Na prázdném baru pak byla kvůli veletrhu připravena speciální nabídka, a to voda pouze za 40 korun. Pořádat svatební veletrh, kam se páry vypraví na několik hodin a nepřizpůsobit hotelové ceny nápojů návštěvníkům, to veletrhu rozhodně body nepřidává. Vzhledem k poměrně velkému rozsahu místa konání bych čekala variabilnější nabídku svatební módy a ocenila bych pokus o vymanění z modelů, které nepřekvapí. Klasika je klasika, ale každý má jiný vkus a právě rozmanitá selekce stylů je to, co jsem postrádala zejména u svatebních šatů a bot. Proč by krása nemohla být originální a svatební den tak nemohl být i estetickým zážitkem? Je nutné v (doufejme) jediný svatební den vživotě sázet na bezpečnou průměrnost? Já rozhodně říkám ne. Zářným příkladem pokroku byly na veletrhu dekorace svatebních stolů. Velké množství designových provedení a barevných variant přineslo osvěžující závan do tradičních návrhů svateb. Možná na veletrhu chyběl stánek s předmanželskými smlouvami a rozvodovým právníkem, ale to už bychom asi byli moderní až moc.
Zdroj obrázků: Lenka Komrsková