Výstava Secese – vitální umění
Období Secese se dá považovat za jedno z nejdůležitějších období v módě
V Obecním domě připravilo pražské Uměleckoprůmyslové muzeum výstavu Secese – vitální umění.
Výstava potrvá až do konce roku 2015, takže ještě máte dost času tuto expozici, která poukazuje na secesní umění jako na převratné modernizační a emancipační úsílí přelomu 19. a 20. století, navštívit. Kromě špičkových secesních děl dekorativního umění, sklářství, keramiky, nábytku nebo reklamy na výstavě není samozřejmě opomenuta ani secesní móda. Secesní období bylo velmi revoluční v celkové změně životního stylu a patřičně se projevilo právě v módě.
V souvislosti s výstavou jsem navštívila komentovanou prohlídku s Phdr. Evou Uchalou, historičkou, kurátorkou a známou autorkou publikací o módě. Zájem o přednášku paní Uchalové byl velký.
Pro ženu je konec 19. století zásadním obdobím intenzivního vývoje emancipace. Ženy usilovaly o zrovnoprávnění v zaměstnání i ve vztahu, ale také o politický život. Změně společenského postavení ženy se dařilo a v módě se tyto ambice samozřejmě musely projevit. Móda se začala přizpůsobovat aktivnímu životnímu stylu žen a více se zaměřovat na účelnost.
Osvobození od korzetu
Zásadním milníkem ženské módy, který má mimo jiné souvislost s rozvojem lékařské vědy, byla veřejná kritika stahovacích korzetů. Oděvní zvůrci se začali věnovat tzv. reformním šatům, které měly ženy osvobodit. Po krátkém vývoji se podoba šatů bez korzetů ustálila v podobě empírových střihů připomínajících odívání francouzského klasicismu. Další inspirací byl orientální oděv. V době prvního desetiletí 20. století se tedy do módy dostaly po dlouhé době šaty bez zvýraznění pasu, střižené pod prsy, dále kimonové rukávy nebo také grafické potisky. Po roce 1909 přišel vůdčí módní salon Paula Poireta s novým způsobem zacházení s barevností oděvů, zavedl živější barvy než které byly používány doposud. V roce 1910 se staly velmi oblíbeným oděvem dámské kostýmky (původně byly nazývány „anglické šaty na cesty“), které byly inspirovány mužským oděvem. Což opět jen dokazuje emancipaci ženy.
Vznik systému Haute couture
Druhým důležitým mezníkem v pojetí módy byl vznik Haute couture. Dříve vznikaly šaty pouze na základě zakázky. Systém Haute couture přinesl změnu v tom, že krejčí začali tvořit vlastní kolekce. Tyto kolekce poté zákaznicím nabízeli a zároveň tvořili celou image dámy, včetně doplňků. Tento kontinuální a individuální tvůrčí proces měl za následek umělecký vzrůst krejčích a dospěl k povýšení krejčovského řemesla na užité umění. V této souvislosti se v letech 1908 až 1910 také objevil nový způsob prezentace módy a to módní přehlídky. Zpočátku byly prováděny nepravidelně, až později se ustálily do podoby, kterou známe dnes, tedy s pravidelným intervalem dle ročního období.
Rozšíření módy mezi nižší společenské vrstvy
I když móda Haute couture byla velmi luxusní a drahá, rozšířila se mezi běžnou veřejnost ve velké míře. A to více cestami. Za prvé krejčovské salony nabízely po sezóně oděvy levnější, a druhým, důležitějším hlediskem bylo, že špičkové salony prodávaly časopisům právo reprodukovat fotografie modelů. Tímto způsobem se Haute couture móda šířila i do méně věhlasných salónů a poté už modely nakupovala konfekce. Vizuální podoba odívání napříč sociálními vrstvami společnosti se začala méně odlišovat.
Zajímavostí může být, že se ve Francii v 10. letech 20.století objevily první typy kalhotových sukní. Ženy tento oděv oblékaly především na cyklistiku, později ale i do společnosti, například na dostihy. I u nás se v roce 1911 na Václavském náměstí objevila skupinka odhodlaných žen v kalhotových sukních, výsledkem však bylo zděšení veřejnosti a celá akce skončila rozpuštěním skupinky odvážných žen policií.
Na závěr zajímavé přednášky pí. Uchalové zazněla otázka jak se šaty v tomto období udržovali čisté. Odpověď je prostá, šaty se nepraly. Dámy je nejspíše prostě unosily a pořídily si nové.
Období Secese se dá považovat za jedno z nejdůležitějších (možná doposud nejdůležitější) období v módě. Posuďte sami – osvobození od korzetů, emancipace ženy, stírání rozdílů mezi společenskými vrstvami, vznik Haute couture, vznik módních přehlídek, první vlaštovky dámských kalhot. Vskutku toho není málo.
Autor: Pavla Gerschonová