Víte, jak vybrat boty na léto, túru nebo běh? Naučte se, jak už nedělat v botníku kompromisy

Víte, jak vybrat boty na léto, túru nebo běh? Naučte se, jak už nedělat v botníku kompromisy

Horké letní dny se kvapem blíží a s nimi také obměna botníku za lehčí a prodyšnější kousky. Víte ale, jak si správně vybrat boty do parného léta, na výšlap do hor nebo na běhání? Pokud si chcete tuto sezónu užít v pohodlí a bez puchýřů, odřenin nebo nateklých nohou, naučte se, jak si vybrat zdravou obuv, v níž nebudete muset dělat žádné kompromisy.

Boty na parné dny musí dýchat

V létě nohy často otékají kvůli velkému horku, a proto potřebujete prodyšné boty, které umožní chodidlům dýchat. Letní tenisky by měly skýtat prstům dostatek prostoru, aby se netlačily na sebe. V úzké botě si totiž zaděláváte na zápach, otlaky, puchýře, ale také na plísně či mykózy kůže a nehtů.

Letní boty by měly být z lehkých materiálů, které odvádějí pot od chodidel. Přírodní tkaninou s těmito vlastnostmi je třeba konopí. Skvěle fungují také boty se síťovinou, která k nohám přivádí čerstvý vzduch a zbavuje je tak vlhkosti.

Do města pak zvolte pohodlnou obuv s měkkou vložkou, abyste na rozpálených chodnících našlapovali zlehka a tlumili nárazy na patu. Vhodné jsou například boty s pružnou stélkou z Technogelu a skvělým přírodním tlumičem nárazů je také korek. 

Na túry volte lehkou obuv

Na výlety do přírody potřebujete pohodlné a funkční trekové boty, které spolehlivě podrží v jakémkoli terénu. Vyberte si třeba ty, co mají pružnou terénní podrážku Vibram. Vyhněte se pohorkám s úzkou špičkou a hledejte takové boty, které respektují přirozený tvar chodidla. Čím větší plochou budete našlapovat, tím je menší pravděpodobnost, že uklouznete. Upřednostněte boty, v nichž budete došlapovat do měkkého, a vybírejte stélku, která kroky odpruží.

Pozor si dejte také na příliš pevné šněrování kotníku ve vysokých botách. „Když je noha a kotník sevřená v pevné pohorce, nemůže být aktivní a pracovat. Aktivitu přebírá oblast zbytku dolní končetiny, pánevního pletence, bederní páteře a kyčelních kloubů. Házíme nohy před sebe a tvrdě na ně dopadáme. To je úplně obrácený mechanismus, než je fyziologický,“ říká Lukáš Klimpera, fyzioterapeut a zakladatel Ahinsa shoes.

Pozornost zaměřte také na váhu bot, abyste na konci výšlapu neměli nohy jako z olova. Čím jsou pohorky těžší, tím více zatěžují bederní oblast. Pokud si ještě naložíme batoh, je zátěž opravdu extrémní.

Boty na běh respektují anatomický tvar chodidla

Na běhání po asfaltu, ve fitku i v přírodním terénu vybírejte boty, kde je hodně místa pro prsty. O ně se totiž opíráte při odrazech a tlumíte jimi došlapy. Jen tak konečně využijete sílu, která se v nich ukrývá.

„Při běhu dopadáte na přednoží a odrážíte se od něj. Aby se prsty mohly dobře zapojit a odrazit, je důležitá jejich centrovaná pozice. Osa prstů by měla navazovat na osu záprstní kosti. Pokud máte prsty zmáčknuté, nemůžou se dobře opřít a odrazit a o to víc je potom zatěžováno lýtko, Achillova pata a dále koleno,“ vysvětluje Lukáš Klimpera.

Dejte přednost prodyšným materiálům, jako je síťovina, která odvádí vlhkost a udrží nohu v suchu. Hledejte boty, které respektují anatomický tvar chodidla, abyste eliminovali úrazy. Jen tak totiž mozek dostane správné informace, aby rychle zareagoval na nové situace jako třeba nerovnosti terénu a v těle našel rovnováhu.

foto: se svolením Ahinsa shoes

Sedmero tipů pro výběr zdravé obuvi

Pro zdravou chůzi potřebujete pohodlné boty, ve kterých nohy fungují svobodně. Proto se při výběru nového páru vždy myslete na sedmero parametrů: 

●       Prostor – všímejte si široké špičky, která dává všem prstům a celé noze prostor. Před palcem by mělo zůstat alespoň 5 mm volného místa. 

●       Nulový podpatek – žádné vyvýšení paty oproti špičce zajistí, že bota nohu nenaklání, a tudíž ani nemění nastavení těla.

●       Pružnost a ohebnost – správné boty kopírují přirozený pohyb chodidla. Musí být dokonale pružné nejen na délku, ale i ve všech směrech.

●       Nízká hmotnost – čím menší zátěž noze dopřejete, tím lépe. Kvalitní boty chodidla nezatěžují a jsou vyrobeny z příjemných a prodyšných materiálů, které dýchají.

●       Tenká podrážka – podešev většinou do 5 mm, která je vyrobená z kvalitních materiálů, vydrží několik let. Bez předchozích vlastností však sama o sobě nemá smysl. 

●       Pohodlí – na první obutí boty nikde netlačí, nebolí ani nedřou. Nedělejte kompromisy a neriskujte puchýře nebo otlačeniny. Pro maximální pohodlí volte boty se změkčeným došlapem.

●       Pohyb bez omezení – bota se přizpůsobí vám, ne vy jí. Svobodně se v ní postavíte na špičky, uděláte krok či ohnete chodidlo podle terénu.

„Vybírejte si obuv, která chodidla nijak neomezuje. Věnujte pozornost šířce špičky i celé boty, všímejte si její hmotnosti, vyhněte se tvrdým neflexibilním materiálům a silné podrážce. V takových botách nemůžeme používat prsty a naplno se odrážet,“ radí propagátor zdravé chůze Lukáš Klimpera.

Na bosou chůzi opatrně

Pro tělo je nejpřirozenější bosá chůze, ale problém je, že jsme si od ní odvykli. Pokud byste se hned přezuli do barefoot bot nebo vyrazili úplně bosky do města, mohli byste si ublížit. Po letech v běžných botách jste zvyklí došlapovat ostře na patu, čímž tělu škodíte, protože vzniká obrovský náraz. Opatřete si nejprve pohodlné boty, které chodidlo ochrání před tvrdými dopady, takže i v rušných ulicích nakračujete jako po heboučkém mechu.

Až budete připraveni vyzkoušet si barefoot obuv, se svým prvním párem vyrazte nejprve na pomalou procházku ideálně na měkkém povrchu, jako je například tráva. Prociťte každý krok, uvědomujte si terén a jeho nerovnosti a pozorujte, jak se bosá chůze promítá do celého těla.

Nespěchejte s rychlou chůzí

Zdravý pohyb spočívá ve vnímání vlastního těla. Při rychlé, uspěchané chůzi to jde ale velice obtížně. Mějte trpělivost a dejte si na čas, než se vrhnete na svižný krok s vyšší tepovou frekvencí. Nechoďte pro výkony, ale pro radost. Začněte pomalu a vědomě. Až se naplno sžijete s přirozenou chůzí, potom teprve zrychlete.

foto: se svolením Ahinsa shoes

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram