Vyhrajte nad laktózovou intolerancí

Vyhrajte nad laktózovou intolerancí

Pokud o laktózové intoleranci u sebe víte, máte vyhráno. Možná teprve tušíte, nebo už teď víte, že chvíli po požití laktózy se s vámi začne něco dít. 

Přesněji řečeno s vaším žaludkem - plynatost, bolesti břicha, křeče, nadýmání či zvracení. Někdy to přejde hned, jindy můžete trpět až tři dny. Ale nemusíte trpět vůbec.

Především vynechejte mléko od kraviček a nahraďte ho jinými mléčnými produkty, například těmi, které prošly procesem mléčného kvašení, tzv. fermentací. „Při tomto procesu výroby dochází k přirozenému snížení obsahu laktózy v potravinách o 20–30 %, navíc jsou fermentované mléčné výrobky lépe stravitelné a vápník v nich obsažený je lépe vstřebatelný,“ říká Iva Šmrhová a pokračuje: „Dále je velmi vhodná konzumace sýrů, kde je obsah laktózy téměř nulový. K dispozici jsou také rostlinné náhražky mléka. Z ostatních druhů živočišných mlék má mléko kozí obsah laktózy o 10 % nižší, zatímco ovčí mléko dokonce o téměř 10 % vyšší obsah laktózy než mléko kravské.

Kozí nebo kravské?

Ačkoliv se obsah laktózy v kravském i kozím mléce liší jenom mírně, u kozího mléka je méně často zdrojem pro rozvoj laktózové intolerance,“ říká MUDr. Jiří Slíva, Ph.D., z Ústavu farmakologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. U bílkovin není důležitý jejich obsah, ale složení. A to je pravděpodobně důvod, proč organizmus některých lidí snáší kozí mléko podstatně lépe. „Lepší stravitelnost kozího mléka je způsobena zejména rozměry a složením tukových částic, které se více podobají těm v mléku mateřském,“ uvádí Iva Šmrhová. Tuk kozího mléka je přirozeně homogenizovaný a tím i lépe stravitelný. I přesto, že se kozí mléko produkuje výhradně v rámci malochovu, lze jej podle výživové poradkyně vyhodnotit jako kvalitnější, lépe stravitelné a zdravotně prospěšnější. Ovšem jen za předpokladu, že je dbáno na vysokou kvalitu podávaného krmiva a celkovou hygienu při odběru a zpracování.

Kozí i pro miminka

I přesto, že bylo zjištěno, že kozí mléko se svým složením velmi blíží mateřskému mléku, se jako výchozí surovina do kojeneckých mlék plošně používá kravské mléko,“ říká Ing. Hana Poskočilová, odborná poradkyně pro výživu a vývoj potravin společnosti Goldim, a vysvětluje: „To se poměrně složitými procesy upravuje, aby vyhovovalo potřebám kojenců a batolat. Homogenizací se zmenšují tukové částice a přidávají se např. nukleotidy, látky potřebné pro růst a správné fungování imunitního systému, které jsou přítomné v mateřském mléku. Přitom v kozím mléku jsou tyto látky přirozeně obsažené, a to zhruba v 5x vyšším množství než v kravském mléce. Není tedy třeba mléko složitě upravovat, aby se více blížilo mléku mateřskému. Kozí mléko v mnoha směrech takové je.“

Mohlo by vás zajímat