Víte kolika, let se dožijete? Známe Evropské statistiky!

Víte kolika, let se dožijete? Známe Evropské statistiky!

Výživa a životní styl ovlivňují nejen naše zdraví, ale i délku našeho života. 

Nejdříve pár informací, zdánlivě nepatřících do našeho magazínu, ale jen zdánlivě. V Rusku, Ukrajině a dalších zemích Východní a Střední Evropy, patřících do tzv. východního bloku panoval do roku 1989 komunismus. Zatímco západoevropské země měly prosperující ekonomiku a bohatý sortiment potravin, v zemích východního (sovětského) bloku byl omezený výběr druhů potravin, zejména potravin živočišného původu. Údaje o spotřebě potravin sestavené pro výživu a zemědělství (FAO), uvádějí, že spotřeba masa byla v letech 1961 a 1990 podstatně nižší v SSSR, Polsku, Rumunsku a Bulharsku než v zemích západní Evropy.

Podobně spotřeba mléka a másla v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a byla výrazně nižší ve srovnání se zeměmi západní a severní Evropy. Vlivem technické zaostalosti zemí východního bloku byla fyzická aktivita lidí pracujících v průmyslu, zemědělství a v oblasti služeb vyšší než fyzická aktivita lidí v západní Evropě. Na první pohled by se mohlo zdát, že v zemích, kde vládl komunismus, žili lidé zdravěji. Ale nebylo tomu tak. Vlivem úzkého sortimentu potravin, lidé konzumovali méně ovoce, zeleniny a dalších zdravých potravin, a tím i méně vitamínů, minerálů, antioxidantů. Kromě toho obyvatele komunistických zemí trpěli chronickým stresem, ztrátou osobních perspektiv, beznadějí, frustrací, apatií. To vedlo ke sníženému zájmu o zdraví a vyššímu výskytu alkoholismu i kouření, zejména v Rusku. Po pádu komunismu vroce 1989 došlo ke zlepšení, lidé postupně začali mít zájem o své zdraví, což se projevilo zvýšenou konzumací zdravých potravin včetně ovoce a zeleniny.

Díky tomu sice v bývalých komunistických zemích poklesla úmrtnost, ale přesto jsou velké rozdíly v délce života mezi těmito zeměmi a zeměmi západní Evropy. Kolika let se dožijete? Na tuto otázku dávají odpověď statistické údaje. Již několikrát jsem si dělala různé testy, které mi na základě toho, zdali jsem kuřák, abstinent, jakým se věnuji sportům a jaké máme v rodině dědičné nemoci, vyhodili přibližnou cifru, kolika let se nejspíš dožiji. Každý test mi však dal diametrálně odlišný výsledek. Možná je proto zajímavé podívat se na statistiky, kolika let se my ženy a také muži dožíváme v Evropě. Rozhodně na tom nejsme nejlépe. Z tabulky se dá vydedukovat, že nejlépe jsou na tom středomořské státy. Řekla bych že je to bude stravou, která je více postavena na zelenině a ovoci. Pak je z tabulky zřejmé, když vynecháme středomořské státy, že čím méně je země vyspělá čím je na tom ekonomicky hůře, tím se doba života snižuje.

Průměrná délka života v jednotlivých zemích

Země                                Muži            Ženy 
Ruská federace                       59                 72
Ukrajina                                  62                 73
Maďarsko                               79                 83
Rumunsko                              68                 76
Bulharsko                               69                 76
Polsko                                    71                 79
Slovensko                              70                 78
Česká republika                    73                 79
Portugalsko                           74                 81
Španělsko                             77                  83
Spojené království                76                  81
Německo                              76                  82
Itálie                                     78                  84
Švédsko                               78                  83
Švýcarsko                            78                  83
Francie                                76                  83

 

    Zdroj informací: Diet.com Zdroj obrázků: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat