Vědci přišli na to, jak zastavit šedivění – co nevidět se možná objeví první kosmetické přípravky!
Trápíte se kvůli šedinám a skrýváte je pravidelným barvením vlasů?
Při šedivění se nám ve vlasech hromadí peroxid vodíku. Odpověď na otázku, proč šedivíme, byla předmětem zkoumání již ve starověku. Ale teprve nedávno se podařilo vědcům najít na ni odpověď.
Pigment vlasů vytvářejí speciální buňky nazývané melanocyty. Pigment vlasů obsahuje mimo jiné i proteiny. Barvu vlasů určuje hlavní barevný pigment melanin, který je součástí vlasové kůry. Čím je více melaninu, tím jsou vlasy tmavší. Při šedivění vlasů dochází khromadění peroxidu vodíku ve vlasových folikulech, tj. ve tkáních, znichž vyrůstají vlasy a které obalují vlasy. Vlasy se tak odbarvují zevnitř. Když tělu chybí prostředky zabraňující šedivění.
Peroxid vodíku patří mezi volné radikály. Volné radikály, nazývané též reaktivní formy kyslíku, jsou molekuly, atomy a ionty schopné samostatné existence, obsahující aspoň jeden nepárový elektron. Volné radikály vznikají běžně v metabolismu. Tělo má opravné prostředky, kterými odbourává a detoxikuje reaktivní formy kyslíku. Při nerovnováze mezi tvorbou reaktivních forem kyslíku a opravnými prostředky organismu vzniká oxidační stres. Při oxidačním stresu je v těle více reaktivních forem kyslíku, než opravných prostředků organismu. Mezi opravné prostředky patří např. kataláza a methionin sulfoxid reduktáza. Kataláza je enzym, který se vyskytuje v živých organismech žijících v kyslíkovém prostředí. Kataláza funguje jako katalyzátor rozkladu peroxidu vodíku na kyslík a vodu. Methionin sulfoxid reduktáza je jedním z opravných procesů proteinů, které jsou poškozeny oxidačním stresem. Hromadění peroxidu vodíku ve vlasových folikulech je následek chybění opravných prostředků jako je methionin sulfonil reduktáza a enzym kataláza.
Jak lze zastavit proces šedivění?
Vědci na to už přišli! Vědci přišli na to, jak nahradit chybějící enzym katalázu. Jedná se o lokální aplikaci modifikované pseudokatalázy, která snižuje oxidační stres. Pro fungování modifikované pseudokatalázy je zapotřebí sluneční záření. Další možností jak zastavit a odstranit šedivění je zabránění oxidace metioninu, vytvořením methionin sulfonil reduktázy, která neutralizuje oxidaci metioninu, a jejíž nepřítomnost je jedna z příčin hromadění peroxidu vodíku ve vlasových folikulech. Metionin patří mezi esenciální aminokyseliny, to znamená, že je nezbytný pro naše tělo, ale naše tělo si ho neumí samo vytvořit a musí být přijímán v potravě. Metionin slouží pouze pro nastartování tvorby bílkovin, proto bývá v bílkovině první aminokyselinou, ke které se připojují ostatní aminokyseliny.
Tyto metody jsou zatím sice ve fázi výzkumu, ale dá se čekat, že již brzy budou vyvinuty konkrétní přípravky, které mnohým ženám vyřeší problém se šedinami. Ne každá žena má to štěstí, že její šediny nemají šedou barvu, ale mají barvu stříbra či platiny. Tyto šediny pak vypadají spíše jako elegantní melír, než šediny. Některé šediny mají bohužel více či méně tmavě šedou barvu, která nepůsobí hezky. Ale je zde naděje na brzké odstranění šedin.
Takže dámy, těšte se!
Zdroj obrázků: Fotolia.com