Vybíráte nové náušnice? Dejte si pozor na zapínání, ne každé je bezpečné

Vybíráte nové náušnice? Dejte si pozor na zapínání, ne každé je bezpečné

Při výběru náušnic byste neměli brát v potaz jen vzhled, ale také praktičnost. Klíčovou věcí je v tomto ohledu volba zapínání, které může výrazně ovlivnit jak bezpečnost, tak i komfort při samotném nošení. Víte, co jsou nevýhody puzety? Jaké zapínání je nejlepší pro dětské náušnice? A které je nejbezpečnější ze všech?

Zapínání na puzetu je snadné, snadno se však ztrácí

Jedním z nejčastějších typů zapínání je takzvaná puzeta. To najdeme především u drobnějších náušnic, mezi které patří třeba pecky. Zapínání na puzetu (drobný komponent, který se nasadí nasunutím na náušnici zezadu) je velmi snadné na nasazení i sundání, což z ní dělá oblíbenou volbu pro každodenní nošení. Zároveň je tento typ zapínání velmi nenápadný, takže nechá vyniknout samotnou náušnici. Má však jednu značnou nevýhodu – tím, že je nasazování a sundávání puzety tak snadné, hrozí vysoké riziko její ztráty. A dojde-li ke ztrátě puzety, vypadne samozřejmě z ucha také samotná náušnice. Navíc není tento typ vhodný pro těžší šperky, pro které neposkytuje dostatečnou oporu.

Klapkové zapínání je bezpečnější, někdy ale kazí estetický dojem

Dalším z oblíbených typů zapínání je takzvané klapkové, které poskytuje větší jistotu a pohodlí, než puzeta. Je bezpečnější a také vhodnější pro větší visací náušnice nebo kruhy. Díky klapkovému mechanismu náušnice pevně drží, což zajišťuje pohodlné nošení po celý den. „Nevýhodou tohoto zapínání je však o něco složitější manipulace a také estetické hledisko. Klapkové zapínání totiž může být viditelnější, což může někomu nepříznivě ovlivnit celkový dojem z jinak krásné náušnice,“ říká Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka šperkařské značky USHI, která se specializuje na výrobu originálních českých stříbrných náušnic bez obsahu niklu. „Pokud je však klapka vytvořena esteticky, jedná se o skvělou volbu v případě visacích náušnic.“

Pokud chcete maximální bezpečnost, volte šroubovací zapínání

Pokud chcete mít maximální jistotu, že se vám náušnice nikde nevytratí, a zároveň vám záleží na celkovém estetickém výsledku, sáhněte po náušnicích s balónkovým zapínáním. Šroubovací mechanismus najdete zejména u dražších a luxusnějších náušnic a je nejvhodnější volbou u kousků, které nechcete každý den sundávat. „Takové zapínání náušnici v uchu udrží i při náročnějších aktivitách, třeba vysokém sportovním nasazení. Nemusíte mít obavy, že o šperk lehce zavadíte a on se uvolní,“ potvrzuje Dominika Šťovíčková s tím, že tento typ zapínání je nejvhodnější také pro dětské náušnice, které čelí mnohem většímu náporu. „Děti mohou nosit čepice, válet se v trávě, nebo skákat do vody bez obav, že náušnici ztratí,“ dodává. Tento typ zapínání je ideální pro náušnice, které nechcete každý den sundávat a měnit, protože šroubování vyžaduje trošku zručnosti.

Brizura je spolehlivá- pokud je vyrobena kvalitně

Dalším velmi oblíbeným typem zapínání je brizura. Jedná se o jednoduchý drátek, který se provlékne uchem a zaklapne. Obvykle ho najdeme u jemnějších dámských náušnic, případně u těch dětských. Jedná se o bezpečný mechanismus, se kterým se poměrně snadno manipuluje. Jedná se však o viditelnější typ zapínání, což může narušovat estetiku šperku, a pokud není vyrobeno kvalitně, časem se bude rozepínat. To ve výsledku může vést ke ztrátě náušnice.

Klipsy jsou vhodné pro ty, kteří nemají propíchnuté uši, mohou ale tlačit

Zapínání na klipsy je velmi specifické a ideální pro lidi, kteří nemají propíchnuté uši. Tento typ mechanismu se totiž připne přímo na ušní lalůček, kde pevně drží díky pružině nebo tlaku. Jeho nasazování a sundávání je tedy velice snadné. To však s sebou nese také četné nevýhody – nošení takových náušnic může být po delším čase nepohodlné a může nositelku tlačit. A samozřejmě je zde také značně vysoké riziko ztráty šperku. Stačí si přes hlavu přetáhnout tričko a náušnice se uvolní.

Mohlo by vás zajímat