Víme co nosíme?

Víme co nosíme?

 Začínáme přemýšlet o tom co jíme, stavíme ekologické stavby .... 

Víme co nosíme?

Začínáme přemýšlet o tom co jíme, stavíme ekologické stavby, kupujeme tzv. Fair trade produkty a téměř každý z nás třídí odpad. Uvědomujeme si ale, že i to, co nosíme, může mít vliv na naše zdraví či životní prostředí?

Většina textilních materiálů distribuovaných do evropských trhů vzniká v Indii výrobními procesy, které nejsou v Evropě povoleny, avšak dovoz a prodej takto vzniklých materiálů zde zakázan není.

Majoritní část trhu se skládá z oděvů ušitých z textilií, které jsou barveny zdraví škodlivými chemikáliemi, a to ve velmi špatných pracovních podmínkách. Lidé pracující v barvířských společnostech jsou spíše nádeníci a jejich práce má přímý vliv na jejich zdraví. Pracovníci kvůli kontaktu s chemikáliemi zcela ztrácí ochlupení, trpí těžkými ekzémi a umírají na rakovinu i jiné nemoci.

Bohužel se nejedná jen o barvení a odbarvování textilií, ale také o samotné pěstování surovin, ze kterých se vyrábí. Pole s bavlnou jsou stříkána pesticidy, jejichž prodej a používání je zde zakázáno. U pracovníků, kteří tyto postřiky provádí, mají silné pesticity přímý vliv na zdravotní stav. Oni sami to vědí, jsou často nemocní, zdravotní péčí se zadlužují a kvůli finanční tísni se na pole vrací a znovu systematicky ničí své zdraví. Je to začarovaný kruh.

Veškeré tyto chemikálie poté nosíme na svém těle a jsou tedy v přímém kontaktu s naším největším tělesným orgánem, kterým je kůže. Azobarviva, formaldehyd, karcinogenní ftaláty nebo kadmium, to je jen malý příklad nebezpečných chemických látek obsažených v textiliích, tyto toxické látky jsou nejen silnými alergeny, ale mohou poškozovat reprodukční systém a škodí ledvinám či plicím.

I v Indii existují  pole s atestací na pěstování biobavlny, avšak ani zde neexistuje záruka, že bavlna je skutečně přírodní.  Tato pole jsou totiž často umístěna hned vedle těch běžných a pesticidy se, i když v menší míře, větrem přenáší i sem.

Kromě velmi špatných pracovních podmínek, negativního vlivu na naše zdraví, je zde také vliv na životní prostředí. Praním totiž veškeré tyto chemické látky vypouštíme přímo do naší planety.

Koncový zákazník, i pokud se o tuto problematiku zajímá, je ztracen. Není téměř možné dopátrat se skutečného původu materiálů. I látka vyrobená v Evropě, může být barvena, či pošita v asijských zemích. Než se finální produkt dostane k zákazníkovi projde tolika rukama, že zákazník skutečně ztrácí přehled.

Proto je velmi důležité vážit si módních tvůrců, kteří nakupují jen u prověřených výrobců látek a zákazníkovi tím velmi usnadňují toto pátrání. Jmenovala bych například mladou módní návrhářku Janu Minaříkovou, která mě  k této úvaze také dovedla. Jana se skutečně k této problematice postavila čelem a podstupuje často až detektivní pátrání, aby si její zákaznice mohly být jisté, že se obléknou do zdravých materiálů.

Jsme obětí rychlého a levného trhu a je třeba uvědomit si, že i v oděvním oboru tato problematika existuje.  

 

Zdroj: Moda.cz - Pavla Gerschonová
Foto:  Jakub Fical 

 

Mohlo by vás zajímat