Tomáš Přichystal: Kozy pro tibetské nomády jsou jako pro nás peníze v bance
Jednou za čas většina z nás přispěje na dobrou věc. Napadlo vás ale někdy pomoci nákupem živé kozy? Vyzpovídali jsme Tomáše Přichystala z o.p.s. MOST, abychom zjistili, co stojí za jejich činností a jak může pomoci kdokoliv z nás.
Tomáši, prozraďte nám, kde vznikla prvotní myšlenka, že budete pomáhat dětem i dospělým v Tibetu? Proč právě tam?
Po několika ročnících Festivalu ProTibet jsme si uvědomili, že chceme nejen informovat, ale také pomáhat konkrétním lidem – podpořit je, zlepšit jejich životy i vzdělání. Velkou inspirací a impulzem nám v tom byl týden, kdy jsme organizovali a hostili v Ostravě 6 buddhistických mnichů, kteří sypali pískovou mandalu. Zprostředkovali nám kontakty v Ladaku a rozhodli jsme se začít s projekty právě tam. Po dvou letech jsme narazili na velké problémy tibetských seniorů a rozhodli jsme se rozšířit naše projekty i na podporu těchto starých lidí.
Jednou z možností, jak se může kdokoliv přidat, je nákup kozy prostřednictvím projektu Koza ProTibet. Co taková koza pro Tibeťany znamená?
Kozy pro tibetské nomády jsou jako pro nás peníze v bance. Tibetští nomádi v exilu žijí u hranic s Tibetem v oblasti Čhangthangu ve výškách nad 4 500 m. n. m. stejným tradičním způsobem života podobně jako dříve doma v Tibetu. Kozy jsou základ jejich hmotného života, díky nim se mohou na pláních udržet. Zvířata produkují mléko, máslo, trochu vlny a pašmínu. Mnoha rodinám tyto produkty stačí k uživení jen přes léto a v zimě musí jídlo a někdy také krmivo pro kozy kupovat. Peníze získávají např. prodejem vlny, tkaných koberců nebo pletených výrobků. Pokud však přijdou o větší část stáda koz, přestanou být soběstační a nemají se jak na pláních udržet. Nejchudší z nich jsou pak nuceni zbylé stádo prodat a musí přesídlit do exilových vesnic v centrálním Ladaku, kde se snaží najít si práci, což je však velmi těžké. Našim dlouhodobým záměrem je získat peníze na nákup koz pro nejchudší rodiny, aby se tak staly samostatné a mohly dále hospodařit a udržet se na nomádských pastvinách.
Podporujete mnoho projektů, které jsou ve smyslu pomoci Tibetu. Které projekty máte osobně nejradši a proč?
Vzhledem k naší každodenní práci a úsilí pomáhat místním lidem jsme určitým způsobem citově zainteresovaní ve všech našich projektech a je těžké vybrat ten jeden, který bychom měli nejraději. Každý náš projekt je v něčem unikátní a jedinečný, každý pomáhá určité cílové skupině a každý v sobě nese kus naší práce.
Jak byste popsal lidi z Tibetu?
Tibet je obrovská země a mezi lidmi v jednotlivých oblastech je rozdíl. Většinou z nich člověk cítí klid, pokoru a laskavost, někdy i trošku dětinskost, což myslíme v nejlepším slova smyslu. Na druhou stranu je z nich cítit smutek – nad tím, že musí žít v zemi, kterou okupuje jiný národ a oni nemohou žít tak, jak by chtěli. V indickém exilu je z Tibeťanů často cítit vykořenění, protože žijí v úplně cizí zemi s jinou kulturou, opustili svůj domov, který jim velmi chybí, ale vrátit se do něj nemohou či za stávajících podmínek nechtějí. Zároveň je pro ně obrovským zdrojem inspirace a naděje Jeho Svatost dalajlama a Tibeťané nepřestávají věřit tomu, že Tibet bude svobodný a oni se vrátí domů.
Jak často za nimi jezdíte ať už Vy nebo další lidé z organizace protibet.cz?
Za našimi projekty a podporovanými lidmi jezdíme pravidelně od roku 2005 každý rok. Většinou jede celý náš tým během letních měsíců.
Čeho můžeme společnou pomocí dosáhnout? Jaký je Váš cíl?
Naším obecným cílem je podporovat vzdělání a celkově zlepšovat životní podmínky tibetských dětí, seniorů, malých mnichů a mnišek a nomádů. Naše projekty směřují k vytvoření podmínek pro lepší budoucnost, zajištění pravidelné školní docházky a také péči o seniory, kteří už mnohdy zůstali sami a bez prostředků. Pro tento cíl děláme společně s našimi dárci maximum, v co největší míře spolupracujeme s místními představiteli, aby naše projekty byly pro Tibeťany maximálně prospěšné.
Na závěr prozraďte několik čísel. Kolik jste za dobu svého fungování již pro Tibet získali? Kolik koz se nakoupilo díky projektu Koza ProTibet?
Do Tibetu a také do Indie Tibeťanům jsme od roku 2006 předali zhruba 18 milionů Kč. Celkově jsme předali přes 800 koz a nesmíme zapomenout na několik set kilogramů krmiva pro kozy. Během těchto let se nám podařilo i mnoho projektů úspěšně dokončit a uzavřít. Během krize po povodních v Ladaku jsme poskytli humanitární pomoc pro více jak 300 lidí, kdy jsme zajistili jídlo na 2 měsíce. Přímo jsme podpořili obyvatele Jušu v Tibetu, v Ladaku se nám podařilo postavit veřejná WC a zajistit rozvod vody včetně nádrže a pump v kempu pro tibetské seniory. V údolí Spiti jsme se podíleli na stavbě klášterní školy Koang, kde nadále podporujeme vzdělávání buddhistických mnišek. V současné době pravidelně podporujeme zhruba 550 lidí díky projektu Adopce ProTibet, přičemž za celou dobu fungování naší organizace jsme podpořili více jak 4000 lidí.
protibet.cz