Trumpův protekcionismus zdražuje život americkým ženám

Trumpův protekcionismus zdražuje život americkým ženám

Tarifní cla, které letos uvalila administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa na Čínu, se pomalu začínají obracet proti těm, kterým měla pomoci. Zatím nejvíce zasáhly peněženky amerických žen. Proč? To se dozvíte v našem článku.

Make US Fashion Great Again!

Tohle snad nikdo nečekal! Během prezidentské kampaně Donalda Trumpa všichni podporovali heslo "Make America Great Again!". Málokdo si to ale představoval takto. Trumpova protekcionistická opatření, kterými chtěla jeho administrativa chránit americký obchod před převálcování mezinárodním obchodem s giganty, jako je například Čína, paradoxně sahají do peněženek americkým daňovým poplatníkům a ztěžují život nejedné americké firmě. Spojené státy uvalily v několika vlnách na čínské firmy cla. Zboží dovážené z Číny se tak zdražilo. Američané doufali, že cla poskytnou domácím firmám konkurenční výhodu - budou vyrábět levněji a poptávka po drahých čínských výrobcích klesne. Chyba lávky! Na clech tratí především američtí občané, ba dokonce především ženy.

Tweet prezidenta USA Donalda Trumpa z minulého léta: "Cla jsou nejlepší! Buď bude země, která neférově obchoduje se Spojenými státy, vyjednávat o férových podmínkách nebo na ni budou uvalena cla. Tak je to jednoduché - a všichni o tom mluví! Pamatujte, to my jsme to "prasátko", které obírají o peníze. Všechno bude skvělé! /dle sloganu Make America Great Again, pozn.red./"

Protekcionistická politika graduje

Američanům totiž zdražují především módu - oblečení, bot i módních doplňků. A není se čemu divit, 3 ze 4 bot zakoupené v USA jsou dovezené z Číny, u oblečení se jedná 2 z pěti. Podle analýzy Obchodní komory Spojených států amerických (USTR) cla ovlivnila především cenu dámských triček, košil a džín. Společnost Macy's prodávající oblečení v USA sepsala prohlášení, ve kterém zveřejnila, že ze 63 % je společnost přímo závislá na čínských dodavatelských, kterým se však již nevyplatí do USA vůbec dovážet své zboží. Administrativa Donalda Trumpa plánuje však cla na některé komodity ještě rozšířit, a to i nad 25 %. Toto clo by podle odborníků mohlo čínský import zdražit o neuvěřitelných 300 miliard dolarů.

"Důrazně nesouhlasíme s prezidentovým prohlášením, že bude dál penalizovat americké rodiny a zavádět další bariéry ekonomickému růstu navyšováním cel na import z Číny. Jak již bylo řečeno, tarifní cla znamenají pouze další daňová zatížení Američanů. Tyto daně totiž nezaplatí zahraniční země, ale díky zvyšování cen to budou muset zaplatit američtí konzumenti, " řekl pro online magazín Footwear News výkonný ředitel Asociace obuvníků ve Spojených státech amerických Rick Helfenbein.

Kromě obuvi ovlivňují cla i oděvní značky. Například značky jako Victoria's Secret, Tiffany & Co., Abercrombie & Fitch, Guess, Ralph Lauren, Gap či Tapestry, vlastněná návrhářkou Kate Spade, zaznamenaly až 5 % propad hodnoty značky na Wall Street. Značka Victoria's Secret patří pod holding L Brands. Top management této společnosti již od dubna významně investuje do kampaní na asijských trzích. V Číně jako takové je 53 obchodů Victoria's Secret Stores a Victoria's Secret Beauty. Vedení společnosti plánovalo tento počet rozšířit o 15 nových prodejen, jelikož si dobře uvědomuje, že Čína je pro ni významná jako odběratel i jako dodavatel. Teď však investoři dávají ruce pryč, bojí se, že je v této politické situaci jakákoli investice do expanze značky do Asie riziková. Další zasaženou společností je i v Česku velmi známá značka Guess. Za poslední půlrok založila značka v Asii 32 nových obchodů a odbyt na asijském trhu se tak zvýšil o 26 %. Obrat se díky tomuto kroku zvýšil o téměř 400 milionů dolarů. Tyto ambice však politika USA zpomaluje. Podobně je na tom i značka Ralph Lauren, Gap či Tiffany & Co. Cla mají dlouhodobý vliv a pokud budou trvat stále, ba se dokonce prohlubovat, čekají tyto společnosti velké finanční problémy. USA totiž plně demonstruje na módním průmyslu všechny nevýhody zavedení cla ve velkých ekonomikách, o kterých se učí studenti již v prvních ročnících na ekonomických oborech.

Markets Insider, Politico USA, Footwear News, Twitter

Mohlo by vás zajímat