Textile Mountain je český projekt, který vdechne život nevyužitým materiálům
Nakoupit textilie a galanterii nyní můžete v ekologické variantě. Designérka Lenka Vacková založila společnost Textile Mountain, která dává druhou šanci nevyužitým skladovým zásobám výrobních firem i jednotlivců.
„Dáváme nový život materiálům, které by skončily na skládce,“ říká zakladatelka projektu Lenka Vacková, která absolvovala ateliér Designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM a v roce 2017 získala ocenění Czech Grand Design za kolekci sestavenou z recyklovaného textilu a komponentů.
Projekt, který již běží v plné fázi, přišel Lence na mysl poté, co rok a půl pracovala v klatovské továrně Klatex, která se zabývá recyklací textilního odpadu. Zařadila se do projektu hithit.com, kde oslovila široké publikum lidí, a ti její projekt finančně podpořili. Nejen díky tomu před pár dny otevřela svou první udržitelnou prodejnu metráže a zároveň opravnu oděvů v Praze na Letné.
„Textilní a oděvní průmysl je hned po ropném největším znečišťovatelem životního prostředí. Textile Mountain by měla alespoň malým dílem jít příkladem a přispět nápravě,“ svěřuje se Lenka Vacková. Vyřazené oblečení, látky a doplňky končí na skládkách nebo ve spalovnách. Nyní mají šanci na „druhý život“. Stejného názoru jsou i české módní značky jako LEEDA, Odivi, Liběna Rochová či Henrik Vibskov. Vacková chce svůj projekt propojit s dalšími jmény z oboru módy a designu.
Textile Mountain, neboli v překladu „hora hadrů“, jde příkladem, aby malí spotřebitelé, ale také velcí výrobci více přemýšleli o dopadu jednotlivých kusů látek i oblečení samotného.
textilemountain.cz / foto: Karolína Ketmanová