Tukové buňky vám pomohou zhubnout – víme jak na to!
I vy jste se rozhodli v novém roce radikálně zatočit s tukem?
Třetí typ tukových buněk byl objeven – paradoxně spalují tuk! Do současnosti byly známy jen dva základní typy tukových buněk, hnědé a bílé. Hnědé buňky se v dětství podílejí na regulaci a tvorbě tepla a v průběhu života se ztrácejí. Bílé tukové buňky jsou v našem organismu zásobárnou energie a jsou v našem těle přítomny celý život. Jejich velikost a množství souvisí s bilancí energie a životosprávou.
Průměrně by dospělý člověk měl mít asi 12 až 15 kg tuku. Tukové tkáně nefungují pouze jako zásobárna energie, ale jsou také hormonálně aktivní. Jejich hormonální aktivita ovlivňuje mnoho fyziologických funkcí organismu a může být příčinou zvýšeného rizika civilizačních chorob. Třetím, nově objeveným, typem jsou tzv. „béžové“ tukové buňky. Tyto buňky jsou svojí funkcí výjimečné. Energii v sobě totiž nehromadí, ale naopak ji spalují. „Za určitých okolností se některé bílé buňky mohou změnit na béžové,“ říká Gabriela Knosová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy.Tuk spalující tukové buňky aktivujete cvičením! Pro to, aby se obyčejné tukové buňky změnily na speciální „béžové“ je třeba, aby se v těle vytvořil hormon irisin. Má to však jeden malý háček, irisin totiž vzniká pouze v průběhu cvičení. „Hormon irisin vzniká na povrchu svalových buněk. Jeho vlivem se některé bílé tukové buňky změní na energeticky aktivní „béžové“ buňky, které využívají energii uloženou v tukových tkáních,“ vysvětluje odbornice na výživu Gabriela Knosová. Irisin patří do skupiny znovu objevených miokynů, tedy hormonů, které produkují svaly v průběhu cvičení. Hladina irisinu v krevní plazmě závisí na trénovanosti, proto nestačí nárazové cvičení či krátkodobá svalová aktivita. „Na to, aby se dosáhla a udržela potřebná koncentrace irisinu, je třeba cvičit pravidelně. Výrazný nárůst tohoto hormonu byl zaznamenán po 30 minutách silového tréninku, ale dvojnásobné zvýšení jeho koncentrace bylo naměřeno až po deseti týdnech pravidelného vytrvalostního tréninku, který souvisí s nárůstem svalové hmoty,“ konstatuje Gabriela Knosová z Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.
Spalujte tuk v místech, kde to potřebujete!
Důležité je především zjištění, že „béžové“ tukové buňky aktivují spalování energie nejprve z okolních tukových buněk a následně, po vyčerpání energie z mastných kyselin, začnou spotřebovávat energii i ze vzdálenějších tukových rezerv. „Pokud zvolíme vhodnou metodiku cvičení a správný cvičební program, dosáhneme cílený úbytek tuku právě na těch místech, kde je ho nejvíce. Klientům v Institutu kompliment proto vždy sestavujeme cvičební sérii s ohledem na tělesné proporce a jejich individuální osobitost,“ vysvětluje odbornice na výživu a zdravý životní styl.
Bez správného stravování to nepůjde!
Bez správného stravování to nejde! Na něm totiž závisí, jak intenzivně budou „béžové“ buňky spalovat tuk a využívat tukové rezervy. „Vhodné vybrané potraviny a jejich správné dávkování dokáží podpořit aktivitu „béžové“ tukové tkáně a spalování extra kalorií i po cvičení. Jídelníčky našich klientů proto speciálně upravujeme před i po cvičení, abychom podpořili hubnutí a výdej energie,“ vysvětluje Gabriela Knosová. Pokud chcete, aby „béžové“ tukové buňky podpořily vaše hubnutí a výdej energie, musíte začít pravidelně cvičit a zároveň se rozumně stravovat. Zda tukové buňky vzniknou a budou pracovat v prospěch vašeho hubnutí závisí jen a jen na vás!
Institutu redukce a prevence nadváhy Institut kompliment® je ojedinělé zařízení, kde klienti efektivně hubnou podle osobního programu sestaveného jim na míru. Redukce tělesné hmotnosti je založena na odborném výživovém poradenství, osobním vedení, edukaci klienta a cvičení ve speciálních mechanoterapeutických lůžkách. Díky metodě kompliment® zredukuje hmotnost 98 % klientů. Tempo hubnutí je 0,5 - 1,5 kg týdně. Na celý proces dohlíží profesionálové vysokoškolsky vzdělaní v oblasti výživy a tělovýchovy. Institut kompliment byl založen v roce 1992 na Slovensku, kde získal záštitu Ministerstva zdravotnictví.
Zdroj obrázků: Fotolia.com